Enflasyon meyve sebze fiyatlarıyla düştü

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin Haziran ayı enflasyon rakamlarının mevsimsel üretimin bollaşmasıyla yaş meyve ve sebze fiyatları nedeniyle düştüğünü belirtti.

Enflasyon meyve sebze fiyatlarıyla düştü

ATSO Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Küresel ekonomik koşulların döviz ve faiz üzerindeki baskıyı azalttığını belirten Başkan Çetin, ''Bu süreç, Türkiye’ye enflasyonu düşürme yönünde olumlu bir pencere açmıştır. Ekonomi yönetimi bu fırsatı değerlendirmelidir'' dedi.

ZAMLAR TEMMUZ ENFLASYONUNA YANSIYACAK

Elektrik, şeker, akaryakıt zamları, dayanıklı tüketim malları ve otomotivde vergi indirimlerinin sona ermesinin etkisinin ise Temmuz ayı enflasyonuna yansıyacağına dikkat çeken Çetin, şunları kaydetti:

''2019 Haziran ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de %0,03, Yurtiçi ÜFE’de %0,09 olarak açıklanmıştır. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında %15,72, yurt içi üretici fiyatlarında %25,04 olarak gerçekleşmiştir. Enflasyon beklentilere uygun olarak olumlu baz etkisi, döviz kurlarındaki gerileme, giyim indirimleri, mevsimlik sebze ve meyve fiyatları sayesinde düşmüştür. Elektrik, şeker, akaryakıt zamları, dayanıklı mallar ve otomotivde vergi indirimlerinin sona ermesi Haziran enflasyonuna hiç yansımamış, Temmuz ayına kalmıştır. Gıda grubunda işlenmiş gıda fiyatları aylık %2.,4 artarken, domates, biber, patlıcan ve patates fiyatlarındaki sert düşüş gıda enflasyonunu düşürmüştür.''

TÜKETİCİ VE ÜRETİCİYİ KORUYACAK PLANLAMA YAPILMALI

Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler arasında yüzde 35,72 ile limon, yüzde 34,90 ile yurtiçi turlar, en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler yüzde 44,97 ile domates, yüzde 32,67 ile patates ve yüzde 29,36 ile patlıcan olduğuna dikkat çeken ATSO Başkanı Davut Çetin, şöyle devam etti.

''Kış aylarında tüketiciyi, yaz aylarında üreticiyi koruyacak planlamaya ihtiyaç bir var. Yıllık enflasyonun sebze ve meyvede yüzde 11,48 iken, işlenmiş gıdada yüzde 23,41 olması dikkat çekicidir. Gelişmiş bir yönlendirme ve piyasa tedarik sistemimiz olmadığı için meyve ve sebze fiyatları yaz ve kış aylarında arz ve talep dengesizlikleriyle sert biçimde dalgalanmaktadır. Kış aylarında tüketiciyi, yaz aylarında üreticiyi koruyacak bir planlama, depolama, tedarik ve ticaret sisteminin kurulması konusunda daha hızlı bir ilerleme gerçekleştirmelidir.

Yİ-ÜFE’de, sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe %0,50 artış, imalat sanayi sektöründe %0,45 düşüş, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımı sektöründe %7,83, su temini sektöründe %0,43 artış olarak gerçekleşmiştir.''

DÖVİZ KURUNDAKİ DÜŞÜŞ VE KÜRESEL ETKİLER ENFLASYONU FRENLEDİ

Üretici fiyatlarında gerilemede de yine döviz kuru dışında, baz etkisi ve küresel enflasyonun gerilemekte olmasının da rol oynadığını ifade eden Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü.

''Bu faktörlerin enflasyonu düşürücü yönde bir süre daha devam etmesini bekliyoruz. Ancak, elektrik zammı, vergi ayarlamaları, gibi etkenler Temmuz ayı enflasyonuna etki edecektir. Bütçe açığı nedeniyle kamu tarafından yönlendirilen bütün fiyatlarda yükselme devam edecektir. Küresel ekonomik koşullar döviz ve faiz baskısını azaltmış, Türkiye’ye enflasyonu düşürme yönünde olumlu bir pencere açmıştır. Ekonomi yönetimi bu fırsatı değerlendirerek enflasyon oranını tek haneye çekmek için çaba harcamalıdır. Çünkü dünya ortalama enflasyonu %3,5 düzeyindeyken, ülkemizde TÜFE’de yüzde 15, ÜFE’de yüzde 25 gibi oranlar beklentileri ve yatırım ortamını bozmaktadır. Bu çerçevede Merkez Bankasının enflasyonla mücadele kararlılığını bozmadan faiz indirimlerini kademeli biçimde hayata geçirmesi yararlı olacaktır. ''

EKONOMİDE GÜVEN TESİS EDECEK ADIMLAR ATILMALI

Ekonomide küresel ve mevsimsel faktörlerin elverişli olması, son dönemde üretim cephesinde dipten dönüş sinyallerinin güçlenmesi temel ekonomik sorunların ihmal edilmesine yol açmaması gerektiğine dikkat çeken Davut Çetin, ''Ülke risk primimizi düşürmek, vergi reformuyla bütçeyi KDV ve ÖTV bağımlılığından kurtarmak gibi konular hızla gündeme alınmalıdır. Bu nedenle ekonomi yönetiminde güven tesis edecek adımların atılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu dönemde doğru adımlar atıldığı takdirde 2020 ve 2021 yıllarında güçlü bir büyüme performansı mümkün olabilecektir.''

ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz bölgesindeki enflasyonun turizmin de etkisi ile ülke ortalamasının üzerinde olduğunu kaydetti.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321