Antalya`da RO-RO hattı tartışması

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) tarafından hayata geçirilecek yeni projelerin hem üreticilere hem de ihracat sektörüne canlılık katacak. Ancak, BAİB'in Antalya ile İtalya'nın Tiereste limanı arasında Ro-Ro hattı açılması için yaptığı çalışmaların ise engellenmek istendiği iddia edildi. 

Antalya`da RO-RO hattı tartışması
Antalya`da RO-RO hattı tartışması

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) tarafından hayata geçirilecek yeni projelerin hem üreticilere hem de ihracat sektörüne canlılık katacak. Ancak, BAİB'in Antalya ile İtalya'nın Tiereste limanı arasında Ro-Ro hattı açılması için yaptığı çalışmaların ise engellenmek istendiği iddia edildi. 

BAİB Başkanı Hakkı Bahar Yönetim Kurulu Üyeleri Ergin Civan, İsmail Özandaç ve Bahadır Erdoğan ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Başkan Bahar, hem BAİB projeleri hem de projeler hakkında yapılan eleştirileri yanıtladı.

Türkiye'nin ve Antalya'nın ihracatta mutlaka sektör ve ürün ile pazar çeşitliliğini artırması gerektiğini belirten Hakkı Bahar, ''Eğer bu çeşitlilikleri yakalamaz isek katma değeri yüksek niş ürünler yaratamazsak ekonomik alanda galip gelmemiz söz konusu olamaz'' dedi. 
İhracatı artırmak, ihracatçıların ve üreticilerin sorunlarını çözmek için göreve geldikleri günden bu yana yeni projeler hazırladıklarını ve uygulamaya koyduklarını bazı projeler üzerinde de çalışmaların devam ettiğini anlatan Hakkı Bahar, şöyle devam etti.''BAİB kamuoyunda yeteri kadar tanınmıyor. BAİB'i tanıtmak gerekir.  Bunun için de projeler geliştiriyoruz. Üretim ve ihracat konusunda önümüzdeki süreçte ortaya çıkacak potansiyel tehditleri de anlatmamız lazım. Kurumlar ve STK'lar olarak bu potansiyel tehditleri göz önünde bulundurmalıyız. İhracat yapan 25 sektör var. Sektörel çeşitliliğimizi mutlaka artırmalıyız. Turizmde Rusya ve Alman pazarı, yaş meyve sebze de yine Rusya ve Avrupa, mermerde de Çin pazarımız var. Bu pazarları da artırmalıyız.''

Bahar, BAİB Bölgesinden yapılan ihracatın yılın 9 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,51 artarak 1 milyar 350 milyon dolara ulaşıldığını yılsonu ise 2 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini kaydetti.

PROJELER
BAİB Başkanı Hakkı Bahar, Türkiye'nin havacılık sektöründeki dünya markası olan THY ile protokol imzalayarak yaş meyve ve kesme çiçek ihracatında kargo ücretlerinin düşürülmesi konusunda anlaştıklarını bildirdi. Bahar, projelerini şöyle sıraladı.

RUSYA'DA DAHA AZ GÜMRÜK VE KARGO ÜCRETİ ÖDENECEK
-Antalya'dan Rusya'ya uçak kalkıyor. Turkish Kargo ile 60 ton kargo gönderiliyor. Yaptığımız görüşmelerde kargo ücretlerini düşürerek bizde kargo hizmetlerinden yararlanmak için çalışıyoruz. Bu konuda protokol yapıldı.  BAİB üyeleri olarak 'Yeşil Hat'tan yararlanalım istedik. Rusya'da kargo Vnukova Havalimanına iniyor. Ancak burada Zirai Karantina yoktu. Bunu çözümledik. Böylece ihracatçılar Rusya'ya gönderdikleri ürünlerde daha az gümrük vergisi ve daha az kargo ücreti ödeyecek. Turkish Kargo ile yapılan anlaşmayla kargo ücretleri güncel fiyatlara göre yarı yarıya olacak.

-MOSKOVA İŞADAMLARI BİRLİĞİ İLE ANLAŞMA
BAİB olarak Moskova İş Adamları Birliği ile işbirliği gerçekleştirilecek. Hem Antalya hem de Moskova'da Türk ve Rus iş insanları karşılıklı yatırım yapabilecek. Çünkü iki tarafta da yatırıma ve ürün talebine ihtiyaç var. Hem BAİB hem de Moskova İş Adamları Birliği bu protokol ile verileri dijital platforma taşıyacak. Teknoloji talepleri, ürün çeşitleri, yatırım alanları gibi veriler olacak. BAİB ve Moskova İş Adamları Birliği'nin imzaladı protokol çok yararlı olacak.

