ABD'de Gülen hareketi üzerindeki baskı artıyor

Gülen hareketi artan baskı nedeniyle ABD'deki faaliyetlerini azaltıyor. Reuters'in haberinde, 150 dolayındaki eğitim kuruluşu üzerindeki mali ve yasal baskının arttığına dikkat çekiliyor.

ABD'de Gülen hareketi üzerindeki baskı artıyor
ABD'de Gülen hareketi üzerindeki baskı artıyor

Gülen hareketi artan baskı nedeniyle ABD'deki faaliyetlerini azaltıyor. Reuters'in haberinde, 150 dolayındaki eğitim kuruluşu üzerindeki mali ve yasal baskının arttığına dikkat çekiliyor.
 
Türkiye'nin, temmuz ayındaki başarısız darbe teşebbüsünden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen hareketinin ABD'de kurduğu 150 dolayındaki eğitim kuruluşu üzerindeki mali ve hukuki baskının arttığı bildiriliyor.
 
Reuters haber ajansının incelemesine göre, küresel Gülen hareketinin ABD'deki taraftarlarına iş imkanı yaratılmasında önemli rol oynayan eğitim kuruluşlarının yayılma hızı, son yıllarda hissedilir ölçüde azaldı.
 
ABD'nin 12 eyaletinde Gülen hareketi hakkında kamu kaynaklarını kötüye kullanma ve vize dolandırıcılığı şüphesiyle bir dizi inceleme başlatılmış, ancak özel okullarda adı bulunmayan Fethullah Gülen'e doğrudan suçlamada bulunulmamıştı.

ABD'deki Gülen okulları üzerindeki baskının Türkiye'nin Gülen'in iadesine yönelik girişimleriyle daha da arttığı belirtiliyor.
 
Okulların yayılma hızı azaldı
2010 yılında ABD'de 23 yeni okul açan Gülen hareketinin 2015 yılında ve bu yıl sadece 3'er okul açtığı belirtiliyor. 2010 yılından bu yana ABD'deki Gülen okullarından 15'i kapatıldı ya da hareketle bağlantısı olmayan kişi ve kuruluşlara devredildi. Reuters haber ajansının tespitlerine göre kapatılan okullardan 11'ini işleten kuruluşlar hakkında soruşturma başlatıldı.
 
Gülen tarafından desteklenen Illinois eyaletindeki Niagara adlı dinler arası diyalog vakfının başkanı Hakan Berberoğlu ajansa yaptığı açıklamada, soruşturma ve medya baskısı nedeniyle eğitim kuruluşlarının mali kaynakları ve anlaşma yaptıkları taraflar konusunda son derece dikkatli davrandıklarını söyledi. Eğitim kuruluşlarının yayılma şekli konusunda çok daha dikkatli olunduğunu belirten Berberoğlu okulların resmen Gülen'e bağlı bulunmadığını ve hiçkimsenin kontrolünde olmadığını ifade etti.

2010 yılında Gülen okullarına Türkiye ve diğer ülkelerden binin üzerinde eleman getirilmişken bu sayı 2015 yılında 360'a düştü. Gülen hareketine bağlı okulların resmi makamların tahkikatına maruz kalmamak için dışarıdan getirtilen personel sayısını azalttığı belirtiliyor.
 
15 Temmuz'daki darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasından sonra Türkiye'nin avukatları Gülen okullarının ve onunla ilgili diğer faaliyetlerin itibarsızlaştırılması için eyaletler ve federal düzeyde kampanya başlatmışlardı.
 
Türkiye'deki Gülencilerin destek beklentisi
Gülen'in sözcüsü Alp Aslandoğan, hareketin ABD'de baskı altına girdiğine dair haberlerle ilgili olarak, ‘bu hususu dert edinmediklerini' söyledi. Reuters'a konuşan Gülen hareketinin eski ve faal üyeleri, Türkiye'deki birçok Gülen destekçisinin ABD'deki yandaşlarından maddi destek ve güvenlik konusunda destek beklediğini belirttiler. ABD'de yaşayan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir Türk işadamı ‘bu ülkeye gelmek isteyenleri kurtarmayı ve onlara yardımcı olmayı görev bildiğini' dile getirdi.
 
Reuters, Kongre kayıtlarına göre Gülen hareketiyle bağlantılı grupların son sekiz yılda Türkiye ve çevresindeki ülkelere yüzlerce Kongre gezisini finanse ettiğini, ancak bazı seyahatlerin finansman kaynağıyla ilgili Adalet Bakanlığı'nın açtığı soruşturmalar nedeniyle bu tür gezilerin 2015 yılında durduğunu da belirtti. (Kaynak: DW)
 
ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER