Ali Çandır: Enflasyonda düşüş kolay olmayacak

Antalya Ticaret Borsası ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, enflasyon rakamlarında düşüşün kolay olmayacağını belirtti.

Ali Çandır: Enflasyonda düşüş kolay olmayacak

ATB ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Nisan ayında tüketici enflasyonunun TÜFE’nin aylık yüzde 1,69, yıllık yüzde 19,50 arttığını belirten Çandır, enflasyondaki artışın beklentinin altında gerçekleştiğini belirtti.

DÜŞÜŞ KOLAY OLMAYACAK

Önümüzdeki dönem enflasyonda beklenen düşüşün çok kolay olmayacağına dikkat çeken Çandır, şunları kaydetti.

''Faiz oranlarında beklenen indirimler konusunda da zorlanacağız. Faiz oranların düşmesindeki bu zorluklar ekonomik büyümemiz için de ciddi risk faktörleri oluşturacaktır. Dövizdeki olası hareketlilik dışında olan bu beklentiler, yaşanabilecek ilave döviz hareketlenmeleriyle daha da bozulacaktır. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın ilave sıkılaştırma politikalarına yeniden dönme zorunluluğu söz konusu olabilecektir. İş dünyasının, bu beklentileri göz ardı etmeden çalışmalarını sürdürmelerinde fayda vardır.''

ÜRETİCİ ENFLASYONU UYARISI

Nisan ayı yurtiçi üretici fiyatları (Yİ_ÜFE) enflasyonunun aylık yüzde 2,98 ve yıllık yüzde 30,12 olarak açıklandığını anımsatan Çandır, şöyle devam etti.

''Son 14 yılın rekoru olan yüzde 46,15’lik 2018 Eylül enflasyonundan bu yana gittikçe azalma eğilimi bu ayda da devam etmiştir. Ancak son 14 yılın Nisan ayları yurtiçi ÜFE değerlerine baktığımızda bugün açıklanan yüzde 2,98’lik enflasyon, 2008 Nisan’ından sonraki en yüksek yurtiçi ÜFE olmuştur. Yıllık üretici enflasyonunda bir düşme eğilimi söz konusu iken aylık veriler hala yüksek seyretmektedir. Bu durum önümüzdeki aylarda tüketici enflasyonu için tetikleyici etki yapma riskini bünyesinde barındırmaktadır.''

ENERJİ ÜFE’DEKİ DÜŞÜŞÜN FRENLEYİCİSİ

Ana sanayi grupları itibariyle en fazla dikkat çeken kalemin aylık yüzde 5,29’luk fiyat artışı ile enerji grubunun olduğuna dikkat çeken Ali Çandır, 2018 Nisan ayındaki artışın yüzde 2,92 olduğunu vurguladı. Çandır, kamunun kontrolünde olan ve üretimde ciddi bir öneme sahip olan enerji grubundaki fiyat artışlarının yüksek seyretmesinin ÜFE’de düşüşü frenlediğini dile getirdi. Ali Çandır, şöyle devam etti.

''Çekirdek enflasyon aylık yüzde 1,56 ve yıllık yüzde 16,30 olarak ilan edildi. Ekim ayından bu yana düşme eğiliminde olan aylık çekirdek enflasyonu son 6 aydan sonra ilk kez ciddi oranda yükseldiği.''

BATI AKDENİZ’DE DİKKAT ÇEKİCİ DÜŞÜŞ

Burdur, Isparta, Antalya illerini kapsayan Batı Akdeniz’de TÜFE’nin aylıkta yüzde 1,45 ile ülke enflasyonunun çok altında olduğunu, yıllıkta ise yüzde 19,50 ile ülke ortalaması düzeyinde gerçekleştiğini anlatan Çandır, Batı Akdeniz’in Nisan ayı enflasyonunun 26 bölge içerisinde aylık olarak en düşük 10. sırada ve yıllık olarak ise en düşük 5. sırada yer aldığını sözlerine ekledi.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321