Krizi fırsata çevirecek Interfresh Fuar’ı açıldı

AntExpo A.Ş Yönetici Ortağı Uğur Fora, Türkiye'nin 110 milyar dolarlık Dünya yaş meyve sebze pazarından daha fazla pay alması için çalıştıklarını belirtti.

Krizi fırsata çevirecek Interfresh Fuar’ı açıldı
Krizi fırsata çevirecek Interfresh Fuar’ı açıldı

AntExpo A.Ş Yönetici Ortağı Uğur Fora, Türkiye'nin 110 milyar dolarlık Dünya yaş meyve sebze pazarından daha fazla pay alması için çalıştıklarını belirtti.

Türkiye Yaş Meyve Sebze ihracatını artıracak proje olarak tanıtılan Yaş Meyve Sebze, Depolama, Ambalaj ve Lojistik İhtisas Fuarı INTERFRESH) düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilere açtı.Antalya Expo Center'de 23 ülkeden 500'den fazla alım heyetinin yer aldığı, 5 ülkenin Ankara Büyükelçisinin katıldığı Interfresh Fuarı, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile diğer konuklar tarafından açılışı yapıldı.

AntExpo A.Ş Yönetici Ortağı Uğur Fora açılışta yaptığı konuşmada, bu fuarı ilk kez gerçekleştirdiklerini ve sürekli hale getireceklerini söyledi.

Interfresh fuarının sadece bir fuar olmadığını, bunun aynı zamanda Türkiye'nin ihracatını artıracak önemli bir proje olduğunu kaydetti.

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRECEK FUAR
Ülke ekonomisinin zor bir süreçten geçtiği bir dönemde Interfresh Fuarı'nın ihracatçılar için fırsat yaratacağını ifade eden Fora, şöyle devam etti.

''Türkiye'nin en büyük yaş meyve sebze fuarını tarım ve turizm sektörünün başkenti Antalya'da düzenliyoruz. Antalya hem lojistik hem de ulaşım kolaylığı açısından Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetleri ile Avrupa ülkelerine uçakla 3 veya 4 saatlik mesafede yer alıyor. 23 ülkeden alım heyetleri ihracatçılarımızla, üreticilerimizle ve sektörüm tüm paydaşlarıyla buluşacak, ürünlerini tanıtacak. İhracatçılarımız, 110 milyar dolarlık Dünya yaş meyve sebze pazarından daha fazla pay alabilecek ve krizi fırsata çevirebilecek.''

Türkiye'de yıllık 40 milyon meyve sebze üretimi yapıldığını, bunun ancak yüzde 7 civarında ihracatının gerçekleştirildiğine dikkat çeken Uğur Fora, ‘'Türkiye'de meyve sebze fiyatları Avrupa'ya göre yüzde 30 daha düşük seviyede bulunuyor. Türkiye'nin meyve sebze ihracatında yeterli değil. Yaş meyve sebze ihracatını mutlaka artırmamız gerekiyor. Türk meyve sebzesini dünyaya daha iyi tanıtmalıyız. Bu nedenle fuarlar çok önemli görevler üstleniyor. Interfresh Fuarı, Türk yaş meyve sebzesini daha iyi tanıtmasına olanak verecek'' dedi.

Kriz dönemlerinin aynı zamanda 'fırsat' dönemi de olduğunu anlatan Uğur Fora, sözlerini şöyle tamamladı.''Biz ülkemizin, firmalarımızın bu kriz dönemlerini fırsata çevirmesine katkı yapmak istiyoruz. Kriz dönemlerinde yatırım yapmak, girişimci olmak ve fuar açmak oldukça zor. Hedefimiz Türkiye'nin meyve sebzesini uluslararası pazarlara taşımak. Bu alanda ihracatı artırmak için altyapıyı hazırlayarak sektördeki tüm tarafları bir araya getirmeyi hedefledik.'' 

BAİB BAŞKAN YARDIMCISI ERGİN CİVAN
Batı Akdeniz İhracatçı Birliği (BAİB) Başkan Yardımcısı Ergin Civan da bölgenin en önemli ihracat ve üretim lokomotifi olan yaş meyve sebze ihracatının artırılması için ihracatçıları yerinde durmadığını ve dünya pazarlarında arayışlarda olduğunu söyledi.

İnterfres Fuarı'nın üretimden tüketime kadar olan tüm paydaşları buluşma noktası olacağını ifade eden Civan, ''İnterfresh Fuarı önümüzdeki süreçte daha da başarılı olacaktır'' dedi. Batı Akdeniz'de 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 19 artış ile 1,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini anımsatan Ergin Civan bu yılbaşından bugüne kadar olan dönemde ise ihracatın yüzde arttığını söyledi. Civan, şöyle devam etti.

''Yılbaşından bu yana ihracatta yüzde 7 artış ile 1,4 milyar dolara ulaştık. Yaş meyve sebze ihracatı ise yüzde 13 artışla 35 milyon dolar gerçekleşti. Yılsonu itibariyle 2 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmayı arzuluyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemin çıkış noktası ise döviz artışıdır.  Fuarları destekliyoruz ve BAİB olarak alım heyetleri de düzenliyoruz. Fuar, ülkemize ve bölgemize hayırlı olsun.'' 

ÜRETİCİELERE ENERJİ DESTEĞİ
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Antalya'nın hem turizm hem de tarımın başkenti olduğunu anımsatarak yaş meyve ve sebze sektörünün lokomotifinin de Antalya olduğuna dikkat çekti.

Belediye olarak güneş enerji santralleri kurup üreticiye enerjiyi ücretsiz verdiklerini vurgulayan Türel, ''Antalya ihracatla birlikte fuarcılıkta da marka kent haline geldi. Antalya fuarcılıkta da yeni ufuklar açıyor'' dedi.

Tarım sektörünün tüm dünyada stratejik sektör olduğunu anlatan Türel şöyle konuştu.''Küresel ısınmayla birlikte dünya da gıda sorunu da önemli yer alıyor.  Gıda ve tarım sektörü dünya liderlerinin de gündemini oluşturuyor. Bu nedenle üretime ve ihracata daha fazla ağırlık vermeliyiz.  Konya kadar yüzölçümü olan Hollanda tarım ürünleri ihracatında dünya sıralamasında ilk 3 içinde yer alıyor. Biz bu konuda eksikliklerimizi tamamlamak zorundayız. Bize de bu konuda önemli görevler düşüyor. Büyükşehir Belediyesi olarak tarım sektörüne destek veriyoruz. Üreticilerimize enerji ücretsiz veriyoruz.''

ANTALYA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU
Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise Antalya'nın örtü altı meyve sebze üretiminde Türkiye'nin lideri Dünyada da önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Örtüaltı portakal, muz, nar ve tropikal meyve üretimlerinde çok ciddi artışlar olduğunu belirten Vali Karaloğlu, şöyle devam etti.

''Tarımsal üretimde ve ihracatta lojistik çok önemlidir. Lojistik yoksa yaş meyve sebze ticareti geliştirme şansınız yoktur. Çünkü ürün kaybınız çok olur. Soğuk zincir, paketleme ve lojistik çok önemli.HAVA KARGOCULUĞU
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, BAİB ile THY Kargo arasında ihracatçılar için çok önemli olan hava kargo taşımacılığı için anlaşma imzalandığını anımsattı. Karaloğlu, şunları kaydetti.

''BAİB ile THY Kargo arasındaki sözleşmeyi çok önemsiyorum. Bölgemizdeki yaş meyve sebze ve kesme çiçek ihracatı hava kargo ile hedef pazarlara daha sağlıklı ve kısa sürede ulaşacak. Antalyalı ihracatçılar günün koşullarına göre yüzde 50 daha ucuza ürünlerini taşıyabilecek. Ürünlerimizi hedef pazarlara daha hızlı ulaştırmak zorundayız. Antalya olarak halen Ortadoğu ve Arap ülkelerine yeteri kadar ihracat yapılamamasını kabul etmiyoruz. Yaş meyve sebze ihracat pazarını çeşitlendirmeyi önemli görüyorum.''

Konuşmaların ardından Vali Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve fuara katılan ülkelerin büyükelçileriyle birlikte açılış kurdelesini kestiler, daha sonra da fuar alanındaki stantları gezdiler.


500'DEN FAZLA ALIM HEYETİ FUARA KATILACAK
Hem üretim hem de ihracatı artırmak, dünyada tarım sektöründe gelişen teknolojileri, üretim biçimlerini, yeni ürünleri sektörün tüm paydaşlarına gösterecek INTERFRESH Fuarı’na, İngiltere, Almanya, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Letonya, Ukrayna, Moldova, Rusya, Özbekistan, Kazakistan, Romanya, Makedonya, Arnavutluk, İran, Irak, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Katar, Yemen, Libya ve Cezayir'den 500'ün üzerinde alım heyeti katılıyor.

BÜYÜKELÇİLER FUARI ZİYARET ETTİ
Letonya, Brezilya, Makedonya, Moğolistan ve Bosna-Hersek Büyükelçileri ile Hindistan'ın Ticaret Ataşesi yetkilileri ile Avrupa ve Türkiye'deki zincir mağazalarının üst düzey temsilcileri de fuarı ziyaret etti.

Öte yandan meyve sebze ihracatında hedef pazar olarak belirlenen Rusya, Irak, Romanya ve Ukrayna'dan da çok sayıda gazeteci fuarı ziyaret etti.

20 Ekim tarihine kadar açık kalacak INTERFRESH Fuarı'na sektöründe tanınmış 100'e yakın marka ve firma katılıyor.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 22:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321