Dünya 'terörün gölgesinde' yeni yıla girdi

Bir çok ülke yeni yıla 'terörün gölgesinde' girerken, Avrupa başkentlerindeki kutlamalar binlerce polis eşliğinde geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı.

Dünya 'terörün gölgesinde' yeni yıla girdi

 
Dünya 'terörün gölgesinde' yeni yıla girdi

Bir çok ülke yeni yıla 'terörün gölgesinde' girerken, Avrupa başkentlerindeki kutlamalar binlerce polis eşliğinde geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı.

İngiltere, 2016’ya başkent Londra’daki geleneksel havai fişek gösterileri için 3 bin polisin görev aldığı geniş güvenlik önlemleri altında girdi.

İngiliz Parlamentosunun önünde, Thames Nehri üzerinde gerçekleştirilen havai fişek gösterisi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da biletli izlendi. Saatler 00.00'ı gösterdiğinde başlayan ve 11 dakika 15 saniye süren gösteri, bilet alan 100 bini aşkın kişi tarafından takip edildi. Kutlamada, 12 bin havai fişek kullanıldı.

Fransa'da 100 bin polis görev aldı

Fransa'nın başkenti Paris'te Champs-Elysees Bulvarı'nda düzenlenen yeni yıl kutlamalarına binlerce kişi katıldı.

Paris'te 13 Kasım terör saldırıları sonrası yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen kutlamalarda Champs-Elysees Bulvarı'nda bin 600, şehir genelinde de 11 bin polis yılbaşı kutlamalarında görev yaptı.

Ülke çapında ise yaklaşık 100 bin polis kutlamalarda hazır bulundu. Paris'te kutlamaların yapıldığı yerlerde alkol satışı akşam 20.00'den sabah 06.00'ya kadar yasaklandı.

Almanya'da güvenlik önlemleri altında kutlama

Almanya'nın başkenti Berlin'de, yaklaşık yüz bin kişi geniş güvenlik tedbirleri altında yeni 2016'ya merhaba dedi.

Berlin'de kutlamalar tarihi Brandenburg Kapısı ile Zafer Anıtı arasındaki "17 Juni" Caddesi üzerinde gerçekleşti. Berlin'de yılbaşı kutlamasının yapıldığı alana girişlerde ve alanın etrafında geniş güvenlik tedbirleri alındı. Polis kutlamanın yapılacağı alanın etrafındaki cadde ve sokakları erken saatlerde trafiğe kapattı. Bu sene yılbaşı kutlamalarının yapıldığı alanda 750 yerine 900 polis görevlendirildi.

Roma'da insanlar üst aramasından geçirildi

İtalya’nın başkenti Roma’da vatandaşlar 2016 yılına terör endişesiyle birlikte girdi.

Fransa’nın başkenti Paris’i vuran terör saldırılarının ardından son ana kadar kutlama programı kesinlik kazanmazken Kolezyum Meydanı'nda sınırlı sayıda havai fişek atıldı.

İtalya başkentinde yeni yılın kutlandığı bir diğer adres ise eski Roma’da hipodrom alanı olarak kullanılan Circo Massimo’da verilen konser oldu. Kolezyum ve konser alanı olmak üzere yoğun güvenlik önlemleri alınırken, geleneksel yılbaşı konserinde bu yıl ilk kez giriş-çıkış kapıları oluşturuldu ve insanlar bu kapılara yerleştirilen metal detektörlerde arandıktan sonra alana girebildiler.

Roma'da 2 bin 300 güvenlik görevlisi ve 750 itfaiye eri görev yaptı.

Yeni yıl havai fişek gösterileriyle kutlandı

Bosna Hersek, Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya, Arnavutluk, Kosova ve Slovenya'da halk, yılbaşı kutlamaları dolayısıyla düzenlenen etkinliklere yoğun ilgi gösterdi.

Balkan ülkelerinin başkentlerinde düzenlenen açık hava konserlerinde eğlenen halk, yeni yılı havai fişek gösterileriyle kutladı.

New York dedektörlerle arama yapıldı, sırt çantalarına izin verilmedi

ABD'de yılbaşı kutlamalarının merkezi konumundaki New Yok Times Meydanı'nda yaklaşık bir milyon kişi yoğun güvenlik önlemleri altında yeni yıla girdi.

Times Meydanı'na dünyanın dört bir yanından gelen turistler ve ABD'liler kutlamalar için ayrılan bölümlere girerken dedektörlerle tek tek arandı. Polis köpekleri ve FBI dedektifleri de meydanda görev aldı.

Yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle turistler saatlerce kuyruklarda beklemek zorunda kaldı. Polis büyük sırt çantalarıyla meydana girilmesine izin vermedi.

Türkiye'den yılbaşı tatili için New York'a gelen Türk turist Yasemin Yıldızhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kutlamaları izleyebilmek için 14.30'da kuyruğa girdiğini buna rağmen meydanda ikinci bölgeye kadar ilerleyebildiğini söyledi.

1 milyar kişinin izlediği tahmin ediliyor


Times Meydanı'nı yöneten kuruluşun yaptığı açıklamaya göre, kutlamaları ABD'de 100 milyondan fazla, dünyada ise yaklaşık 1 milyar kişinin canlı izlediği tahmin ediliyor.


ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 01 Ocak 2016, 05:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321