Batı Akdeniz`den 153 ülkeye gerçekleştirilen ihracat 

Batı Akdeniz Bölgesi'nden yılın 10 aylık döneminde 153 ülkeye gerçekleştirilen ihracat 1,5 milyar dolara yaklaştı.

Batı Akdeniz`den 153 ülkeye gerçekleştirilen ihracat 
Batı Akdeniz İhracatçı Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar yaptığı yazılı açıklamada, Antalya, Burdur ve Isparta illerinden gerçekleştirilen ihracatın 1,5 milyar dolara yaklaştığını belirtti.

Yılın 10 aylık döneminde Batı Akdeniz bölgesinden yapılan ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,73 arttığını belirten Bahar, bu sürede 1 milyar 452 milyon 340 bin dolar döviz girdisi sağlandığını kaydetti.

Ekim ayındaki ihracat ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,25 düşüş gösterdiğini ifade eden Bahar, şöyle devam etti.

'' Her geçen gün ihracatını bir önceki döneme kıyasla rekorlar kırarak artıran Batı Akdeniz’de ihracat rakamlarının 1,5 milyar dolara ulaşmasına sayılı günler kaldı. Bölgemizin ihracatı geride kalan 10 ayın sonunda yüzde 5,73 oranında artışla 1 milyar 452 milyon 340 bin 853 dolara ulaştı. Antalya, Burdur ve Isparta illerinden sadece Ekim ayında gerçekleşen ihracat ise yüzde 1,25 oranında azalışla 140 milyon 735 bin 715 dolar oldu. Bu dönemde en fazla ihracatı madencilik sektörü gerçekleştirirken, en fazla ihracat yapılan ülke Çin Halk Cumhuriyeti oldu.''

EN FAZLA İHRACAT MERMER VE DOĞALTAŞ
Yılın 10 aylık döneminde Batı Akdeniz bölgesinden en fazla ihracatı madencilik sektörünün gerçekleştirdiğine dikkat çeken BAİB Başkanı Hakkı Bahar, ''Maden sektörü yaklaşık 300 milyon dolar tutarında doğal taş ihracatı gerçekleştirdi. İşlenmiş mermer ihracatı 68 milyon dolara ulaşırken, ham plaka ihracatı 198,9 milyon dolar oldu'' dedi.

DOMATES İHRACATI 94 MİLYON DOLARA ULAŞTI
Yaş meyve sebze ihracatının da geçen yılın 10 aylık dönemine göre yüzde 12,15 artış yaşandığını anlatan Bahar, şöyle devam etti.
''Yaş meyve sebze sektöründe en fazla ihraç edilen ürün domates oldu.   Bölgemizden gerçekleşen domates ihracatı 94 milyon dolar oldu. Sektörün en fazla ihraç ettiği ikinci ürün biber olurken, ihracat rakamı 65,3 milyon dolara yükseldi. Yaş meyve sebze ihracat sezonunun önümüzdeki günlerde hareketlenmesiyle ihracat rakamlarının daha da yükselmesi bekleniyor. Antalya, Burdur ve Isparta'dan 10 aylık dönemde 153 ülke ve gümrük bölgesine ihracat gerçekleştirildi. Bu 153 noktanın 32'sinde 10 milyon dolar barajı aşılırken, 1 milyon dolar barajının aşıldığı toplam ülke sayısı ise 83 oldu.''

ÜRÜN VE PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİ ARTACAK
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) olarak, hedeflerinin ihracat rakamlarını daha yukarı noktalara taşımak olduğunu anlatan Hakkı Bahar, sözlerini şöyle tamamladı.
''Bu hedefi gerçekleştirirken ürün ve pazar çeşitliliğini de geniş bir yelpazeye yaymak ana felsefemizdir. İhracatçı firmalarımıza alternatif pazarlar oluşturmak, mevcut pazarlarında da etkinliklerini artırmak için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Aynı zamanda küçümsenemeyecek oranda üretim kapasitesi bulunan firmalarımızı da uluslararası arenaya çıkarmak gibi bir düşüncemiz var. Bu çerçevede BAİB yönetim Kurulu olarak çalışmalarımız sürmektedir.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321