Suudi kadınlar peçeyi 'ayaklar altına alarak' baş kaldırdı

Suudi kadınlar peçeyi 'ayaklar altına alarak' baş kaldırdı
Kadınlar için tesettürün zorunlu olduğu Suudi Arabistan’da yüzü örten peçeye karşı protestolar düzenleniyor.

Suudi kadınlar ülkedeki kıyafet baskısını protesto etmek sosyal medyada "#Ayağımın altındaki nikap" etiketiyle eylem başlattı.

Bazı kadınlar, Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformlarda ayakları altına aldıkları peçe fotoğrafını paylaşarak, kadınların zorla yüzlerinin kapatılmaması çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan'da peçe takmak mecbur olmasa da kadınlar sosyal baskıdan dolayı yüzü örten nikap ile çıkmak zorunda kalıyor.

Kadınlardan biri, "Peçeyi bıraktığım için duygusal şantaj ve sözlü tacize maruz kaldım. Ben nikabı seçmedim, buna zorlandım" ifadelerini kullandı.

Öte yandan kampanyaya karşı çıkan bazı kişiler de, "Peçe takmak istemiyorsan bu senin seçeneğin ama bu isteyerek takan kadınlara karşı saygısız olamazsın" diyerek eylemi eleştirdi.Geçtiğimiz kasım ayında da, Suudi kadınlar, sosyal medya üzerinden buna benzer bir kampanya yürütmüştü. Feracelerini (abaya) ters giyerek fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşmışlardı.

'Suudi Arabistan'da çarşaf mecburi değil'

Kadınlara yönelik başlattığı reformla dikkat çeken Veliaht Prens Muhammed bin Selman, geçtiğimiz mart ayında yaptığı bir açıklamada, kadınların mütevazı giyinmelerinin yeterli olacağını, çarşaf giymenin zorunlu olmaması gerektiği söylemişti.

Suudi Arabistan'ın 1979 öncesinde kadınların haklarının tanındığı ılımlı bir ülke olduğunu ve o duruma geri dönülmesini istediğini söyleyen Selman, ''Kadınla erkek kesinlikle eşittir. Hepimiz insanız. Aramızda hiçbir fark yok'' vurgusu da yaptı.

Suudi kadınlar yıllar içinde feracelerini renklendirmeyi başarsa da halka açık alanlarda abaya giymek zorunda.(Kaynak: euronews)

ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 23:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321