S-400 yaş meyve sebze ihracatını olumsuz etkiledi

Türkiye'nin Rusya'dan satın alacağı S-400 silahlarının ABD ve AB'nin karşı çıkması yaş meyve sebze ihracatını da olumsuz etkiledi. Batı Akdeniz'den yapılan yaş meyve sebze ihracatı geçen yılın ilk 5 ayına göre yüzde 16,73 oranında düşüş gösterdi.

S-400 yaş meyve sebze ihracatını olumsuz etkiledi

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) tarafından yapılan açıklamada, bölge ihracatında 1 milyar dolar eşiğin aşılmasına çok az kaldığına dikkat çekildi. 5 Aylık dönemde bölgeden gerçekleştirilen ihracat 791 milyon 933 bin 870 dolara ulaştı. Ancak toplam ihracat geçen yıla göre 298 bin 235 dolar daha düşük oldu.

Antalya, Burdur ve Isparta'dan gerçekleştirilen yaş meyve sebze ihracatı geçen yılın ilk 5 ayına göre yüzde 16,73, madencilik ürünlerinde yüzde 7,61 düşüş oldu.

Demir ve demir dışı metaller ihracatı yüzde 103,30, kimya ürünleri yüzde 10,25, ağaç mamulleri ve orman ürünleri yüzde 7,21, diğer ürünlerde de yüzde 3,09 ihracat artışı oldu.

1 MİLYAR DOLARLIK EŞİĞE AZ KALDI

Batı Akdeniz’den 5 aylık dönemde gerçekleşen ihracat 791 milyon 933 bin 870 dolar olarak gerçekleşti. Antalya, Burdur ve Isparta'dan yapılan ihracatta Haziran ayında 1 milyar doları aşması bekleniyor.

Geçen yılın 5 ayına göre bölgeden gerçekleştirilen ihracatta yüzde 16,73 düşüş olmasına rağmen değer bazında en fazla ihracatı 196,7 milyon dolar ile yaş meyve sebze sektörü sağladı.

Demir ve demir dışı metaller sektörü ise bu dönemde ihracatını yüzde 103.30 artırırken, geçen yıl aynı dönemde 36.6 milyon dolar olan ihracat bu dönemde 74 milyon 428 bin 878 dolara ulaştı.

Ağaç ve orman ürünleri ile kimya sektöründeki ihracat artışı bu dönemde de devam etti.

S-400 KRİZİ YAŞ MEYVE SEBZE İHRATINI DA OLUMSUZ ETKİLEDİ

BAİB Başkanı Hakkı Bahar muhabirimize yaptığı açıklamada, bu yılın 5 aylık döneminde yaş meyve sebze ihracatındaki düşüşün nedenlerini anlattı.

Bu yıl kış döneminde Antalya ve bölgesinde hortum, şiddetli fırtına ve aşırı yağış gibi doğa olaylarının tarımsal ürüne çok zarar verdiğini belirten Bahar, ürün tedarikinde sıkıntı yaşandığına dikkat çekti.

Ürün olmadığı için fiyatlarında yüksek kaldığını vurgulayan Hakkı Bahar, yaş meyve sebze ihracatının geçen yıla göre düşmesinde Türkiye'nin jeopolitik konumu ve diğer politik risklerin de etkili olduğunu dile getirdi. Bahar, şöyle devam etti.

''Tabi ki yaş meyve sebze ihracatının düşüşünde en büyük faktör ürün tedarikinde yaşanan sıkıntı ve buna bağlı fiyatların yüksek olması. Ancak, bunların dışında ülkemizin içinde bulunduğu politik ve jeopolitik riskler de var.

Rusya'dan S-400 silahları alımı var. ABD ve AB buna itiraz ediyor. Adeta satranç oyunu oynanıyor. Suriye'de İdlib'in bombalanması bile Astana sürecine gönderme olarak yorumlandı.

Bunların yanında yine ülkemizde yeni düzenlemelerle ilgili kafa karışıklığı oldu. Yeni Hal Yasası örneğin. Milli Birlik Kooperatifleri ile birlikte şirket kurulması gibi...''

ÇİN'E KİRAZ İHRACATINDA SIKINTI

Antalya'ya gelen Çinli kiraz ithalatçılarıyla BAİB'de görüşmeler yaptıklarını anımsatan Hakkı Bahar, 7 ithalatçının her birinin 7 bin 500 konteyner kiraz alımı yapmak istediğini söyledi.

Ancak Tarım Bakanlığı bünyesinde 'karantina' uygulamaları konusunda yaptıkları girişimlerden henüz olumlu sonuç alınamadığını dile getiren Bahar, ''Karantina uygulamaları konusunda Bakanlık ile yaptığımız görüşmelerde olumlu sonuçlar alındı. Ancak Bakanlık personelinin bu konudaki oryantasyonu sağlanamadı'' dedi.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321