Reuters: 'F-35'lerin Türkiye'ye Teslimatı Durdurulabilir'

Reuters haber ajansı, Amerika’dan Türkiye’ye F-35 uçaklarının teslimatına yönelik hazırlıkların dondurulabileceğini iddia etti. Haberini Amerikalı yetkililere dayandıran ajans, Ankara’nın aynı anda hem S-400 füze savunma sistemine hem de gelişmiş F-35 savaş uçaklarına sahip olamayacağı yönünde Washington’un bu şekilde en güçlü sinyali vereceğini belirtti.

Reuters: 'F-35'lerin Türkiye'ye Teslimatı Durdurulabilir'

Amerika’nın Uluslararası Güvenlik Konularından Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Vekili Katie Wheelbarger, Reuters’a yaptığı açıklamada, “S-400 bir bilgisayar. F-35 de bir bilgisayar. Bilgisayarınızı rakip olduğunuz karşı tarafın bilgisayarına bağlamazsınız, temelde bizim yapacağımız şey bu” dedi.

Habere göre, henüz alınmış bir karar olmasa da Amerikalı yetkililer, Washington’un F-35 uçaklarının Türkiye’ye teslimine yönelik adımları durdurma konusunu değerlendirdiğini doğruluyorlar.

Wheelbarger, “Uçakların himayesinin nihayetinde onlara verileceği beklentisiyle sürekli olarak gündeme gelen kararlar var. Dolayısıyla onlara (Türkiye’ye) ciddi olduğumuzu göstermek adına sırada dondurabileceğimiz birçok unsur var” dedi.

Bir başka Amerikalı yetkili de Amerika’nın değerlendirdiği alternatiflerden birinin, Eskişehir’deki F-35 savaş uçakları motor bakım deposu yerine farklı bir Batılı ülkede yer arayışı olduğunu söyledi.

Birçok Amerikalı yetkili Türkiye’nin NATO’dan uzaklaşmasından kaygı duyarken Ankara’nın yoluna Rusya’yla S-400 anlaşması üzerinden devam ederse bunun Türkiye’ye yönelik yaptırım kararlarına neden olabileceği ifade ediliyor. S-400 anlaşması nedeniyle Türkiye’ye yönelik silah satışlarına kısıtlama getiren ABD Kongresi’nin daha da sert yaptırım kararları alabileceğine dikkat çekiliyor.(VOA)

ha-ber.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321