banner216
Öne Çıkanlar Almanya Alman Berlin FETÖ Galatasaray Avrupa Birliği

Katar, Alman tankı satın almak istiyor

Alman hükümetinin sözcü yardımcısı Georg Streiter, Berlin'de yaptığı açıklamada, Katar'ın Alman tankı satın almayı istediğini söyledi

banner197
Katar, Alman tankı satın almak istiyor

 

 

Katar, Alman tankı satın almak istiyor

Suriye başta olmak üzere Ortadoğu şiddet tırmanırken, Alman silah sanayi de bu ortamdan azami istifade ederek daha fazla silah satışının yollarını arıyor. Daha önce Suudi Arabistan ve Endonezya'nın talip olduğu Alman tanklarından satın almak için körfez ülkesi Katar'ın da sıraya geçtiği bildirildi.

Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yayınlanan habere göre, söz konusu ülke yaklaşık 2 milyar euro değerindeki satış kapsamında Almanya'dan 200 kadar Leopard 2 tankı almak istiyor. Katar, Suriye'deki muhaliflere para ve silah yardımı sağladığı gerekçesiyle sık sık uluslararası medyada gündeme gelmişti.

Almanya'da Leopard 2 tanklarını üreten şirket Krauss Maffei Wegman'dan geçen hafta itibariyle bir heyetin Katar'a giderek bu ülkede görüşmelerde bulunduğu da haberde yer aldı. Dergi, Katar'ın tank satın alma talebinin Federal Güvenlik Konseyi'nden henüz tartışılmadığını ancak Federal Ekonomi Bakanlığı ve Başbakanlığın satışa sıcak baktığını kaydetti.

Öte yandan Alman silah sanayi ürünlerinin satışının kolaylaştırılması konusunda NATO'ya da başvuruda bulunulduğu öğrenildi. Dergiye göre, Almanya'nın NATO Büyükelçisi Martin Erdmann, stratejik öneme sahip üçüncü ülkelere silah satışının kolaylaştırılması için mayıs atında Amerika'nın Chicago şehrindeki NATO zirvesinde girişimde bulundu ancak başarısız oldu.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir