banner216
Öne Çıkanlar ABD Almanya Türkiye Berlin CHP AB

Hatay maydanozuna ilgi artıyor

Türkiye'nin önemli maydanoz üretim merkezlerinden Hatay'da yetiştirilen ürünlere talebin artması, üretim alanı ve rekolteye de yansıdı.

banner197
Hatay maydanozuna ilgi artıyor
Verimli toprakları ve uygun iklim yapısıyla çok sayıda meyve ve sebzenin yetiştirildiği Hatay'da maydanoz da çiftçiler tarafından tercih edilen ürünler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Yetiştirme kolaylığı sayesinde maydanoza talebin artması, üretim alanı ve rekolteye de yansıdı.
 
Toplam rekolte 45 bin tona ulaştı
Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü verilerine göre, kentte 2016 yılında 20 bin dekar alanda yaklaşık 23 bin ton üretim yapılırken, bu yıl 38 bin 65 dekar alanda 45 bin tona yakın maydanoz yetiştirildi.
 
Son iki yılda yaklaşık iki katına çıkan üretimin yüzde 20'si Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.
 
Özellikle deniz kenarında bulunan Arsuz ilçesinde yoğun olarak yapılan maydanoz üretimi, kent ekonomisinin önemli gelir kaynakları arasında yer alıyor.
Arsuz Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Nal, yaptığı açıklamada, uygun iklim yapısı ve verimli toprakları sayesinde Hatay'daki maydanoz üretiminde diğer illere kıyasla dört mevsim hasat yapılabildiğini söyledi.
 
Kentteki maydanoz üretiminin çok büyük bölümünün Arsuz ilçesinde gerçekleştiğini kaydeden Nal, son yıllarda Hatay'da yetişen maydanoza ilginin artmasının üretime de olumlu yansıdığını söyledi.
 
"Çiftçi kazandığı yere yatırım yapıyor"
Özellikle son 2 yılda üreticilerin bu alanda yatırımını artırdığına dikkati çeken Nal, "Ürüne ilgi artıyor, çiftçi de tabii ki kazandığı yere yatırım yapıyor. Bu da maydanoz üretimini olumlu etkiliyor." dedi.
 
Nal, hasat edilen maydanozların çuvallanarak satışının yapıldığını anlatarak, "Bir çuvalda ortalama yüz bağ maydanoz var. Tarlada şu an bağı 30 kuruştan satılıyor. Şu an diğer kentlerde de üretim olduğu için fiyat bu aralıkta. Kış aylarında fiyatın 1 liraya kadar çıkmasını bekliyoruz." diye konuştu.
 
ha-ber.com
banner201
Anahtar Kelimeler:
MaydanozHatayTürkiye

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir