Çandır: Enflasyon rakamları şaşırtıcı olmamalı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, tüketici ve üretici enflasyonlarının beklenenden yukarıda olmasının şaşırtıcı karşılanmaması gerektiğini belirtti.

Çandır: Enflasyon rakamları şaşırtıcı olmamalı

ATB Başkanı Ali Çandır: Enflasyon rakamları şaşırtıcı olmamalı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, tüketici ve üretici enflasyonlarının beklenenden yukarıda olmasının şaşırtıcı karşılanmaması gerektiğini belirtti.

ATB Başkanı Çandır, TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı Enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Eylül ayı için açıklanan aylık yüzde 6.30 ve yıllık yüzde 24,52 tüketici enflasyonu (TÜFE) ile aylık yüzde 10,88 ve yıllık yüzde 46,15 üretici enflasyonunun (Yİ_ÜFE) artık göz ardı edilemez ölçüde bir enflasyon sarmalına girdiğinin işaret olduğunu belirten Çandır, şunları kaydetti.

''Geçen ay beklentimizin altında ilan edilen enflasyon rakamlarının birikimli ve gecikmeli etkisi de dikkate alınırsa bugün açıklanan tüketici ve üretici enflasyonlarının beklenenden yukarıda olması şaşırtıcı karşılanmamalıdır. Büyük ölçüde dolarize olmuş ekonomimizdeki döviz fiyatları artışının yarattığı ilave maliyetler öncelikle ve büyük ölçüde üretici kesimi, aşamalı ve geriden takip ederek tüketici kesimi etkilemektedir. Artan maliyetlerin yarattığı fiyat artışları bir taraftan alım gücünü düşürürken diğer taraftan da gelir artırıcı tedbirleri ön plana çıkarmaktadır.''

Yılbaşından itibaren yaşanacak olan bu gelir artırıcı tedbirler, kamu kaynaklı ilave zamlar ve üreticinin üzerinde biriktirdiği maliyet yükünü yansıtma çabasının bir araya gelmesiyle özellikle tüketici enflasyonunda yeni yükselmelere neden olacağını ve bu döngünün de bir sarmala dönüşeceğini ifade eden Ali Çandır, şöyle devam etti.

''Böyle bir dönemde karar vericilerimize, iş dünyamıza ve vatandaşlarımıza düşen en önemli görev; bu sarmalı kırıcı, doğru ve tutarlı davranışlarda bulunmaktır. Bu konuda söyleyebileceğim en önemli ilk adım; söylenen, ilan edilen ve yaşanan enflasyonlar arasında gerçekçi bir tutarlılığı yakalamaktır. Ancak böyle bir tespitten sonra sarmalı kırıcı tedbirleri ve davranışları hep birlikte üretip hayata geçirmek mümkün olabilecektir. Örneğin; geçen yıl bu dönemlerde 2018 yılı için hedeflenen ve bütçe hesaplamalarında dikkate alınan yüzde 7,9’luk enflasyon, bugün ilan edilen yüzde 24,52’lik enflasyon ile hepimizin mutfakta ve günlük hayatın her bölümünde yaşadığı enflasyon birbirinden devasa farklarla ayrılmış durumdadır.''

Bu farklılaşmanın sürdürülebilirliği ve sarmalı kırıcı özelliğinin olmadığına vurgu yapan ATB Başkanı Çandır şunları kaydetti.
''Bu konuda birbirine yaklaştırmamız gereken diğer bir ölçü de üretici ve tüketici enflasyonları arasındaki iki kata yakın açıklıktır. Yüzde 24,52 ve yüzde 46,15 gibi yüksek rakamların yanı sıra aralarındaki farkın da yüzde yüz olması, bizim en kötüyü geride bıraktığımıza dair beklentimizi ortadan kaldırmaktadır. Gelecekteki enflasyon beklentimizin nispi kalıcı tarafını oluşturan mevsimsel ve kamu kontrollü etkilerden arındırılmış çekirdek enflasyonun aylık olarak yüzde 6,76 ve yıllık yüzde 24,05 düzeyinde ilan edilmiş olması da uzun bir süre boyunca yüksek enflasyon altında olacağımızın ilave göstergelerinden biridir.''
 

BÖLGEZ ENFLASYONU HALA ÜLKE ORTALAMASINDAN YÜKSEK
Çandır, Antalya, Isparta ve Burdur illerimizin oluşturduğu Batı Akdeniz Bölgesi’nin enflasyon rakamlarının yine Türkiye ortalamasının üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Aylık yüzde 6,87 ve yıllık yüzde 26,05 olan Batı Akdeniz bölgesi enflasyonlarının, uzun bir süredir ülke ortalamasının üzerinde seyrettiğini ifade eden Çandır, '' Bölgemiz enflasyonu aylık olarak en yüksek 9. sırada yer alırken, yıllık olarak geçen yıla göre 2 basamak yükselerek 10. sırada yer almıştır. Antalya ve enflasyon açısından önemli bir ürün olan domates, ülkemiz genelinde yüzde 35,30 ile en fazla artışın yaşandığı kalem olmuştur. Domates fiyatlarındaki bu hareketliliğin ana sebepleri; mevsimsel geçişin yanı sıra girdi maliyetlerinde yaşanan ciddi yükselişler, ihracat artışı ve verim düşüklüğüdür. Bölgemiz enflasyonun ülkemiz enflasyonun üzerinde gerçekleşmesine neden olan kalemler; yüzde 7.,7 ile giyim, yüzde 6,89 ile lokanta ve oteller ile yüzde 8,55 olarak ilan edilen çeşitli hizmetler olmuştur'' dedi.

ha-ber.com/Fikri CİNOKUR/Antalya

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321