Öne Çıkanlar PKK Eğitim Müşaviri. Rafet Okutan. Doç. Dr. İbrahim Tümen otomobil medya Istanbul Almanya

İran’ın Almanya’dan 300 milyon Euro nakdi çekeceği iddiası

​İran’ın Almanya’da bulunanİran’ın Almanya’da bulunan 300 milyon avro nakit parayı uçakla ülkeye geri götürmek istediği öne sürüldü. 300 milyon avro nakit parayı uçakla ülkeye geri götürmek istediği öne sürüldü.

İran’ın Almanya’dan 300 milyon Euro nakdi çekeceği iddiası

İran’ın Almanya’dan 300 milyon Euro nakdi çekeceği iddiası

İran’ın Almanya’da bulunan 300 milyon Euro nakit parayı uçakla ülkeye geri götürmek istediği öne sürüldü.

Alman Bild gazetesinin üst düzey yetkililere dayandırdığı haberde, Tahran yönetiminin ABD’nin olası yaptırımlarına tedbir olarak Almanya’dan 300 milyon avro nakit parayı uçakla ülkeye götürmek istediği iddia edildi.

Söz konusu nakit paranın Hamburg’daki İran Avrupa Ticaret Bankası’nda (Europaeisch-Iranische Handelsbank AG) bulunduğu belirtilirken, Almanya’nın da İran’ın bu talebini inceleme kararı aldığı kaydedildi.

İran'ın bu adımı atmasının arkasında ABD’nin yaptırımlarını artırmasının ardından oluşabilecek nakit sıkıntısı olduğunu öne sürülürken, ABD ve İsrailli istihbarat teşkilatlarının, söz konusu paranın “terörün finansmanında” kullanılabileceği şüphesiyle alarma geçtikleri kaydedildi.

Haberde ayrıca Almanya Maliye Bakanlığı’nın iddiaları doğruladığı ve prosedürün ilgili kurumlar tarafından incelendiği bildirildi.

Öte yandan konuya ilişkin bakanlık tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

ha-ber.com

 
Anahtar Kelimeler:
Bild Gazetesiİran

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol