Katar, Alman tankı satın almak istiyor

Alman hükümetinin sözcü yardımcısı Georg Streiter, Berlin'de yaptığı açıklamada, Katar'ın Alman tankı satın almayı istediğini söyledi

Katar, Alman tankı satın almak istiyor

 

 

Katar, Alman tankı satın almak istiyor

Suriye başta olmak üzere Ortadoğu şiddet tırmanırken, Alman silah sanayi de bu ortamdan azami istifade ederek daha fazla silah satışının yollarını arıyor. Daha önce Suudi Arabistan ve Endonezya'nın talip olduğu Alman tanklarından satın almak için körfez ülkesi Katar'ın da sıraya geçtiği bildirildi.

Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yayınlanan habere göre, söz konusu ülke yaklaşık 2 milyar euro değerindeki satış kapsamında Almanya'dan 200 kadar Leopard 2 tankı almak istiyor. Katar, Suriye'deki muhaliflere para ve silah yardımı sağladığı gerekçesiyle sık sık uluslararası medyada gündeme gelmişti.

Almanya'da Leopard 2 tanklarını üreten şirket Krauss Maffei Wegman'dan geçen hafta itibariyle bir heyetin Katar'a giderek bu ülkede görüşmelerde bulunduğu da haberde yer aldı. Dergi, Katar'ın tank satın alma talebinin Federal Güvenlik Konseyi'nden henüz tartışılmadığını ancak Federal Ekonomi Bakanlığı ve Başbakanlığın satışa sıcak baktığını kaydetti.

Öte yandan Alman silah sanayi ürünlerinin satışının kolaylaştırılması konusunda NATO'ya da başvuruda bulunulduğu öğrenildi. Dergiye göre, Almanya'nın NATO Büyükelçisi Martin Erdmann, stratejik öneme sahip üçüncü ülkelere silah satışının kolaylaştırılması için mayıs atında Amerika'nın Chicago şehrindeki NATO zirvesinde girişimde bulundu ancak başarısız oldu.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2012, 20:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321