Ali Çandır, ''Barış Dili''ne ihtiyaç var

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Türkiye'nin sorunlarının çözümü ve ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmek için ''Barış Dili''ne ihtiyaç olduğunu belirtti.

Ali Çandır, ''Barış Dili''ne ihtiyaç var

ATB Nisan Ayı Meclis toplantısında konuşan Çandır, Irak sınırında teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, yaralı askerlere de acil şifalar diledi. Terörü ve terörü destekleyenleri lanetlediğini ifade eden Ali Çandır, şöyle devam etti.


''Ankara Çubuk’taki şehidimizin cenazesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan çirkin saldırıyı da bir kere daha şiddetle kınıyorum. Toplumumuzun barış diline ihtiyacı var. Ancak üzülerek görüyorum ki barış diline olan özlemimiz giderek artıyor. Şiddet ve terör kimden gelirse gelsin ve dünyanın neresinde olursa olsun, insanlığın ortak düşmanıdır. Bu düşünceyle Sri Lanka’da yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği terörist eylemi de şiddetle kınıyorum.''


BELEDİYELERLE İŞ BİRLİĞİ
Mahalli İdareler Seçiminin ülkeye, Antalya'ya ve tarım sektörüne hayırlı olmasını dileyen Çandır, ''Belediye başkanlarımızdan, tarım sektörü başta olmak üzere yerel ekonomiyi harekete geçirecek, kent içi ticareti güçlendirecek bir yönetim performansı bekliyoruz. Borsa olarak, tarım sektörünün gelişimini artırmak için belediye başkanlarımızla daha fazla işbirliği yapmayı arzuluyoruz'' dedi.


GİRDİ MALİYETLERİ ENFLASYONUN ÇOK ÜZERİNDE
Ekonomik hareketliliğin mevsimsel olarak artmaya başladığı bu dönemde, yaşanılan sıkıntıların herkesimin malumu olduğunu anlatan ATB Başkanı Çandır, sıkı para ve yüksek faiz politikaları, bir taraftan dövizde istikrar sağlamaya odaklanılırken diğer taraftan ticari faaliyetleri ciddi boyutta frenlediğine dikkat çekti. Ali Çandır, şöyle devam etti.
''Anlaşılan o ki; bir süre daha bu cendere içinde yaşayacağız. Bizi en çok sıkıntıya düşüren iki konuda direncimizi artırıcı tedbirler bekliyoruz. Bunlardan ilki açıklanan enflasyon rakamlarının çok üzerinde seyreden girdi maliyetleri, ikincisi ise daralan talep. Maliyetlerde yaşadığımız artışın yarısını fiyatlarımıza yansıtsak bile ticari faaliyetlerde ciddi bir zayıflama yaşıyoruz.''


TURİZMDEKİ HAREKETLİLİK OLUMLU HAVA YARATI
İç ve dış turizmde hareketliliğinin artış sinyalinin bile kendilerinde şimdiden olumlu bir beklenti yarattığını ifade eden Çandır, sözlerine şöyle devam etti.
''Umuyoruz, sektörümüz bu hareketlilikten etkili bir şekilde yararlanır. Geçtiğimiz Mart ayında ve yılın ilk çeyreğinde ülkemizde kurulan şirket sayısı ortalama yüzde 8 azalırken, kentimizde yüzde 8 arttı. Antalya, yeni iş kurma eğilimi itibariyle ülkemiz ortalamasının tersine bir motivasyona sahip. Sadece yerli sermaye değil, yabancı sermaye bakımından da bu motivasyon yüksek seyretti. Örneğin; yılın ilk çeyreğinde ülkemizdeki yabancı sermayeli şirketlerin yüzde 6’sı Antalya’da kuruldu. Bu oran geçen yıl yüzde 3,5 düzeyindeydi. Yabancı sermayeli şirket oranındaki artışta, geçen yıl 7’inci sırada olan kentimiz, bu yıl İstanbul’dan sonra 2’nci sıraya yükseldi. Antalya’mıza duyulan bu ekonomik güven, ulusal ve uluslararası iş yapma potansiyelimize de olumlu katkı sunacaktır.''


