banner269
CHP YURTDIŞI ÖRGÜTLERİ KADERİNE TERK EDİLDİ

Avrupa’ya göçün 50. yılında aklına gelmişti CHP’nin Yurtdışı Örgütlenmesi. Olsun, sabretmişti(!) toplum; geç olsun güç olmasın diye düşünmüştü sosyal demokrat göçmen.

Adı konuyordu:

CHP YURTDIŞI BİRLİKLERİ…

Almanya ve diğer bazı ülkelerde başlatılan örgütlenme çok ciddi bir heyecan yarattı. Çok kısa sürdü heyecan ya da şöyle söyleyelim; hemen her Birlik`te kuruluştan sonraki ilk seçimli Genel Kurul toplantılarında akıl almaz köşe kapmacalar, dışlamalar, küçük olsun benim olsun mantaliteleri başlamıştı. CHP’nin Ankara Genel Merkezi sorunları çözmekte yetersiz kaldı. Ziyaret ettikleri her Birlik’te örgüt, toparlanmak şöyle dursun daha çok karmaşık hale geldi.

Öyle bir noktaya geldi ki;,, Keşke CHP Yurtdışında örgütlenme yoluna gitmeseydi.’’ denilmeye başlandı.

Sadece CHP Münih Birliği’nde yaşananlara bakalım neler olmuş:

CHP Münih Birliği de bu örgütlenememişliği fazlasıyla yaşıyor. Münih sosyal demokratları da haklı olarak CHP Münih Birliği’nde bir çıkış yolu bekliyordu. Ekim 2017 tarihinde seçimli Genel Kurul çağrısı yapılmış. Bu çağrı yapılana kadar üyelerin bir kısmı keyfi ihraç edildi, bir kısmı kızgınlığından dolayı ayrıldı ve bazı üyeler ile Birlik mahkemelik oldu. Hal böyleyken bile Genel Kurul çağrısı her üyeye yapılmadı. Zoraki Ekim 2017’de Birlik Genel Kurul için toplandı.

Öneri geldi: Birliğin tek bir çıkış yolu var; Geçici bir komisyona Birlik resmi olarak devredilmeli, bu komisyon kısa süre de üyelik çalışması yaparak Birliği demokratik ve sağlıklı bir seçime götürmelidir. Öneri reddedildi. Çok küçültülmüş üye yapısıyla yapılan Genel Kurul’ da aday olan ve mevcut yapıyla seçilenler söz verdi: Verilen önerinin gereğini yapacaklar.

Aradan dört ay geçti. Birlik resmi olarak el değişmedi. Seçildiğini düşünen yönetim henüz resmi olarak teslim alamadan tüm örgütsel faaliyetleri yapmaya çalışıyor ve bazı sivil toplum kuruluşları ile koordine içine girerek ne kadar etik davranmış oluyor?

Münih’te fiilen (en azından birisi resmen) iki tane CHP Münih Birliği var, sosyal medya üzerinde de iki Birlik var. 

Duyumlara göre birçok yurtdışı birliklerinde BİRLİK sağlanamıyor.

Toplum, son zamanlarda toplumsal ve bireysel anlayışta, yönlendirme yolu ile istenilen algıyı yaratıp, ona göre her şeyi dizayn ederek yönetme yöntemine getirildi.

Örneğin iktidar olanlar, kendi iktidarı çıkarına olan bir nesneyi, yarattıkları algı ile çok kolay dönüşüme uğratabiliyor. Hiçbir kesimden karşı görüş dinlemeden, görüş almadan. Kendi çıkarlarını bu yolla toplumsala mal ettirebiliyor ve kimsenin sesi çıkamıyor.

CHP’de umudun beklentisi Türkiye’de ve Yurtdışı’nda çok büyük. Kimse ucuz polemik yapmasın, bunları anlatmış olmakla CHP’ye zarar verildiğini düşünmesin. CHP beklenen umudu gerçekleştirmek zo-run-da!

Zekeriye Uçar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Haluk 10 ay önce

Ne yazık ki dünyadaki adına sol dediğimiz partilerin tümünde bu tür cok seslilik adına bireysel egolarını tatmin eden guruplar hep olmuştur dediğin gibi küçük olsun benim olsun ama Almanya olsun Türkiye olsun alınan kültürde Türkiye kültürü kitle partilerinin işi Türkiye gibi demokrasiyi haz edememiş hala kula kulluk lider sultasını var olmasınıisteyen birtoplulukda yasıyoruz.

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir