Antalya ekonomisi 'Lig'den düşüyor

TÜİK tarafından il düzeyinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerine göre Antalya'nın ekonomi liginden düştüğü belirtildi.

Antalya ekonomisi 'Lig'den düşüyor
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, 2019 yılı Ocak ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Antalya ve ilçelerinde meydana gelen hortum, sel ve fırtınalardan dolayı 12 bin dönümden fazla alanda örtü altı (sera) ve meyve bahçelerinin zarar gördüğünü bildirdi.
 
Kumluca’da ağırlıkla sebze üretimi yapılan yaklaşık 2 bin dekar civarında örtü altı alan ve 400 dekarın üzerinde narenciye bahçesi, Finike’de 300 dekar civarında örtü altı alan ve yaklaşık 4 bin dekar narenciye bahçesi, Serik’te 500 dekar civarında örtü altı alan, Aksu’da 3 bin dekarın civarında örtü altı alan, Muratpaşa’da ise 400 dekar örtü altı alan ve 750 dönümün üzerinde meyve bahçesi rüzgâr ve hortum nedeniyle tahrip olduğunu anlatan Çandır, şöyle devam etti.
 
''Üreticilerimizin beklentisi tarım kredi kooperatifleri ile bankalara olan borçlarının en az 3 yıl süreyle faizsiz olarak ertelenmesi şeklindedir. Bu afetten alacağımız ders ise bundan sonra tüm dünyayı tehdit eden iklim değişiklikleriyle ilgi tedbirlerin alınmasıdır. Yaşadığımız afetlerden sonra ülkemiz gündeminde yaş meyve ve sebze fiyatları tekrar gündeme gelmiştir.
 
Bu yıl yaşadığımız iklimsel koşullar üretimimizde kaliteyi olumsuz yönde etkilemiş, Üretim miktarlarında da bugüne kadar yüzde 30 civarında düşüş gözlemlenmiştir. En büyük sorunumuzsa güneşli gün sayısının geçmiş yıllara oranla azalmasıdır. Hava koşullarından kaynaklı ürünlerin pazara sunulmasındaki gecikmeleri de göz önünde bulundurursak; böyle dönemde fiyat hareketliliklerine şaşırmamız gerekiyor. Özellikle gıdaya yönelik, bozulabilir ürünlerin çok olduğu dönemlerde düşük fiyatlı, az olduğu dönemlerde ise yüksek fiyatlı olması kaçınılmazdır.''
 
Antalya'nın tarım sektöründeki sorunlarını Antalya Valisi Münir Karaloğlu'na ilettiklerini ifade eden Ali Çandır, ''Tıbbi aromatik bitkiler ile süs bitkileri üretimi için kullanılabilecek hazine arazilerinin envanterinin çıkartılması, Yüksek gerilim hatlarının altındaki alanların tıbbi ve aromatik bitki üreticilerinin kullanıma sunulması, Zeytinciliğin büyük sorunu olan karasuyun arıtılması ve enerji amaçlı prina üretim tesisi kurulması için bizler her zaman olduğu gibi bu konularında takipçisi olacağız'' dedi.
 
 Üyelerinin talepleri doğrultusunda “Antalya Yaklaşımı” nı geliştirdiklerini anlatan Çandır, hazırlamış oldukları önerileri geçen hafta düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’nda da dile getirdiklerini ve karşılık bulduğuna dikkat çekti.
 
ATB Başkanı Ali Çandır, tarım sektörünün sorunlarına çözüm bulunmasını istediklerini belirterek, şöyle devam etti.
 
''Tarıma özgü bir sosyal güvenlik modeli yaratılmasını istiyoruz. Tarımsal yatırım / teşvik politikalarında Antalya lehine düzenlemeler yapılması ile Tarımda gerçekçi bir envanter çıkarılması konularındaki öneri ve taleplerimizi de kararlılıkla takip etmeye devam edeceğiz. Bu konularda çözüm üretilmesi kentimiz ve ülkemiz ekonomisi açısından önemlidir.''
 
ANTALYA EKONOMİ LİGİ'NDEN DÜŞÜYOR

TÜİK tarafından il düzeyinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladığını anımsatan Ali Çandır, ''İş geliştirme ve çalışma grubumuzda yaptığımız analizlere göre ülkemiz milli geliri içindeki payımız diğer kentlere göre önemli ölçüde gerilemiştir'' dedi.
 
Antalya’nın 2004 yılında ülke içindeki payının yüzde 3,3’den 2017 yılında bu payın yüzde 2,9’a düştüğüne dikkat çeken Çandır, sözlerini şöyle sürdürdü.
 
''Antalya milli geliri içerisinde tarımın payı ise yüzde 12’den yüzde 7’ye gerilemiştir.  Kişi başına gelir sıralamaları açısından ise 2004 yılında 5.sırada bulunan kentimiz, 2017 yılında 13.sıraya gerilemiştir. Yani 2004 – 2017 yılları arasında 8 basamak gerileme söz konusudur.
 
Bu demektir ki iller arası rekabet performansında, 2004 yılında İzmir, Bolu, Bursa, Eskişehir, Yalova, Bilecik ve Kırklareli’nin üzerinde yer alan Antalya, 2017’de tüm bu illerin gerisindedir. Kentimizin 2009-2017 dönemindeki büyüme performansında baktığımızda ise; Türkiye ortalamasının oldukça gerisinde kalmıştır.
 
Bu dönemde toplam yüzde 70 büyüyen ülkemiz ekonomisine karşılık Antalya ekonomisi yüzde 51 düzeyinde bir büyüme gösterebilmiştir.
 
Tüm bu gerçekleşmeler sonrası; yatırım teşvik bölgeleri gruplamasında 1. bölgede olan kentimizin 2. bölgeye düşürülmesini talep etmekteyiz.
 
Sektörümüzün gelişmesi içinse; tarımsal yatırımların 6. bölge seviyesinde değerlendirilmesinin ilimiz ve ülkemiz gelişimi için daha uygun olacağını önermekte ve talep etmekteyiz.''

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya
 
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 00:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321