MİLLİ TARIM POLİTİKASI
Kısa bir süre önce, tarımdaki sorunların aşılması hedefiyle Milli Tarım Projesi ilan edildiğini anımsatan Çandır, bunun, tarımda yapısal bir reform hareketi olduğunu belirtti. Yine bir süre önce de Tarımda Milli Birlik Projesi adıyla yeni bir yapısal reform paketi açıklandığını belirten Çandır, konuşmasında şu görüşlere yer verdi.
''Proje, mevcut yapıyı kökten değiştirme iddiası bakımından yeniden yapılanmayı, yani reformu ilan etmektedir. Detaylarını ise Mayıs ayı içerisinde Sayın Bakan’dan dinleyeceğiz. Projenin hazırlık aşamasında özellikle dikkat edilmesi gereken iki konuyu gündeme getirmek istiyorum. Bunlardan ilki, kamunun işini yaparken 4 temel eyleme odaklanmasıdır. Yani kamu, doğru ve etkin bir şekilde Düzenlemeler yapmalı, sektörü İzlemeli,  uygulamaları Denetlemeli ve gerekli İyileştirmeleri yapmalıdır. Düzenle, İzle, Denetle ve İyileştir. Buna kısaca DİDİ diyoruz. Bu çevrimi doğru ve etkin bir şekilde yapan ülkeler, sorunlarını kalıcı olarak çözebilmekte, büyümekte ve kalkınmaktadır.''


DEVLET ŞİRKET KURARSA TARAF OLUR
Dikkat edilmesi gereken ikinci konunun ise kamu ve özel sektör arasındaki ilişkide haksız rekabet ortamı oluşturulmaması gerektiğini dile getiren ATB Başkanı Ali Çandır, ''Kamu, tarımda üretim, ticaret, verimlilik ve ölçek sorunlarını çözmek için şirket ve holding kurarsa taraf olur. Böyle bir yapı mevcut sorunları çözmek yerine, yeni sorunlar üretir. Zaten zorda olan üretici ve ticaret erbabımız, haksız rekabet karşısında üretimi durdurur, dükkânına kilit vurmak zorunda kalır'' dedi.


YAŞ MEYVE SEZBE İHRACATI DÜŞTÜ
İhracatı motive edecek, ihracatta rekabet gücümüzü artıracak koşulların sağlanmasını isteyen Çandır, Batı Akdeniz bölgesi yaş meyve sebze ihracatının düşüş gösterdiğini kaydetti. Çandır, ''Bölgemiz ihracat performansını geçen yıla göre; bu yıl Mart ayında toplam ihracatımız yüzde 7,3 azaldı. Yılın ilk üç ayı itibariyle ise ihracatımızda yüzde 1,6 gibi düşük bir artış gerçekleşti. Kentimizin birinci ihracat kalemi olan yaş meyve sebzede ise gerçekleşmeler daha da kötü. Geçen yılın Mart ayına göre, bu Mart'ta yaş meyve sebze ihracatımız yüzde 20 düştü. Yılın ilk üç ayı itibariyle ise düşüş yüzde 10’u buldu. Yaş meyve sebze ihracatını artırmaya odaklanmalıyız.
ATB Başkanı Ali Çandır, meslek komitelerinde üyelerin, Antalya'da 2019 yılı buğday rekoltesinin düşeceğini, havaların ısınmasıyla tuta zararlısının artacağını, girdi fiyatlarındaki artışı, tahsilatlarda yaşanan sıkıntının sektörlerine yansımalarını, Çiğ süt ve et fiyatları ile Gümrük işlemlerindeki kodlama hatası nedeniyle dosya başına 130 TL dolayında para cezası uygulamasını gündemlerine aldığını sözlerine ekledi.


ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321