Öne Çıkanlar Eşcinsel Trabzonpor Mustafa Ömer Başkan Bülent Tezcan Fethi Sekin

Beyaz Saray: Silah kontrolü tartışmalarının zamanı değil

Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, Las Vegas'taki saldırının ardından ABD’deki silah kontrolü tartışmalarının zamanı olmadığını ifade ederek, bu konudaki sorulara tepki gösterdi.

Beyaz Saray: Silah kontrolü tartışmalarının zamanı değil

Beyaz Saray: Silah kontrolü tartışmalarının zamanı değil

Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, Las Vegas'taki saldırının ardından ABD’deki silah kontrolü tartışmalarının zamanı olmadığını ifade ederek, bu konudaki sorulara tepki gösterdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, günlük basın toplantısında, gazetecilerin Las Vegas'ta 58 kişinin hayatını kaybettiği, 515 kişinin de yaralandığı saldırıya ilişkin sorularını yanıtladı.

Las Vegas'taki saldırının ABD Başkanı Donald Trump’ı daha sıkı silah kontrol yasalarının gerekliliğine ilişkin düşüncelere itip itmediğine yönelik sorusuna Sanders, şu cevabı verdi: 

“Bakın bu tarifsiz bir trajedi. Bugün hayatta kalanların teskin edilmesi ve ölenlerin yasını tutma günüdür. Bizim düşünce ve dualarımız elbette ki tüm bu insanlarla. Siyasi tartışmanın yeri ve zamanı vardır ancak bugün ülkeyi bir araya getirme günüdür.”

"Siyasi tartışma yapmak için erken"

Soruşturmanın devam ettiğini kaydeden Sanders, saldırganın niyetinin henüz netleşmediğini, dolayısıyla tüm gerçekler ortaya çıkmadan siyasi tartışma yapmanın erken olacağını belirtti.

Sanders, Başkanın saldırıyı iç terörizm olarak değerlendirip değerlendirmediği sorusuna ise “Halen gerçekleri bulma peşindeyiz. Devam eden bir soruşturma bu ve daha fazla bilgi olmadan buna benzer bir düşünce öne sürmek için çok erken.” diyerek tepki gösterdi.

"Chicago'da kanunlar işe yaramadı"

Trump’ın vatandaşlara silah bulundurma hakkı veren ABD Anayasa’sının 2'inci maddesinin sıkı bir destekçisi olduğunu da aktaran Sanders, “Bu tür saldırıları durdurmayacak yasalar çıkarmak, yapmak istemediğimiz şeylerden biri. Geçen yıl 4 bin silahlı saldırı kurbanının olduğu Chicago’ya bakarsanız orada ülkedeki en sıkı silah kontrol kanunları var ama işe yaramadı” şeklinde konuştu.

Las Vegas Şerifi Joe Lombardo, dün gece yaşanan saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının en az 58, yaralananların ise en az 515 olduğunu açıklamıştı.
Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilisi ise saldırganın DEAŞ'la bağlantılı olduğu iddiasını reddetmişti. Bu açıklama da ABD’deki silah bulundurma serbestliği ile ilgili tartışmaları gündeme getirdi.

Yetkililer, saldırganın 64 yaşındaki Stephen Paddock adlı Amerikan vatandaşı olduğunu tespit ettiklerini açıklamıştı.

Olayla ilgili soruşturma devam ederken Trump da çarşamba günü kente gideceğini ve ülkedeki bayrakların yarıya indirilmesi talimatı verdiğini açıklamıştı.

ha-ber.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol