Rusya'da yolcu uçağı düştü: 62 ölü

FlyDubai Havayolları'na ait yolcu uçağının Rusya'nın güneyindeki Rostov-on-Don kenti yakınlarında düşmesi sonucu 62 kişinin öldüğü bildirildi.

Rusya'da yolcu uçağı düştü: 62 ölü

Rusya'da yolcu uçağı düştü: 62 ölü

FlyDubai Havayolları'na ait yolcu uçağının Rusya'nın güneyindeki Rostov-on-Don kenti yakınlarında düşmesi sonucu 62 kişinin öldüğü bildirildi.

FlyDubai Havayolları'na ait yolcu uçağının Rusya'nın güneyindeki Rostov-on-Don kenti yakınlarında düşmesi sonucu 62 kişinin öldüğü bildirildi.

Rusya Acil Durum Bakanlığından yapılan açıklamada, charter seferi için Dubai'den kalkan Boeing 737-800 tipi uçağın, yerel saatle 03.50'de başkent Moskova'nın 950 kilometre güneyindeki Rostov-on-Don Havaalanı'na iniş yapmaya çalışırken düştüğü belirtildi.

Düştükten sonra alev alan uçakta bulunan 55 yolcu ile 7 mürettebattan kurtulan olmadı.

55 yolcudan 44'ü Rus, 8'i Ukrayna, 2'sinin Hindistan, biri ise Özbekistan vatandaşı

Rusya Soruşturma Komitesinden yapılan açıklamaya göre, uçağın kara kutuları bulundu.

Rusya Olağanüstü Haller Bakanlığının açıklamasında ise hayatını kaybeden 55 yolcudan 44'ünün Rus, 8'inin Ukrayna, 2'sinin Hindistan, birinin ise Özbekistan vatandaşı olduğu bildirildi.

Komitenin, kazanın nedeniyle ilgili teknik arıza, kötü hava şartları veya pilotaj hatası ihtimallerini değerlendirdiği bildirildi. 
"Uçağın düşüş nedeni hakkında bir şey söylemek için erken"

FlyDubai Havayolları CEO'su Gays el-Gays, söz konusu havayollarına ait uçağın Rusya'nın güneyindeki Rostov-na-Don kenti yakınlarında düşme nedeniyle ilgili açıklama yapmak için henüz erken olduğunu belirtti. 

Gays, Dubai'de düzenlediği basın toplantısında, uçak kazasında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Uçakta bulunan 4'ü çocuk 55 yolcu ile 2'si kadın 7 kişilik mürettebattan kurtulan olmadığını belirten Gays, "Uçağın düşüş nedeni hakkında bir şey söylemek için henüz erken. Kriz yönetimi dairesinden bir ekip olay yerine gitmek üzere yola çıktı. Ayrıntılı bilgiye ulaşabilmek için Rus yetkililerle iş birliği halinde çalışıyoruz." dedi. 

Gays, uçağın düşüş nedenine ilişkin Rus yetkililerle iş birliği halinde yürütülecek soruşturmaya FlyDubai ve Boing şirketleri ile Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliğinin katılacağını ifade etti. 

Uçaktaki 7 kişilik mürettebatın uyruklarına ilişkin de bilgi veren Gays, uçağın pilotunun Kıbrıs, yardımcı pilotun İspanya, diğerlerinin ise Rus, Kolombiya ve Şili vatandaşı olduğunu aktardı.

BAE'den Rusya'ya taziye 

Dubai hükümetinin resmi Twitter sayfasından yapılan açıklamada, "BAE, uçak kazasında hayatını kaybedenler dolayısıyla kurbanların ailelerine ve Rus hükümeti ile halkına derin üzüntülerini ifade etmektedir." denildi. 

BAE Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum da uçak kazasında hayatını kaybedenler için bir taziye mesajı yayımladı.

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321