ATSO rekortmen 25 şirkete ödüllerini verdi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ATSO) tarafından düzenlenen 2018 yılı Geleneksel Ödül Töreni'nde ihracat, döviz getirici hizmetler ve turizmde en fazla gelir getiren 25 şirkete ödülleri verildi.

ATSO rekortmen 25 şirkete ödüllerini verdi

ATSO tarafından düzenlenen 2018 Yılı 50. Geleneksel Ödül Töreni'ne TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti Antalya milletvekillerinden bazıları ile Isparta ve Burdur il ve ilçe TSO ile Ticaret Borsası Başkanları katıldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, üyelerinin 1985 yılından bu yana devletten 160 milyar lira KDV alacağı olduğunu anımsattı. Devletin alacağına karşı şahin borcuna karşı karga olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti.
''Bizim devlete bir kuruş borcumuz olsa bir saat geciktirsek hem ceza hem de faiz ödüyoruz. Devlet 1985 yılından bu yana KDV alacağımızı ödemiyor. Devlet alacağına şahin borcuna ise karga'' dedi.

1,5 milyon TOBB üyesinin 15 milyon kişiyi istidam ettiğini anımsatan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin son dönemde yaşadığı ekonomik krizden de kurtulacağını kaydetti.Türkiye'nin sürekli krizlerle boğuştuğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, ''2016 yılındaki darbe girişiminde Türkiye'nin yanında hangi ülke vardı. Hiçbir ülke yoktu. Krizleri kendimiz birlik olarak aştık. Bu krizi de aşacağız'' dedi.


Beyaz eşya, otomotiv ve mobilya sektörlerinde ÖTV ve KDV oranlarının indirildiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak'a teşekkür etti.

ANTALYA AVRUPA'DA 4. SIRADA
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini ancak Antalya'da ekonomik göstergelerin Türkiye'nin üzerinde olduğunu kaydetti.
Antalya'nın gelen turist sayısı bakımından Avrupa'da 4. ünce, Dünyada ise 11.nci sırada olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti.

''Antalya büyüyorsa Türkiye de büyüyor, Antalya kriz içinde ise Türkiye'de kriz içindedir.  Açılan şirket açısından Türkiye'de yüzde 5 artış olurken Antalya'da bu yüzde 11 civarında gerçekleşmiştir. Sigortalı çalışan sayısı Türkiye'de yüzde 3, Antalya'da yüzde 8, ihracat artışı ise Türkiye'de yüzde 5, Antalya’da ise yüzde 14 olmuştur. Antalya'yı Teknoloji kenti yapacağız.''ATSO BAŞKANI DAVUT ÇETİN
ATSO Başkanı Davut Çetin de ATSO'nun 45 bine yakın üyesi bulunduğunu vurguladı. Vergi ödemede, ihracatta ve döviz getirici hizmetlerde 45 bin üye arasında ilk sıralara girmenin önemli bir başarı olduğuna dikkat çeken Çetin, şöyle konuştu.
''Ödül töreninde ilk sıralara giren şirketlerimizin Türkiye ve dünya ligine yükselmesini, markalaşmasını arzu ediyoruz. 2015 yılındaki ödül töreninde kriz konusu Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı ambargo vardı.  2016 yılı turizmde kriz dönemi, 2017'de ise toparlanma yılı oldu. 2018 yılı ise atılım yılı oldu. Turizmde son günlere kadar otellerimizde yer yoktu. Antalya'da yabancı turist sayısında yüzde 28 artış ile rekor kırdık. Türkiye'nin turizm geliri 3. çeyrekte sadece yüzde 1 artarken, bizim paket tur gelirimiz yüzde 40 arttı. Bu yıl kayıtlı çalışan sayımızı yüzde 8, vergi tahsilatımızı yüzde 28 artırdık. Eylül ayında yabancılara bin 38 konut satışı gerçekleştirdik. ÖTV ve KDV indirimleri sektörlerimizin talep ettiği indirimlerdi ve piyasanın canlanmasına katkı yapacaktır. Bankacılık sistemi gücünü koruyarak, düşük faizlere dönmeli. Vergi reformu yaparak kayıt dışılığı azaltmalıyız."  

Endüstri 4.0 ve dijital dönüşümün önemini anlatan ATSO Başkanı Davut Çetin, '' Endüstri 4.0 ve akıllı kent teknolojileri, turizmi, ticareti, tarımı ve toplumu hep birlikte ilgilendiriyor. Bütün kentlerin yapay zekâ, biyoteknoloji, robotik gibi teknolojilerde ilerlemesi gerekir. Antalya olarak bu konularda Ar-Ge ve inovasyon ağları kurmamız gerekiyor'' dedi.

VALİ KARALOĞLU
Antalya Valisi Münir Karaloğlu da kente gelen turist sayısında yılın bitmesine 2 ay kalmasına rağmen tüm zamanların rekorunun kırıldığını söyledi.

Türkiye'nin hedefleri bulunduğunu, ülkeyi bu hedeflere taşıyacak önemli şehirlerden birinin de Antalya olduğuna vurgu yapan Vali Karaloğlu, şöyle devam etti.

