banner216
Öne Çıkanlar Berlin ABD Dilek Kurt Mustafa Çelik Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Recep Tayyip Erdoğan

Çarşı pazar enflasyon daha yüksek hissediliyor

Antalya Ticaret Borsası ATB) Başkanı Ali Çandır, Aralık ayı enflasyonun düşük çıkmasına rağmen çarşı pazar enflasyonun daha yüksek hissedildiğini belirtti.

banner197
Çarşı pazar enflasyon daha yüksek hissediliyor
ATB ve BAGEV Başkanı Ali Çandır Aralık ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.
 
Enflasyonda aylık ve yıllık düşüşün kalıcı hale gelmesini, kalıcı bir enflasyon düşüşü sağlamak için çekirdek enflasyonun daha fazla aşağı çekilmesi gerektiğini belirten Çandır şunları kaydetti.

''Aralık ayı enflasyonu, hem tüketici hem de üretici tarafında beklentilerden fazla düşük ilan edilmiştir. Aralık ayında beklentiler civarında ilan edilen tek enflasyon kalemi ise yüzde – 0.37 ile çekirdek enflasyon olmuştur. Son 15 yılda ilk kez kasım ve aralık aylarında eksi enflasyon TÜFE ve ÜFE’de birlikte görüldü. Her ne kadar ÜFE’de beşinci kez bu iki ayda art arda eksi enflasyon görmüş olsak da ilk kez TÜFE’de böyle bir durum ortaya çıkmıştır.''

Yıllık enflasyonun da beklentilerin altında olduğunu vurgulayan Ali Çandır, ''TÜFE yıllık yüzde 20.30, Yİ_ÜFE ise yüzde 33.64 olarak ilan edildi. Bu iki enflasyon da daha önceki en yüksek enflasyonların yaklaşık iki kat üzerinde bulunmaktadır'' dedi.
 
ÇEKİRDEK ENFLASYON MUTLAKA AŞAĞI ÇEKİLMELİ
 
Çekirdek enflasyonun yıllık yüzde 20.15 ilan edildiğini anımsatan Çandır, şöyle devam etti.
 
“Çekirdek enflasyon yüksek seyrini sürdürmüştür. Kalıcı bir enflasyon düşüşü sağlamak için bizim çekirdek enflasyonu mutlaka daha aşağıya çekme zorunluluğumuz bulunmaktadır. Açıklanan enflasyon rakamlarının dışında çarşı pazar enflasyonu daha yüksek hissedildi. Önümüzdeki Ocak, Şubat ve Mart aylarının enflasyon açısından zorlu aylar olacak. Çünkü bu üç ayın geçen seneki toplam enflasyonu yüzde 2.74’tür. Yani biz önümüzdeki üç ay boyunca toplam 2.74’ten daha düşük bir enflasyon ilan etmeliyiz ki, yıllık yüzde 20.30’luk ilan edilen enflasyonu düşürebilelim. Düşük enflasyon ancak daha yüksek faiz ve daha düşük bir döviz kuru ile mümkün olabilecek. Ancak bunun gerçekleşmesi de zor.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
 
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir