PYD/PKK, Münbiç’teki unsurlarını harekete geçirdi

Terör örgütü PYD/PKK, ABD’yle SDG adı altında ortaklık yaptığı Münbiç’teki unsurlarını harekete geçirdi.

PYD/PKK, Münbiç’teki unsurlarını harekete geçirdi
PYD/PKK, Münbiç’teki unsurlarını harekete geçirdi

Terör örgütü PYD/PKK, ABD’yle SDG adı altında ortaklık yaptığı Münbiç’teki unsurlarını harekete geçirdi.

Terör örgütü PYD/PKK, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin üzerindeki baskısını azaltmak amacıyla Münbiç’teki unsurlarıyla yığınak yapmaya başladı.
Münbiç’teki güvenilir yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, terör örgütü Fırat Nehri’nin batısında yer alan ilçede geniş yığınaklar yapıyor.
 
İçlerinde ABD’nin verdiği zırhlı araçların da bulunduğu yaklaşık 400 araçlık konvoy, Münbiç merkezine geldi. Araçlar ve taşıdıkları teröristler daha sonra ilçenin iki noktasına gönderildi.
 
Yığınaklardan ilki, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinin güneydoğu hattının karşısında yer alan Arima beldesi ile Lübnani Çiftliği’ne yapıldı.
 
Terör örgütü, ikinci yığınağını, Münbiç’in güneyindeki Silo bölgesinde yapıyor. Silo’daki yığınağın, örgüt ile Beşşar Esed rejiminin arasındaki sınırı oluşturan hatta yapılması, Afrin’e takviye unsur gönderileceği şeklinde değerlendiriliyor. Münbiç’in Afrin ile doğrudan fiziki teması bulunmadığı için, teröristlerin rejim kontrolündeki alandan sevk edilmesi gerekiyor.
 
Münbiç’teki ABD etkisi
Münbiç, ABD’nin terör örgütü DEAŞ karşısında verdiği destekle PYD/PKK tarafından ele geçirilmişti. ABD yönetimi Türkiye’ye, DEAŞ’ın çıkarılmasından sonra örgütün ilçeyi terk edeceği güvencesini vermiş ancak sözünde durmamıştı.
 
ABD, Türkiye’nin yoğun uyarılarına rağmen örgütün ilçede varlık göstermediğini savunmaya devam etmişti.
 
Amerikan yönetimi, Suriye’de SDG adını kullanan terör örgütü PYD/PKK’yı müttefiki olarak niteliyor ve Münbiç’teki unsurları SDG gücü olarak kabul ediyor.
Esed rejimi, Temmuz 2012'de Afrin'i çatışmadan PYD/PKK’ya devretti. İlçe, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu. Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis'in merkezi ve Hatay'ın önemli bölümü Afrin'deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt uzun yıllardır Amanos Dağları'nı Suriye'den Türkiye'ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye'nin kuzeybatısından Akdeniz'e çıkmak için de Afrin'e bel bağlıyor. Terör örgütü, Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor.
 
Sivilleri kalkan olarak kullanmayı da amaçlayan teröristler, kentteki binalara yerleşti
Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatı'yla terör örgütü DEAŞ'ı sınırından uzaklaştırıp, PYD/PKK'nın işgalini sınır hattı boyuna yaymasının önüne geçtikten sonra hedefin Afrin olduğunu açıklamıştı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada, "TSK, en kısa sürede Afrin ve Münbiç meselesini Allah'ın izniyle halledecektir. Hazırlıklarımız tamamlanmıştır harekat her an başlayabilir." demişti.
 
Paniğe kapılan örgüt, unsurlarını gizlemek için Afrin’i çevreleyen yüksek dağların içlerine açılan ve mukavemeti yüksek askeri sığınaklara yöneldi. PYD/PKK'lı teröristler ayrıca örgütün askeri noktaları arasında gidiş geliş imkanı sağlayan üstü kapalı hendeklere gizlendi. Sivilleri kalkan olarak kullanmayı da amaçlayan teröristler, kentteki binalara da yerleşti.
 
Türkiye-Suriye sınırının yüzde 65'i PYD/PKK'nın işgali altında bulunuyor.
 
ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321