''Antalya 2016'da krizin en ağırını yaşadıktan sonra muhteşem bir çıkış yakaladı. Turist sayısında, yılın bitmesine iki ay olmasına rağmen bütün zamanların rekorunu kırdık. En yüksek turist sayısına ulaştık. İstihdamda da Antalya Türkiye'de birinci sırada...Bundan mutluluk duyuyoruz. Türkiye bir taraftan ekonomik saldırıyla inişleri çıkışları konuşurken, bir yandan da güzel rakamları ortaya koyabildiğini dünyaya gösterdi. Turizmde daha büyük bir rekor göreceğiz.''MENDERES TÜREL
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise ''Antalya bu yıl şehir merkezinde gördüğü yabancı turisti hiçbir zaman görmemişti. İnşallah önümüzdeki yıl daha büyük bir rekor göreceğiz. Bu başarı hepimizin başarısıdır, Bu Antalya iş insanlarının, Antalya halkının başarısıdır" dedi.

Antalya'nın Newyork gibi kentlerle yarıştığını vurgulayan Türel şöyle konuştu.
''Antalya'nın 13 milyon turist rakamı henüz kayıtlara girmedi, yakında girecektir. Girdiğinde New York gibi şehirlerle yarıştığımızı dünya görecektir. Yılsonu 18 milyon yerli ve yabancı misafir ağırlamış olacağız. Bu gerçek bir başarı...Bu başarının asıl sahibi Antalya ...''
Törende, turizm ve genel ihracatta döviz kazandırıcı hizmetlerde bulunan, inovasyon yapan, Türkiye'nin en büyük ilk 500 ve ikinci 500 firmaları arasına giren firma temsilcileri ile başarılı iş insanlarına plaket sunuldu.

Törende turizm sektöründe döviz kazandırıcı hizmetler ile döviz getiren otellerin temsilcilerinin de yer aldığı 25 kişiye ödülleri TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile AKP ve CHP milletvekilleri tarafından verildi.ÖDÜL ALANLAR
2017 Yılı Döviz Kazandırıcı Hizmetler
Seyahat Acentaları Döviz Geliri Matrah dolar
1. Antalya Pegas Otelcilik Tur.İnş.Taş. ve Tic.Ltd.Şti. 312.330.219 dolar
2. Mp Turkey Turizm A.Ş.- Antalya Şubesi 278.349.052 dolar
3. Kilit Global Turizm Seyahat San.Ve Tic.A.Ş. 68.047.751dolar

Konaklama Tesisleri Döviz Geliri Matrah dolar
1. Özaltın Otel İşletmeleri A.Ş.-Glorıa Golf Resort Şubesi 26.679.407 dolar
2. Cömertoğlu Otelcilik Ve Ticaret A.Ş. -Delphın Imperıal Antalya Şubesi 15.868.846 dolar
3. Sertaş Turizm Yatırım Ve İşletmecilik A.Ş. -Royal Wıngs Hotel Şubesi 5.087.215 dolar

Genel-İhracat Döviz Geliri Matrah dolar
1. Adopen Plastik Ve İnşaat Sanayi A.Ş. 92.835.578 dolar
2. Eti Elektrometalurji A.Ş. 78.410.419 dolar
3. Agt Dış Ticaret A.Ş. 65.059.078 dolar

Tarım İhracatı Döviz Geliri Matrah dolar
1. Koç Zirai Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. 11.908.682 dolar
2. Dilbaz İhracat İthalat ve Paz. Gıda Tarım Ürünleri İnş.Taş. Tic. San. Ltd. Şti. 10.895.057 dolar
3. Beyazkule Tarım Ürünleri Gıda Ambalaj İnşaat Otomotiv Sanayi Ve Tic.Ltd.Şti. 9.153.217 dolar

Türkiye’nin İlk 500 Sanayi Kuruluşu Arasında Yer Alan Antalya Firmaları
Üretimden Satışlar (TL)
1. AGT Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. 886.076.460 TL
2. Adopen Plastik ve İnşaat Sanayi A.Ş. 600.800.564 TL
3. Cw Enerji Mühendislik Tic. ve San. A.Ş. 382.399.793 TL
4. Eti Elektrometalurji A.Ş. 332.541.111  TL
5. Yörükoğlu Süt ve Ürünleri Sanayi Tic. A.Ş. 325.650.463 TL

Türkiye’nin İkinci 500 Sanayi Kuruluşu Arasında Yer Alan Antalya Firmaları
Üretimden Satışlar (TL)
1. Ankutsan Antalya Kutu Sanayi Oluklu Mukavva Kağıt Ticaret A.Ş. 308.090.753 TL
2. Ekiciler Süt Gıda Tarım Hayvancılık San.ve Tic.A.Ş. 237.727.808 TL

Antalya İnovasyon Ödülleri
Finder Yangın Güvenlik Elektronik Sistemler Müh. San. ve tic. A.Ş. Ürün İnovasyonu
Roadmark Motorlu Araçlar ve Elektronik Tic. A.Ş. Hizmet İnovasyonu
Artin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Hizmetleri Tic.Ltd.Şti. Pazarlama İnovasyonu
Antalya Orbit Sağlık Hizmetleri A.Ş. Organizasyon İnovasyonu
Dr.Ömer Çayırlı Özel Ödül
Fıne Otel Turizm İşletmecilik A.Ş.-Rixos Park Hotel Şubesi
(Turizm Alanında “The Land Of Legends Theme Park” İle Yeni Bir Hizmeti Dış Pazara Açmasından Dolayı)

ha-ber.co/Fikri Cinokur/Antalya

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321