Enflasyondaki düşüş hem şaşırttı hem sevindirdi

TÜİK tarafından 2018 yılı Aralık ayı enflasyon rakamları Antalya iş dünyasını hem şaşırttı hem de sevindirdi.

Enflasyondaki düşüş hem şaşırttı hem sevindirdi
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkan Davut Çetin, Türkiye İstatistik Enstitüsü (TUİK) tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.
 
Enflasyon rakamlarındaki yavaşlamanın ve Aralık'ta kaydedilen düşüşün sevindirici diğer taraftan da mevcut enflasyonun çok yüksek olduğunu ve risklerin devam ettiğini belirtti.

Aralık ayı enflasyonunun beklentiler doğrultusunda bir önceki aya göre düşüş gösterdiğini ifade eden Çetin, şunları kaydetti.
 
 ''2018 Aralık ayı enflasyonu TÜFE'de %0,40, Yurtiçi ÜFE'de %2,22 düşüş göstermiştir. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında %20,30, yurt içi üretici fiyatlarında %33,64 olarak gerçekleşmiştir. En fazla fiyat dalgalanması Antalya ürünlerinde oldu.
Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler yüzde 36,82 ile patlıcan, yüzde 32,97 ile salatalık ve yüzde 29,38 ile kabak oldu. En fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler arasında da yüzde 17,64 portakal, yüzde 12,80 ile domates oldu.  Bir başka deyişle, en fazla fiyat dalgalanmasına tabi olan ürünler Antalya ürünlerinde meydana geldi.''
 
ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ SEVİNDİRİCİ
 
Kasım ayında enflasyonda başlayan yavaşlamanın ve Aralık ayında kaydedilen düşüşün sevindirici olduğunu vurgulayan Davut Çetin ''Dünya ekonomisinin içinde bulunduğu durumda bu düzeyde enflasyonun çok yüksek kaldığını ve risklerin devam ettiğini gözden kaçırmamalıyız. Normal koşullar altında enflasyonun yılın son aylarında baz etkisiyle düşerek yüzde 17 düzeyine gerilemesi genel beklentidir. Ancak önümüzdeki aylarda birçok faktör önemli olacaktır. Petrol fiyatı dolar bazında Ekim ayından bugüne yüzde 35 düşmüştür, bu düşüş döviz kuruna bağlı olarak önümüzdeki aylarda yurtiçi enflasyonu da olumlu etkileyecektir'' dedi.
 
 DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMA BELİRSİZLİK YARATACAK
 
ATSO Başkanı Çetin, çekirdek enflasyon oranlarının hafif gerileme göstermekle birlikte yüzde 20 düzeyinde kalması ve yılın ilk yarısında baz etkisinin enflasyonu yükseltici yönde olmasının ise olumsuz faktörler arasında olduğuna dikkat çekti. Çetin, şöyle devam etti.
 
''Döviz kurunun küresel gelişmelerle dalgalanacağı bir dönemde bulunmamız belirsizliği ve enflasyonu artırıcı rol oynayacaktır. İstihdam üzerindeki prim ve vergiler düşürülmediği için asgari ücret artışının enflasyon üzerindeki etkisi de olumsuz olacaktır. Dolayısıyla henüz aşırı iyimserliğe kapılmamak gerekir. Bir başka önemli husus, enflasyonun toplu taşıma tarifelerinin ve ekmek fiyatının sabit tutulması, tütün gümrük vergisi indirimi, KDV ve ÖTV indirimleriyle baskılanmasıdır. Bu önlemlerin piyasanın işleyişini ve mali dengeleri bozmaması kadar, ne kadar sürdürülebileceği de önemli konudur.'' 
 
YAVAŞLAMA İŞLETMELERİ ZORLUYOR

 
Ekonomideki yavaşlamanın işletmeleri zorladığını dile getiren ATSO Başkanı Çetin, sözlerini şöyle tamamladı.
 
''Enflasyonun önümüzdeki aylardaki seyri kadar önemli olan diğer konu, ekonomideki yavaşlamadır. Ekonomide durgunluk ve yüksek finansman maliyetleri karşısında fiyatlarını ve cirolarını artıramayan işletmelerin çok zorlandığı bir dönemdeyiz. Bu nedenle dış finansman kaynağı sağlanarak reel sektörün finansman ihtiyacının karşılanması önemli hale gelmektedir.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
 
Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 00:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321