Antalya`da 20 fabrika satışa çıkarıldı

Türkiye'nin sayılı Organize Sanayi Bölgeleri arasında yer alan Antalya Organize Sanayi Bölgesinde, ülkede yaşanan ekonomik kriz başta olmak üzere çeşitli nedenlerle 20 fabrika toplam 350 milyon TL'den satışa çıkarıldı.

Antalya`da 20 fabrika satışa çıkarıldı
Antalya`da 20 fabrika satışa çıkarıldı

Türkiye'nin sayılı Organize Sanayi Bölgeleri arasında yer alan Antalya Organize Sanayi Bölgesinde, ülkede yaşanan ekonomik kriz başta olmak üzere çeşitli nedenlerle 20 fabrika toplam 350 milyon TL'den satışa çıkarıldı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) 2017 Yılı En Büyük 500 Firması listesinde dünyaca tanınan ve ''Türkiye Markası'' haline gelen 5 büyük şirketinde yer aldığı Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde geçtiğimiz günlerde büyük bir fabrikada yangın çıkmış, bir fabrika sahibi ise kayyum atanan iş yerinde intihar etmişti.''En Çevreci OSB'', ''En Ucuz Elektrik Tüketen OSB'' gibi birçok ilkleri gerçekleştiren ve 270'den fazla şirketi ile 5 binden fazla istihdam sağlayan 692 hektar büyüklüğündeki Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyette bulunan 13 fabrika ekonomik kriz ve çıkmaza girince sahipleri tarafından satılığa çıkarıldı.

''Sahibinden.com'' isimli internet sitesinde satışa çıkarılan 13 fabrika 2 milyon 250 bin TL ile 10 milyon 500 bin TL arasında satışa çıkarılırken bir fabrika 42 milyon dolar, bir başka fabrika ise 3 milyon Euro, küçük bir işletme ise 750 bin dolara alıcı bekliyor.
Öte yandan Antalya-Alanya karayolu üzerinde faaliyette bulunan bir mermer fabrikası 14 milyon TL, Kepez İlçesi sera sebze ve çiçek üretim merkezi Altınova'da soğuk hava deposu olan bir işletme  5 milyon TL, Elmalı ilçesinde bir işletme 3 milyon 300 bin TL, Döşemealtı ilçesinde ana yola  cephe bir işletme 2 milyon 750 bin TL,  yine Döşemealtı ilçesinde bir fabrika 8 milyon TL, Yeşilbayır mahallesinde e bir deterjan fabrikası 5 milyon TL'den müşteri beklerken Korkuteli ilçesinde de bir mermer fabrikası 2 milyon 550 bin TL'den satışa çıkarıldı.İFLASLAR
Başta Antalya turizm bölgesi olmak üzere Türkiye'nin çeşitli yerlerinde lüks oteller ve rezidanslar yapan, Birleşik Arap Emirlikleri'nde de ''Anahtar teslimi'' oteller yapmasıyla ünlü, Türkiye'nin gururu olan tasarım firmasının da zor durumda olduğu belirtildi.
Geçtiğimiz yıllarda Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD (tarafından ''Yılın En Başarılı İş İnsanı Ödülü'' sahibi bu şirketin Yönetim Kurulu Başkanının da bu zor durumdan kurtulmak için arayış içinde bulunduğu ifade edildi.
Öte yandan Batı Akdeniz Bölgesinin en büyük prefabrik şirketlerinden olan ve Antalya'da Karayolları ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin altgeçit ve köprü işlerini de yapan Antalya Organize Sanayi Bölgesindeki firmanın da zor durumda kaldığı öğrenildi. 

YATIRIMLAR DURDU
Türkiye'de son aylarda döviz kurlarındaki ani yükselişlerle birlikte derinleşen ekonomik krizin yanında son bir ayda elektrik tüketim fiyatlarına yüzde 49 oranında zam gelen sanayi bölgelerinde işletmeler ve yatırımcılar bekleyişe girdi.
 Birçok girişimci ve işletme döviz kurlarındaki aşırı dalgalanmalar nedeniyle üretim yapamaz hale geldi. Önlem alınmaz ise önümüzdeki günlerde işyerlerinde toplu işçi çıkarmaları olacağı öngörülüyor.BİR FABRİKA YANMIŞTI
Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde Türkiye'nin sayılı dekoratif izolasyon üretim ve ihraç şirketlerinden olan Kar-Yapı (KARSİS) firmasının 19 bin metrekare büyüklüğünde ve 230 işçinin çalıştığı fabrikası geçen Temmuz ayında çıkan yangında tamamen kül olmuştu.

İŞ İNSANI İNTİHAR ETMİŞTİ
Antalya Organize Sanayi Bölgesinde anahtar teslimi sera kurarak başta Rusya olmak üzere Türki Cumhuriyetlere ihraç eden bir firmanın sahibi olan ve iflas eden M.N, geçen Haziran ayında işyerine kayyum atanmasından sonra yaşamına son vermişti.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 21:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321