-LOBİ VE LOJİSTİK MERKEZİ
Yaş meyve sebze sektöründe daha iyi ulaşım sağlamak amacıyla Lojistik Merkezi projesi geliştirdik. Bunu TİM ve Bakanlığa ilettik. Türkiye 52 milyon ton yaş meyve sebze üretiyor. Bunun için de Yaş Meyve Sebze Lobisi oluşturmak istiyoruz. Yay Meyve Sebze lobisi yurt dışında yapmak zorundayız. Bu nedenle Ticaret Merkezlerinde Lobi ve Lojistik merkezlerinde sektör adına derli toplu hizmet vermeyi amaçladık.

-KATMADEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETMELİYİZ
Antalya'da ihracatta 2-3 ana sektör var. Bunlar Yaş meyve sebze ve mermer, üçüncüsü de turizm. İhracatın ana gövdesini 2 büyük sektör oluşturuyor.  23 sektör ise ihracatın yüzde 40'ı yapıyor. İhracatı artırmak için katma değeri yüksek ürünler yapmalıyız. Teknoloji ve bilişimle birlikte niş ürünlere ağırlık vermeli ve kilogram başına ihracat değerini artırmamız lazım. Böylece çiftçi üretirken ürününü satmış olacak. Bu konudaki çalışmalar proje aşamasına getirildi. Çalışmalar devam ediyor.

-İHRACAT LONCALARI
İhracatçı Birlikleri olarak hedefimiz elbette ihracatı artırmaktır. Bunun yanında ihracat yapmamış şirketleri de ihracat yapar hale getirmektir.  Bunun için Antalya, Burdur ve Isparta'da gönüllü üyelerimiz olacak. Sorunlar yerinde anında çözülecek. TİM bu projenin Türkiye'ye örnek olmasını istedi. Ticaret Bakanlığı destek verecek. Sektör ve Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu GTIP) göre şekillenecek. İhracatı geliştirecek yeni modeller yaratmalıyız.

-TIR PARKI
Antalya'da ihracat ve ürün nakliyesi konusunda sıkıntı yaşanıyor. Tır Parkı yok. BAİB olarak TIR Parkı oluşturulması için çalışmalara başladık. Bunun muhatabı da BAİB olmalı dedik. TIR Parkı projemizi ilgili bakanlıklara sunduk. Hem Gümrük Muhafaza hem de TIR sektörü için çok ciddi bir adım olacak.

RO-RO HATTI
Antalya'dan yaş meyve sebze ve kesme çiçek ihracat ve diğer sektör ihracatları için yılda 12 bin TIR hizmet veriyor. Özellikle yaş meyve sebze ihracatında Ekim-Nisan ayları çok yoğun. Antalya Limanı ile İtalya'nın Trieste limanı arasında ya RO-RO hattı açılması çalışması başlattık. Mersin'den Trieste Limanı'na RO-RO hattını çalıştıran şirket ile görüştük. Bu şirket ile Antalya Limanı işleticisi şirket arasında anlaşma sağlanırsa RO-Ro hattı açılacak. İhracat ulaşımı daha da kısalacak. Antalya'dan ihracat kıta Avrupa'sının ortasına hızlı ulaşacak. Bu konuda farklı teknik konular var. İhracat artık milli meselesi haline gelmeli.
TIR taşımacılığında Bulgar Gümrüklerinde büyük sorunlar yaşanıyor. Macaristan'da şoför değiştirme zorunluluğu var. RO-Ro ile bu sıkıntılar aşılacak.

RO-RO sadece Antalya, Burdur ve Isparta değil, Konya başta olmak üzere İç Anadolu bölgesinin de yararına olacak.
Ro-Ro hattını engellemek isteyenlerin olduğunu sanıyoruz.  Bu konuda birtakım sıkıntılar yaşanıyor.

-UR-GE PROJELERİ
İhracatı artırmak ve hiç ihracat yapmamış şirket sayısını artırmak için gıda, mermer ve yaş meyve sebze sektörlerinde UR-GE proje çalışmaları da devam ediyor.

TİM BAŞKANI EXİMBANK YÖNETİMİNE GİRDİ 
BAİB Başkanı Hakkı Bahar konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. ''Antalya OSB'de firmaları sıkıntı yaşıyor. Sizin üyelerinizde de sıkıntı var mı’ ‘şeklinde yöneltilen soruya Hakkı Bahar, şu yanıtı verdi.

''Liman fiyatlarının dürülmesi konusunda hem ATSo hem de DTO Antalya Şubesi başkanlarıyla görüşüyoruz.  Eximbank'ın firmalara verdiği krediler konusunda sıkıntı yaşanıyor.  Firmalardan çok talep geldi. Eximbank'ın kredileri de sınırsız değil. Antalya'da Eximbank da personel sıkıntısı vardı.  Personel alımı yapıldı. TİM ekonomik krizle ilgili üyelerinin yararlanması için Eximbank'a kaynak aktardı. Eximbank Londra'da 540 milyon dolar kaynak sağladı. 

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 22:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321