İhracatçının derdi Rusya’ya domates ihracatı

Batı Akdeniz İhracatçı Birliği (BAİB) Başkanı Hakkı Bahar, Rusya ile yapılan dış ticaretin Türkiye'nin aleyhine olduğunu belirterek bu ülkeye yapılan ihracatın artırılması ve sınırlamaların kaldırılması gerektiğini bildirdi.

İhracatçının derdi Rusya’ya domates ihracatı
BAİB Başkanı Hakkı Bahar yaptığı açıklamada, Rusya’nın Türkiye'den alacağı domates miktarını artırması kararının yaş sebze ihracatçıları tarafından olumlu karşılandığını belirtti. Kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Bahar, beklentilerinin sınırlamanın tamamen kaldırılması olduğuna dikkat çekti.
 
Hakkı Bahar, şöyle devam etti.

''Rusya’nın ülkemizden ithal ettiği domates miktarını 50 bin tondan 100 bin tona çıkaracak olması hem Batı Akdenizli ihracatçılarda hem de üreticilerde sevinç yarattı. 2018 yılının son günlerinde gelen bu haber ihracatçıları mutlu etti. İki ülke arasında siyasi ve ticari ilişkiler her geçen gün artıyor. Böyle bir ortamda Rusya’nın domates alımına uyguladığı sınırlamayı tamamen kaldırmasını bekliyoruz.”
 
RUSYA'YA DOMATES İHRACATI ARTACAK
 
Antalya’nın domates üretiminde ve ihracatında önemli bir yere sahip olduğunu anımsatan Bahar, örtü altı domates üretiminin yaklaşık dörtte üçünün Antalya’da gerçekleştiğini vurguladı. Bahar, ''Bu üretimin de önemli bölümü ihraç edilmekte. Son dönemde yaylalarda kurulan seralarda da domates üretiliyor ve ihraç ediliyor. Ayrıca Antalya’da üretilen domatesler başka kentlere nakledilip, o illerden de ihraç ediliyor. Domates üretimi ve ihracatı kent ekonomisinde önemli bir yere sahip olma özelliğini elinde bulunduruyor”  dedi.
 
Rusya’nın Türkiye'den alacağı domates miktarını artıracak olmasının ihracatçılar ve üreticiler açısından önemli olduğunu anlatan Bahar, şunları kaydetti.
“Rusya'nın aldığı kararı bir an önce uygulamaya koyulmasını bekliyoruz. Böylece bölgemizden ve ülkemizden Rusya’ya domates ihracatında artış yaşanacaktır. İhracat artışı ülkemize daha fazla döviz girdisi sağlayacağı gibi üreticilerimizin de emeğinin karşılığını almasını sağlayacaktır.”
 
TİCARET AÇIĞI TÜRKİYE ALEYHİNE
 
İki ülke arasındaki ilişkilerin son dönemde hızla geliştiğini, siyasi alanda olduğu gibi ekonomik alanda da önemli gelişmeler yaşandığını ifade eden BAİB Başkanı Hakkı Bahar, sözlerini şöyle tamamladı.
''İki ülke arasındaki ticaret hacmi her geçen gün artıyor. Böyle bir dönemde Rusya’nın ülkemizden aldığı domateste miktar belirleyerek, sınırlamaya gitmesini istemiyoruz. Sınırlama kaldırılmalıdır. Talep olduğu sürece arz gerçekleştirilmelidir. Rusya ile ticaretimizde aleyhimize bir tablo söz konusu. İthalatımız ihracatımızdan fazla. Rusya ile yaşanan dış ticaret açığının kapanması gerekli. Bu nedenle iki ülke arasındaki ticarette sınırlamalar olmamalı.” 

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 15:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321