Dr. BÜLENT ZEREN

Değerli ha-ber.com okurlarım, benim için çok geç de olsa sizlere bu yazımda hayatını sporculara adamış olan bir spor hekimini, bir cerrahı tanıtmak istiyorum! Yaşantımda apayrı bir yeri olan bu dostumu buradan birkaç satırla anmakla, ona karşı olan saygı, sevgi ve sorumluluğumu azıcık da olsa yerine getirebiliyorsam mutlu olacağım. Çünkü insanlar yaptıkları güzel şeylerle anılırlarsa, mezarında huzur içerisinde uyuyacaklarına inanıyor ve bu dostumun huzurunda saygı ile eğiliyorum. Kısacası; insanlar yaşarken mutlaka yaptıkları güzel şeylerle anılmalı ve öldükten sonrada hatırlanmalı, çok çabuk unutulmamalıdırlar.

İşte Dr. Bülent Zeren hatıralardan kolay silinmemesi gereken bir bilim insanı, bir spor hekimi ve bir ünlü cerrahtı. Dr. Bülent Zeren’i en verimli döneminde ve en çok ihtiyaç duyulan bir zamanda maalesef 8 Şubat’ta acımasız bir hastalık sonucunda kaybettik (4 Eylül 1948 – 8 Şubat 2019). Özellikle İzmir Karşıyakalıların çok yakından tanıdıkları Zeren, Karşıyaka Spor Kulübü’nün Sağlık konusunda her şeyiydi! Hayatı boyunca bu kulübün gönüllü spor hekimi idi. Kendisinin Karşıyaka Spor Kulübü ile nasıl bütünleştiğini sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Ayrıca, Dr. Zeren sadece Karşıyaka Spor Kulübü’nün değil İzmir’in, Ege’nin, Türkiye’nin ve hatta ünü yurt dışına kadar ulaşan birçok sporcunun da hekimi idi!

Futbol, basketbol ve tüm diğer dallarda spor yaralanması geçirenlere yaptığı başarılı ameliyat ve tedavilerle sporcularımızın, antrenörlerimizin ve hakemlerimizin sağlıklarına kavuşmasına büyük katkılar koymuştur. Aklıma gelen isimlerden bazıları; Rıdvan Dilmen, Emre Belözoğlu, Tolunay Kafkas, Şota Arveladze, Ünal Karaman, Elvir Baliç, Elvir Boliç, Ali Uyanık, Fatih Tekke gibi zamanının çok değerli futbolcuları, teknik direktör Yılmaz Vural, basketbolcu Efe Aydan ve Hüseyin Beşok gibi ünlü isimlere şifa dağıtmıştır. Daha isimlerini sayamadığım birçok insan, sevgili dostum Dr. Zeren’in ameliyat masasında yatarak sağlığına kavuşmuştur.

Bülent Zeren ile ilk tanışmamız ve yakınlığımız Karşıyaka Spor Kulübü’nün bünyesinde, kendisinin çabası ile oluşturulan KSK Sağlık Kurulu’nda başladı. Bu dostluk her geçen gün daha büyüdü. Sporcu sağlığının sadece fiziksel sağlık olmadığını ve zihinsel sağlığın fiziksel sağlıkla yakından ilişkili olduğunu tartışıp konuştuğumuz günler aklıma geldikçe ne kadar büyük bir değeri kaybettiğimizin tekrar tekrar farkına varıyorum. Dr. Bülent Zeren Spor psikolojisine de oldukça önem veriyordu

Sevgili Zeren’in bir başka önemli özelliği de KSK sevgisi ve bu sevginin kendi ofisinde kurduğu Karşıyaka Spor Tarihi Müzesi ile bütünleşmesiydi. Sağlığında kendisine bu müzenin tanıtımına ilişkin geniş bir yazı yazacağımı ve müzenin resimlerini de bu yazımda sergileyeceğimden bahsetmiştim! Kısmet bugüne nasip oldu ve şimdi kendisini anarak bu yazımı ve müzeden aldığım resimleri bu yazımda siz değerli okurlarımla paylaşıyorum.

KSK İzmir’in Karşıyaka ilçesinde 1912 yılında kurulmuş bir spor kulübüdür. Spor kulübü diyorum doğru duydunuz. Türkiye liglerinde top koşturan futbol takımının yanında özellikle basketbol, voleybol, atletizm, yelken, hentbol ve daha ismini sayamadığım birçok spor dalında Türkiye şampiyonlukları almış önemli ve bir o kadarda köklü bir spor kulübüdür. İşte böylesi bir spor kulübünde çalışmalar yapmak her insana kısmet olmayacak bir güzelliktir. Ne yazık ki Futbol takımı yanlış yönetimler ve parasal sorunlardan dolayı bu günlerde 3. Liglerde yaşam savaşı vermekte! İşte böylesi bir kulübün düştüğü durumun sağlık kurulu başkanı olan Sevgili Dr. Zeren’i de derinden üzdüğünü onunla yaptığımız sohbetlerden biliyorum. Bu kulübe başkan olabilecek kapasitede olan sevgili Zeren aramızdan aniden ve erkenden ayrıldı. Ben ve onu yakından tanıyanlar iyi bilirler ki Zeren hayatının her aşamasında KSK tutkunuydu. Kulübün başarısı onun sevinci, başarısızlıkları da hep üzüntüsü olmuştur!

Mekânın cennet olsun sevgili dostum Bülent Zeren...

Prof. Dr. Seyhan HASIRCI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halit Temizkan
Halit Temizkan - 3 ay Önce

Her sporcuya faydasi ilan cok degerli bir insandi. Allah rahmet eylesin

Yunus
Yunus - 3 ay Önce

Allah Rahmet eylesin. Izmir'in dort takimi vardi birinci ligde bir zamanlar. Dordu'de ruya takimlardi. Umariz spor'a biraz daha onem verilir. Selamlar.

Uğur Can
Uğur Can - 3 ay Önce

Orta okul sınıf arkadaşımdı. Cenazesine gittim.Ruhu şadolsun ışıklar içinde uyusun.

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321