ABD'de askeri merkezlere silahlı saldırı

ABD'nin Tennessee Eyaleti'nde iki askeri merkeze ateş açan saldırgan 4 kişiyi öldürüp 3 kişiyi yaraladı. Saldırganın da olay yerinde öldürüldüğü bildirildi.

ABD'de askeri merkezlere silahlı saldırı

 

ABD'de askeri merkezlere silahlı saldırı

ABD'nin Tennessee Eyaleti'nde iki askeri merkeze ateş açan saldırgan 4 kişiyi öldürüp 3 kişiyi yaraladı. Saldırganın da olay yerinde öldürüldüğü bildirildi.

Chattanooga Kenti Belediye Başkanı Andy Berke, gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırganın önce bir askerlik kayıt ofisine ardından da yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki diğer bir askeri tesise ateş açtığını söyledi.

Saldırıda 4 kişinin öldüğünü, 3 kişinin de yaralandığını belirten Berke, saldırganın da öldürüldüğünü dile getirdi.

Saldırının nedenine ilişkin soruşturmanın sürdüğü bildirilirken öldürülen 4 kişinin asker olduğu belirlendi.

Saldırganın ismi açıklandı

Tennessee Eyaleti'nde iki askeri merkeze ateş açarak 4 askeri öldürüp 3 kişiyi yaralayan saldırganın 24 yaşındaki Muhammed Yusuf Abdülaziz olduğu bildirildi.

FBI'den yapılan açıklamada, saldırganın isminin Muhammed Yusuf Abdülaziz olduğu kaydedildi. Saldırganın yalnız hareket ettiği belirtildi.

Yetkililer, saldırganın aracıyla askere alma ofisinin önüne gelerek otomobilinden inmeden ateş ettiği, içeridekilerin arka bölüme kaçmasının burada can kaybını önlediğini belirtti.

Saldırganın askere alma ofisinin ardından aracıyla deniz piyadelerinin bulunduğu Donanma Rezerv merkezine giderek buradaki askerlere ateş açtığı ve 4 askeri öldürdüğü ardından da çatışmada öldürüldüğü kaydedildi.

Çatışmalarda biri polis 3 kişinin de yaralandığı, yaralanan polisin hayati tehlikesinin olmadığı ifade edildi.

FBI ve yerel polisin saldırının nedenini belirleme çalışmasını sürdürdüğü kaydedilirken Savcı Bill Killian basın toplantısında yaptığı açıklamada, saldırıyı "iç terör eylemi" olarak nitelendirdi.

İlk belirlemelere göre, saldırganın yalnız hareket ettiği, o bölgede yaşadığı ve mümkün olduğunca fazla zarar vermek amacı taşıdığı ifade edildi.

Chattanooga kentinden yerel tv kanallarınca yayınlanan görüntülerde ilk saldırının düzenlendiği askere alma ofisinin pencere ve kapısında çok sayıda mermi deliği görülüyor. Dükkanların da bulunduğu bölgeye gelen bazı vatandaşlar ofisin önüne çiçek ve üzerinde destek mesajları yazan pankartlar bırakıyor.

Obama'dan açıklama

ABD Başkanı Barack Obama, Tennessee eyaletinde iki askeri binaya düzenlenen silahlı saldırıyı “çok üzücü” nitelendirerek, şüphelinin tek başına hareket ettiğini söyledi.

Obama, Beyaz Saray’da Oval Ofis’te yaptığı açıklamada, saldırıya ilişkin Federal Araştırma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey ve Beyaz Saray ulusal güvenlik ekibinden bilgi aldığını kaydetti. Saldırının tüm detaylarını şu anda bilmediklerini anlatan Obama, “Bu saldırıların tek başına hareket eden silahlı kişi tarafından yapıldığını görüyoruz. Şu aşamada kapsamlı bir soruşturma yürütülüyor” diye konuştu.

Obama ayrıca, Savunma Bakanlığı ile de temasa geçildiğini belirterek, tüm savunma binalarının özenli ve dikkatli bir şekilde korunmalarından emin olunmasını istediklerini ifade etti.

Obama, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilerken, dualarının da yaralananlarla olduğunu kaydetti.

ha-ber.com

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2015, 21:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321