Macaristan'da uluslararası ekonomi ve işletme kongresi

Macaristan'da Dunaújvárosi Egyetem Üniversitesi (DUE), Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ), Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Uludağ Üniversitesi (UÜ), Makedonya Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD), Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) ev sahipliğinde düzenlenen "Uluslararası Ekonomi ve İşletme Kongresi İCEB 18" 27- 30 Haziran 2018'de gerçekleşti. 

Macaristan'da uluslararası ekonomi ve işletme kongresi
Macaristan'da uluslararası ekonomi ve işletme kongresi

Macaristan'da Dunaújvárosi Egyetem Üniversitesi (DUE), Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ), Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Uludağ Üniversitesi (UÜ), Makedonya Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD), Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) ev sahipliğinde düzenlenen "Uluslararası Ekonomi ve İşletme Kongresi İCEB 18" 27- 30 Haziran 2018'de gerçekleşti. 

Dunaújvárosi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Habil András István, Makedonya Vizyon Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesinden rektörler, dekanlar ve öğretim üyelerinin katıldığı konferansın açılışında, Türkiye'den ve farklı ülkelerden, birçok farklı üniversitesinden bilim insanını Türk Macar İşadamları Derneği'nin katkılarıyla ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.Dünyada sanal paraların ortaya çıkışı ve bazı ülkelerin ekonomide korumacılığa yönelmesinin küresel ekonomide belirsizliğe neden olduğunu ifade eden András, üç gün sürecek kongrede bu konuların tartışılacağını belirtti. Üniversitemiz ile kongrenin oluşumunda destek olan Türk Macar İşadamları Derneği'ne teşekkür ederim dedi.Macaristan'ın, Türkiye'nin AB'ye üyeliğine verdiği destek önemlidir

Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Mınyat'da Macar ve Türk halkları arasındaki geçmişten gelen kültürel yakınlığın yanı sıra iki ülke arasında, AB, NATO ve Avrupa Konseyi gibi birçok uluslararası kurumda yakın iş birliği olduğunu, Macarların Türkiye'de 23 milyon, Türklerin de Macaristan'da 45 milyon Amerikan Doları yatırımı bulunduğunu, iş fırsatlarının ve rekabetin arttığını ve bu konulara dönük akademisyenlerin görüşlerini dinleyeceğiz. Kongremizin gerçekleşmesinde Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz'a çok teşekkür ederiz dedi.Macaristan'ın, Türkiye'nin AB'ye üyeliğine verdiği destek önemlidir ve iki ülke arasında yakın geçmişte yüksek seviyeli siyasi ziyaretler yapıldığını belirten Mınyat, konferansın iki ülke arasındaki ilişkilere bilimsel anlamda destek vereceğini umut ettiğini belirtti.

Macaristan yıllık 150 Türk öğrenciye karşılıksız burs vermektedir

Macaristan Fahri Konsolosu ve Türk-Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz da Türkiye ve Macaristan arasındaki ekonomik ilişkilerin son dönemde büyük gelişme sağladığını ifade ederek,  Macaristan'ın eğitim, akademik ve bilim alanındaki başarılarına değindi.Macaristan'dan alınan üniversite diplomaları Türkiye'de YÖK tarafından ve AB kabul ediliyor. 16'sı Macaristan'ın Başkenti Budapeşte'de olmak üzere toplan 28 üniversite ve 44 yüksek okul bulunmaktadır. 14 Macar bilim adamı ve edebiyatçı Nobel ödülü almıştır.

Avrupa'nın merkezinde yer alan Macaristan'dan, 28 AB ülkesine kolaylıkla ulaşmak mümkün ve  lojistik, yatırım anlamında oldukça avantajlı bir durumdadır. Macaristan eğitim alanında güçlü ve mühim geçmişe sahiptir. Macaristan yıllık 150 Türk öğrenciye karşılıksız burs vermektedir. Diliyorum ki, bu kongreden sonra şehirlerimiz ve ticaret sanayi odalarımız da iki ülke arasında ekonomik ve ticari seviyenin artması için iş birliği yaparlar dedi.5.'sini Slovenya, Kosova veya Karadağ'da yapalım
 Makedonya Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca ise, 4.sünü Macaristan’da başarıyla yaptığımız Uluslararası Ekonomi ve İşletme Kongre'mizin 5.'sini Slovenya, Kosova veya Karadağ'da yapmayı öneriyorum. Macaristan'daki bu kongremizin gerçekleşmesine fedakârca destek olan Konsolos Osman Şahbaz'a içtenlikle teşekkür ediyorum. Macaristan'da bir organizasyon yapacaksanız işlerinizin kolay ilerlemesi ve başarıya ulaşması için mutlaka Osman Şahbaz Beyden destek istemelisiniz dedi.Kongreye Dunaújváros Üniversitesi Rektör habil Prof. Dr. András István, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rajcsányi-Molnár Mónika, DUE Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Balázs László, Prof. Dr. Falus Orsolya, Makedonya Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fadiı Hoca, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdülmecit Nuredin,  Prof.Dr. Mensur Nuredin, Uludağ Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Mehmet Yüce, Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Mınyat, Sakarya Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Ahmet Vecdi Can, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesinden ve farklı üniversitelerden akademisyenler ve medya mensupları katıldı.Açılış konuşmalarının ardından Dunaújváros Üniversitesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi arasında ''kardeş Üniversite'' protokolü imzalandı ve akabinde kampüs gezildikten sonra Budapeşte'ye geçildi.

ha.ber.com
Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2018, 22:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doç.Dr. Musa Erçetin
Doç.Dr. Musa Erçetin - 1 yıl Önce

Kongrenin tertip heyetini tebrik ederim.

Doç. Dr. Musa Erçetin

Prof. Dr. Yeliz Şahin
Prof. Dr. Yeliz Şahin - 1 yıl Önce

Uluslararası kongrelerin insanımıza ve hocalarımıza faydasını biliyoruz.
Hayırlı kongreler diliyorum.
Prof. Dr. Yeliz Şahin

Dr. Hasan Fatin
Dr. Hasan Fatin - 1 yıl Önce

Kutluyorum .
Gelismeleri takip edecegim.
Dr. H. Fatin

Ali Barış
Ali Barış - 1 yıl Önce

Muhteşemsiniz sizler,
A. Barış

Fatma Dilara
Fatma Dilara - 1 yıl Önce

Dost ülke Macaristan’da güzel bir kongre, kutluyorum.
Sevgiler
Fatma Dilara

Dr. Av. Hüseyin Muğlalı
Dr. Av. Hüseyin Muğlalı - 1 yıl Önce

Tebrikler, tek kelimeyle !
Dr. Av. Hüseyin Muğlalı

Doç. Dr. Semih Katak
Doç. Dr. Semih Katak - 1 yıl Önce

Geçen yılki kongremizde değerli Konsolos Sayın Dr. Osman Şahbaz Beyi yakından tanıma imkanı bulmuştum.
Büyük katkılar sağlamıştı hem kongremize, Hendek biz
katılımcı akademisyenlere. Büyük bir saygı ve muhabbetle hatırlıyorum kendilerini.
Doç. Dr. Semih Katak / İzmir

Seda Yılmaz
Seda Yılmaz - 5 ay Önce

Hocalarımızı ve Konsolos Osman Şahbaz beyi tebrik ediyorum.
Seda Yılmaz

SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321