Enflasyonla mücadelede piyasalarda güven çok önemli

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, sebze fiyatlarında ''mevsimlik düşüş'' nedeniyle Nisan ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin altında gerçekleştiğini belirtti.

Enflasyonla mücadelede piyasalarda güven çok önemli

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. TÜFE’nin sebze fiyatlarındaki mevsimlik düşüş nedeniyle beklentilerin altında kaldığını ancak Yİ-ÜFE’de yükselişin yeniden başladığını belirten Çetin, enflasyonla mücadelede piyasalarda güven tesisinin önemine dikkat çekti. Çetin şunları kaydetti:

''TUİK tarafından TÜFE’nin bir önceki aya göre yüzde 1,69, Yurtiçi ÜFE ise yüzde 2,98 olarak açıklandı. TÜFE oranı sürpriz bir biçimde beklentilerin altında kalmıştır. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 19,50 olarak gerçekleşmiştir.

Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler yüzde 31,90 ile limon, yüzde 31,55 ile kuru soğan ve yüzde 26,69 ile havuç, en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler yüzde 48,20 ile patlıcan, yüzde 31,51 ile taze fasulye ve yüzde 27,34 ile çarliston biber olmuştur. Taze sebze ve meyvenin grubu fiyatlarının yüzde 3,6 oranında azaldığı kaydedilmiştir.''

TUİK verilerine göre işlenmiş gıda fiyatlarındaki artışın yüzde 0,97'de kaldığını ifade eden Davut Çetin, ''Nisan ayı yüzde 1,69 enflasyon oranının 0.35 puanı gıdadan, 0.28 puanı sigara zammından, 0.33 puanı giyimden, 0.22 puanı ev eşyalarından, 0.20 puanı ulaştırmadan kaynaklanmıştır. Sigara, benzin, ulaştırma, giyim, ev eşyaları, et, kuru soğan, patates fiyatlarında artışlara rağmen mandalina, ıspanak, lahana gibi ürünlerin mevsiminin geçmesi ve biber, patlıcan gibi birkaç üründeki fiyat düşüşünün enflasyonda yükselişi sınırladığı görülmektedir'' dedi.

TÜKETİCİ FİYATLARI YÜKSEK KALIYOR

Yıllık enflasyonun yüzde 19,50'de kalmasına karşılık, yıllık enflasyonun gıdada yüzde 31,8, ev eşyasında yüzde 27,6' gerçekleştiğini ifade eden Davut Çetin, şöyle devam etti.

''Nisan ayında enflasyonun beklentilerin altında kalmasına rağmen enflasyon bandı yüzde 19-20 bandında kalmaktadır. Son haftalarda döviz kurundaki artışın devam etmesi ve çeşitli ürünlerde artan vergiler enflasyona yansımaya devam edecektir. Nisan ayında olumsuz sürpriz üretici fiyatlarından gelmiştir. Üretici fiyatları aylık yüzde 2,98 artışla mart ayında başlayan yeniden yükselişe artarak devam etmiştir, Yİ-ÜFE’de yıllık artış yüzde 30,12'ye çıkmıştır. TÜFE'de gıda fiyatları yüzde 1.,0 artarken, Yİ-ÜFE'de artış yüzde 4,13'tür. Üretici fiyatlarında artışta sırasıyla gıda, demir-çelik, elektrik, tekstil, akaryakıt fiyatları etkili olmuştur. Bir önceki aya göre en fazla artış; yüzde 17,12 ile ham petrol ve doğal gaz, yüzde 8,83 ile tütün ürünleri, yüzde 7,40 ile kok ve rafine petrol ürünleri olarak gerçekleşmiştir.''

Döviz kurunda ve üretici fiyatlarında artışın beklentileri olumsuz etkilediğini vurgulayan ATSO Başkanı Davut Çetin sözlerini şöyle tamamladı.

''Merkez Bankası enflasyonda ana etkenin döviz kuru artışı olduğunu belirlemiştir. Maalesef beklenti yönetimi ve güven tesisi yetersiz kaldığı için döviz kurunda piyasadaki olumsuz senaryolar yönlendirici olabilmektedir. Merkez Bankasının enflasyon tahminini 2019 sonu için yüzde 14,6, 12 ay sonrası için yüzde 11,4, 2019 sonu hedefini ise yüzde 5'te tutmuş olması enflasyon konusundaki beklentilerin iyileşmesine yardımcı olmamaktadır. Piyasada güven tesisisin en iyi yöntemi sorunlara doğru ve açık teşhis konulduğunun gösterilmesi ve politika şeffaflığıdır.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321