Radikal bir istikrar programı kaçınılmaz hale geldi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasındaki makasın açılmaya devam ettiğini belirterek, ''Enflasyon rakamları, tüketici için zor, üretici için çok daha zor bir süreçte olduğumuzu gösteriyor'' dedi.

Radikal bir istikrar programı kaçınılmaz hale geldi

ATSO Başkanı Çetin: Radikal bir istikrar programı kaçınılmaz hale geldi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasındaki makasın açılmaya devam ettiğini belirterek, ''Enflasyon rakamları, tüketici için zor, üretici için çok daha zor bir süreçte olduğumuzu gösteriyor'' dedi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, Eylül ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. 

Üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasındaki makasın açılmaya devam ettiğine dikkat çeken Çetin, şunları kaydetti.

''Enflasyon rakamları, tüketici için zor, üretici için çok daha zor bir süreçte olduğumuzu gösteriyor. Maalesef alışık olmadığımız enflasyon rakamları ile karşı karşıyayız. Artık durumun ciddiyeti nedeniyle ekonomi yönetiminin piyasaya vereceği güven, atacağı adımlardaki doğru zamanlama, kararlılık ve kapsayıcılık artık çok daha önemli hale gelmiştir. Bütün toplum olarak radikal bir istikrar programı uygulanmasının kaçınılmaz olduğunu görmeli ve yapısal reformlara kendimizi hazırlamalıyız.”

Üretici fiyatlarında artışın yüzde 46’ya yükselmesi ve TÜFE oranının çok üzerinde seyretmesi reel sektör açısından oldukça sorunlu olduğunu belirten Çetin, açıklamasında şu görüşlere yer verdi.

''2018 Eylül ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de yüzde 6,30, Yurtiçi ÜFE’de yüzde 10,88 artış göstermiştir. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 24,52, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 46,15 artış göstermiştir.  

TÜFE’de 6.30 enflasyonun 1.67’si akaryakıt ve ulaştırma fiyatlarından, 1.49’u gıda sektöründen, 0.91’i ev eşyası grubundan, 0.82’si elektrik ve doğal gaz zammı nedeniyle konut grubundan kaynaklanmaktadır. 

Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler yüzde 35,30 ile domates, yüzde 31,82 ile sivri biber ve yüzde 31,36 ile bilgisayar olurken; en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler ise yüzde 28,53 ile limon, yüzde 13,46 ile balık ve yüzde 11,37 ile havuç olmuştur, bununla birlikte mevsim geçişi ve girdi maliyetlerinde artış sonucu artan gıda fiyatları enflasyonun tek nedeni değildir.''

 Üretici fiyatlarındaki artışın yüzde 25’inin elektrik ve doğalgaz zamlarından kaynakladığını anlatan ATSO Başkanı Davut Çetin, şöyle devam etti.

''Üretici fiyatlarında artışın yüzde 46’ya yükselmesi ve TÜFE oranının çok üzerinde seyretmesi reel sektör açısından oldukça sorunludur. Üretici fiyatlarında aylık yüzde 10,88 artışın 2.74 puanı, yani yüzde 25’i, elektrik ve doğal gaz zamlarından kaynaklanmıştır. Gıda, tekstil, metal gruplarının enflasyon katkıları da yüksektir. Yİ-ÜFE’de, sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 5,65, imalat sanayi sektöründe yüzde 9, elektrik ve gaz sektöründe yüzde 40,21 ve su sektöründe %0,65 artış olarak gerçekleşmiştir. ''

EKONOMİ YÖNETİMİNİN TAVRI ARTIK ÇOK DAHA ÖNEMLİ

Mevcut rakamlar üretici-tüketici enflasyonu makasının açılmaya devam ettiğini gösterdiğine dikkat çeken Başkan Davut Çetin, sözlerini şöyle tamamladı.

''Diğer taraftan piyasadaki durgunluk ve daralma nedeniyle üreticilerimiz maliyetlerini fiyat etiketlerine yansıtamıyor. Türkiye ekonomisi yıllarca konuşulan düşük kur-yüksek faiz yapısından, şimdi yüksek enflasyon, yüksek kur, yüksek faiz durumuna geçmiştir. Enflasyon faizleri yukarı çekmekte, faizlerdeki yükselme ise üretimi frenlemektedir. Bu stagflasyon sarmalından orta ve uzun vadede kalıcı çıkışın yolu sürekli dile getirdiğimiz adalet sisteminden eğitim sistemine, vergi sisteminden yönetişime uzanan yapısal reformlardır. Bundan sonraki süreçte ekonomi yönetiminin piyasaya vereceği güven, atacağı adımlardaki doğru zamanlama, kararlılık ve her alanda kapsayıcılık artık çok daha önemli hale gelmiştir.''

ha-ber.com/Fikri CİNOKUR/Antalya

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321