Enflasyonda düşüş eğilimi duraksadı

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Şubat ayında düşüş eğilimine giren enflasyon rakamlarının deniden duraklamaya başladığını belirtti.

Enflasyonda düşüş eğilimi duraksadı

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

TÜİK’in tüketici enflasyonunu (TÜFE) Mart’ta aylık yüzde 1,03, yıllık 19,71 olarak açıkladığını ve artışın beklentinin üzerinde gerçekleştiğini kaydeden Çandır, şöyle devam etti.

''Geçen yıl Mayıs-Kasım döneminde hızlı bir yükseliş eğilimi gösteren enflasyon, Aralık ayından bu yana yavaş yavaş da olsa bir düşüş eğilimine girmiştir. Ancak bugün açıklanan Mart ayı tüketici enflasyonundaki aylık ve yıllık artışlar bu düşüş eğilimini duraksatmıştır. Yurt içi üretici enflasyonu (Yİ_ÜFE) Mart’ta aylık 1.58 ve yıllık 29,64 olarak açıklandı. Üretici enflasyonu geçen yıl Nisan-Eylül döneminde yaşanan hızlı artıştan sonra Ekim ayından itibaren düşüş eğilimine girmiştir. Burada önemli olan ÜFE’de, TÜFE’ye göre çok daha hızlı bir düşüşün yaşanmasıdır. Açıklanan veriler, ÜFE’deki düşüş eğiliminin de duraksadığını bize göstermektedir.''

ÇEKİRDEKİ DÜŞÜŞ OLUMLU

Mart ayı çekirdek enflasyonunun aylıkta yüzde 0,28 ve yıllıkta da yüzde 17,53 olarak ilan edildiğine dikkat çeken Ali Çandır, enflasyonun yönünü belirleyen çekirdek enflasyonun düşüş eğilimini sürdürdüğünü bildirdi. Geçen aylara göre çekirdek enflasyondaki düşüş hızının yavaşladığına dikkat çeken Çandır, uyarılarda da bulundu. Ali Çandır, şunları kaydetti.

''Geçen yıl Haziran-Ekim döneminde yaklaşık 2 katına çıkan ve son beş aydır düşüş eğilimine giren çekirdek enflasyon, Mart ayında da düşüş eğilimini sürdürmüştür. TÜFE ve ÜFE’deki bu ay yaşanan düşüş duraksamasına karşın çekirdekteki düşüş eğiliminin devam etmesi, önümüzdeki dönem için olumlu bir beklenti yaratmaktadır. Ancak burada dikkat çeken konu çekirdek enflasyondaki düşüş hızının giderek yavaşlamasıdır. TÜFE ve ÜFE’deki düşüş hızından giderek daha yavaş hareket eden çekirdek enflasyonun kalıcı özellikleri dikkate alınırsa, enflasyonlarımızdaki düşüşün önümüzdeki aylarda daha yavaş olabileceğine işaret etmektedir.”

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321