Enflasyon beklentilerin üzerine çıktı

Mart ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde çıkması iş dünyası yeni ekonomi paketinin açıklanmasını istiyor.

Enflasyon beklentilerin üzerine çıktı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mart Ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Gıda enflasyonunun yüksek olduğuna dikkat çeken Çetin, “enflasyonla mücadele, bütçe disiplini ve bankacılık sisteminin güçlendirilmesini kapsayan yeni programın açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

2019 Mart ayı enflasyonun bir önceki aya göre TÜFE’de yüzde 1,03, Yurtiçi ÜFE’de yüzde 1,58 olarak açıklandığını ifade eden Çetin, şöyle devam etti.

''Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 19,71, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 29,64 olarak gerçekleşmiştir. Mart enflasyonunun yüzde 58’i gıda kaynaklı. Mart ayı enflasyonu beklentilere uygun olmakla birlikte, gelecek dönem enflasyonuna dair sinyalleri barındıran çekirdek enflasyonun yüksekliğini koruduğu görülmektedir. Üretici fiyatları şubat ayındaki düşüş eğilimine ara vermiştir, bu durum enflasyonun maliyet ağırlıklı olmaya devam ettiğini ortaya koymaktadır.''

YENİ EKONOMİ PAKETİNİN AÇIKLANMASINI BEKLİYORUZ

Ekonomi programının yanı sıra siyasi uzlaşmanın da sağlanması gerektiğini vurgulayan ATSO Başkanı Davut Çetin, şunları kaydetti.

''Önümüzdeki hafta enflasyonla mücadele, bütçe disiplini, bankacılık sisteminin güçlendirilmesini kapsayan yeni programın açıklanmasını bekliyoruz. Yeni programın gerçekçi, teknik ve şeffaf verilerle, somut hedefleri kapsaması gereklidir. Asıl önemli husus ise ekonomik program dışında siyasi gerilimi azaltacak bir siyasi uzlaşma, hukuk devleti ve kurumsal kültürün ortaya konulması olacaktır. Siyasi istikrar, yalnızca seçim belirsizliğinin ortadan kalkması değildir; demokrasi, uzlaşma ve hukuk devleti ilkeleriyle kurumların güçlenmesi, ülke içinde ve küresel piyasada güven tesisi, politikaların öngörülebilir olmasıdır. Ekonomik istikrar, fiyat istikrarı, kur istikrarı için böyle bir uzlaşma ve istikrar ortamının sağlanması gereklidir.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321