Suudi Arabistan'da 47 kişi idam edildi

Suudi Arabistan'da terör örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle aralarında Şii din adamı Şeyh Nimr el Nimr'in de bulunduğu 47 kişi idam edildi.

Suudi Arabistan'da 47 kişi idam edildi

 
Suudi Arabistan'da 47 kişi idam edildi

Suudi Arabistan'da terör örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle aralarında Şii din adamı Şeyh Nimr el Nimr'in de bulunduğu 47 kişi idam edildi.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, terörizm ve şiddete teşvik suçlarından ölüme mahkum edilen 47 kişinin cezalarının infaz edildiği ifade edildi.

İdam edilenler arasında Şii din adamı Şeyh Nimr el Nimr'in de bulunduğu belirtiliyor.


İdam edilen 47 kişiden birinin Mısır, birinin Çad, geri kalanların ise Suudi Arabistan vatandaşı olduğu kaydediliyor.

İran daha önce Riyad hükümetini el Nimr hakkındaki idam cezasıyla ilgili sert şekilde eleştirmiş ve din adamının infazının gerçekleşmesi halinde Suudi Arabistan’ın “ödeyeceği bedelin yüksek olacağı” uyarısını yapmıştı.

İnsan hakları izleme örgütlerinin raporlarına göre Suudi Arabistan’da 2015 yılında en az 153 kişinin idam cezaları infaz edildi.

İran ve Irak'tan Suudi Arabistan'a idam tepkisi


Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr’in de bulunduğu 47 kişinin idam edilmesi sonrası İran ve Irak sert tepkiler geldi.

İran ve Irak yönetimi, Suudi Arabistan'ın Şii din adamlarından Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in idam edilmesine çeşitli düzeylerde sert tepki gösterdi.

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Bakanlık Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, Nemr'in idamını şiddetle kınadıklarını açıkladı.

"Suudi yönetimi izlediği bu politika için ağır bedel ödeyecek"

Ensari, "Suudi Arabistan yönetiminin terörist hareketleri destekleyen bir politika izlediğini ve kendisini eleştirenleri idam ettiğini" iddia ederek, "Bu kısır ve sorumsuz politikanın sonuçları faillerine dönecek ve Suudi yönetimi izlediği bu politika için ağır bedel ödeyecek" dedi.

"Bölgedeki güvenlik sorunları artacak"

Yarı resmi Tasnim haber ajansına göre, Nemr'in idamı sonrası Buşehr Eyaletindeki İdari Konsey Toplantısı'nda konuşan İran Meclis Başkanı Ali Laricani, "Nemr'in idamının bölgedeki güvenlik sorunlarını artıracağını" söyledi.

"Sonuçları ağır olacak"

İran Meclisi Dış Politika ve Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi de Nemr'in idamını kınayarak, "Nemr'in katledilmesinin sonuçları Suudi yetkililer için çok ağır olacak" ifadelerini kullandı.

Irak'tan tepkiler

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Suudi Arabistanlı Şii din adamı Şeyh Nemr Bakır en-Nemr'in idam edildiğini üzüntüyle öğrendiklerini bildirdi.

Başbakanlık basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, sözlerine yer verilen İbadi, "Şeyh Nemr'in Suudi Arabistanlı yetkililer tarafından idam edilmesi haberini büyük üzüntüyle öğrendik. Muhaliflerin tasfiyesi ve seslerin susturulması, hükümet ile halklara harap ve yıkımdan başka bir şey getirmez. Tarih bize zulüm ve baskı araçlarının uzun sürmeyeceğini kanıtladı" ifadelerini kullandı.

Şii din adamı ve Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Nemr'in Suudi Arabistan'da idam edilmesini kınadı. Sadr, olayı "utanç verici" olarak niteleyip, buna karşı Irak'taki destekçilerini Suudi Arabistan'a karşı protesto gösterileri düzenlemeye çağırdı. Sadr, ayrıca hükümetin Bağdat'ta resmi olarak açılması beklenen Suudi Arabistan Büyükelçiliği'nin açılmasına izin vermemesini isteyerek, "Zulmün aramızda yeri yok" ifadelerini kullandı.

Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve eski Başbakan Nuri el-Maliki ise, Nemr'in idamını kınayarak, yapılan olayı, "Mezhepçiliği kutsama ile Baasın keyfi ve baskıcı politikalarının uzantısı" olarak niteledi.

Irak Meclis Başkanı Yardımcısı ve Şii din adamının başını çektiği Irak Yüksek İslami Konseyi liderlerinden Şeyh Humam Hammudi yaptığı açıklamada, Nemr'in idamının mezhep savaşını yakmak isteyen DAEŞ'e çıkar sağlayacağın savunarak, "Suudi Arabistan, mezhepçi duyguları körüklemek yerine, halklar ve mezhepler arasındaki insan hakları, özgürlükler, barışçıl yaşam ve anlayış kültürünü güçlendirmeye yönelmeliydi" değerlendirmesinde bulundu.

Lübnan'daki Hizbullah, Yüksek Şii İslami Meclisi ve Emel Hareketi de, Suudi Arabistanlı Şii din adamı Nemr'in idamına tepki gösterdi.


ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 02 Ocak 2016, 19:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321