Berlin'de Esad sonrası dönem tartışıldı

Suriye Halkının Dostları Ekonomik Yeniden İmar ve Kalkınma Çalışma Grubu'nun 2. toplantısı Almanya'nın başkenti Berlin'de başladı

Berlin'de Esad sonrası dönem tartışıldı

 

 

Berlin'de Esad sonrası dönem tartışıldı

Suriye Halkının Dostları Ekonomik Yeniden İmar ve Kalkınma Çalışma Grubu'nun 2. toplantısı Almanya'nın başkenti Berlin'de başladı

Almanya Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen toplantının açılışında konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, konuşmasına başlamadan önce, toplantıya katılanları, Suriye'de hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti.

berl-suriye-topl-c.jpg

Westerwelle konuşmasında, Suriye'de başarılı bir siyasi değişimin yanı sıra ekonominin geliştirilmesinin de önemli olduğu konusunda toplantıya katılanlarla görüş birliği içinde olduklarını belirterek, Suriye'deki yaşam şartlarının gün geçtikçe kötüleştiğini ve mevcut rejimin vahşi bir şiddet uyguladığını ifade etti.

Westerwelle, "Beşşar Esed, korumakla yükümlü olduğu insanları öldürüyor. Hava Kuvvetleri şehirleri bombalıyor ve ülkenin alt yapısını yok ediyor. Halka yönelik baskı artıyor. Şimdiden ülkeden yüz binlerce insan kaçtı. 1 milyondan fazla insan evinden oldu" şeklinde konuştu.

Suriye rejiminin tüm yasallığını yitirdiğini ve günlerinin sayılı olduğunu kaydeden Westerwelle, rejimin içten içe yıkıldığını ve uluslararası alanda dışlandığını, birçok ülkenin Suriye'deki insan hakları ihlallerini kınadığını, bu nedenle Esed'in ülkede bir geleceğinin olamayacağını söyledi. Uluslararası camia olarak Suriye'deki şiddete son verilmesini ve bu ülkede yeni bir siyasi sürecin başlamasını mümkün kılmak durumunda olduklarını belirten Westerwelle, Almanya'nın Bm'nin ve Arap Birliği'nin çabalarını tüm gücüyle destekleyeceğini ifade etti.

Herkesin Suriye'deki şiddete son verilmesini ve vahşi rejimin sonunun gelmesini istediğini kaydeden Westerwelle, Suriye'de, tüm vatandaşların, etnik kökenine, dini ya da siyasi tercihine bakılmaksızın eşit davranıldığı demokratik bir hükümetin kurulmasını istediklerini söyledi.

berl-suriye-topl-d.jpg

Suriye'nin geleceğini şekillendirmek amacıyla Berlin'de toplanan Suriyeli muhaliflerin "The Day After" projesini de desteklediğini belirten Westerwelle, Suriyeli muhaliflerin bir araya gelmesinin önemli olduğunu, demokrasi, hoşgörü ve çoğulculuğu sergileyecek böyle bir ortak platforma acilen ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Kaybedilecek zaman olmadığını ve Suriye halkına, Esed rejimine karşı bir seçeneklerinin bulunduğunun gösterilmesi gerektiğini kaydeden Westerwelle, siyasi özgürlüğün ekonomik büyüme ve gelişmeyle desteklenmesi gerektiğini, yeniliklerin ancak Suriye halkının ekonomik durumunun düzeltilmesiyle başarılı olabileceğini söyledi.

Çalışma Grubu'nun da Esed rejiminin yıkılmasını bekleyemeyeceğini ve şimdiden harekete geçmesi gerektiğini belirten Westerwelle, öncelikle halkın temel ihtiyaçlarının nasıl karşılanabileceği, Suriye'deki yerel yönetimlerle işbirliğinin nasıl güçlendirilebileceği ve Suriye'de kilit konumda bulunan insanların muhalefete katılmasının nasıl sağlanabileceği konularında düşünülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

berl-suriye-topl-e.jpg

Almanya ile toplantının eşbaşkanlığını yapan Birleşik Arap Emirlikleri'nin Devlet Bakanı Reema El Haşimi de konuşmasında, Suriye'deki halkın çektiği acılara dikkati çekerek, ekonomik gelişmeyle Suriye halkının çektiği acıların biraz olsun dindirilebileceğini söyledi.

Kış döneminin yaklaştığını, bu nedenle Suriye halkına acil yardım yapılması gerektiğini de ifade eden El Haşimi, Suriye için ayrıca uzun vadeli bir ekonomik planın da hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Toplantıya katılan Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Abdülbaset Sida da Suriye halkının ülkede sosyal adaletin ve demokratik sistemin sağlanması için büyük fedakarlıklarda bulunduğunu belirterek, Suriye halkına yardımcı olduğunu söylediği AB, ABD, İngiltere, Türkiye'ye de teşekkür etti.

berl-suriye-topl-b.jpg

Suriye halkının sistematik bir şekilde baskı altında tutulduğunu, kentlerin bombalandığını, özellikle kadınlara ve yaşlılara yönelik şiddetin arttığını, yaşam standartlarının da çok büyük ölçüde düştüğünü ifade eden Sida, Esed rejimi düşene kadar çabalarını sürdüreceklerini, ancak uluslararası camianın müdahalesi olmadan Esed rejiminin baskılarını sürdüreceğini kaydetti.

Tüm ülkelerin Esed rejiminin yıkılması yönünde harcadığı çabaların ve Özgür Suriye Ordusu'nun da başarılı olmasını dileyen Sida, Suriye'nin yeniden imarı için acilen yardıma ihtiyaç duyulduğunu, Suriye için Marshal Planı gibi bir planın hazırlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2012, 22:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321