banner269
BOĞAYA ÇEKTİRMEK 

Anadolu’da bilindiği gibi hemen hemen her evde, dört beş tane koyun, bir bilemedin iki tane de inekleri olur, beş on tane tavuk, bir horoz evin sütünü yumurtasını karşılar, fazlalık süt ve yumurta oldu mu da çerçilere kumaş, çocuklar için çatapata tabancası veya plastik kap kacak, leblebi, üzüm karşılığında ürünlerini takas ederlerdi. Fakir mi fakir bir karı koca çalışıp, çabalayıp ırgatlık yaparaktan birkaç tane tavuk, bir tanede koyun almışlardı.

Hanım, hanım yumurtaları satar, koyununda birkaç sene sütünden yararlanırız dedi fakir adam. Yalınız bu koyunun sütünü almak için, gebe kalması gerekiyordu, araştırıp, sorudular.

İleri mahallede, Mehmet ağanın güzel mi güzel, yiğit mi yiğit bir koçu vardı. Şayet koyunu o koça çektirirlerse, koyunda gebe kalıp; yavrularsa, zengin olup gitme şansları vardı. Fakir adam, Mehmet ağanın kapısını çaldı, durumu izah etti; Mehmet ağa, olur fakat yirmi liranı alırım dedi. Çaresiz kabul etti, yalınız gebe kalıp kalmadığını nasıl anlayacağım! hem garantisi var mı dedi? Garantisi yok, sabah bakacaksın, şayet koyun yatıyorsa gebe kalmıştır, ayaktaysa yarın tekrar gelecek, bir yirmilik daha vereceksin, üçü seferden sonra fiyatı, yarıya düşer dedi.

Adam çaresiz kabul ettikten sonra, sabah erkenden ahıra koştu, baktı koyun, ayakta” Tüühh kör talih deyip, Mehmet ağaya ikinci yirmiliği de verdi, üçüncü gün yine aynı, adamcağızın parası suyunu çekmeye başlamıştı, dördüncü gün adam karısına dönüp, Hanım, Hanım hele git şu ahıra bak, bizim koyun ayakta mı, yatıyor mu?

Kadıncağız koşarak ahıra gitti bakıp geldi, kocasına anlamsızca bakmaya başladı, adam sinirlenerek eeehhh ??? Durum ne deyince kadın cevapladı Ne yatıyor Ne ayakta dedi. Adam sinirlenip, peki ne yapıyor bu koyun deyince”

Kadıncağız ne yapacak senin koyun, Mehmet ağaya bir onluk daha vermen ve kendini koça düzdürmek için üç tekerli arabanın üstüne çıkmış, seni bekliyor.
Koyunluğun lüzumu yok.

Ali Sönmez

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Orhan özel 12 ay önce

Alicığum bugünkü okulsistemini acaba açaba ağların başka versiyonu mu her sabah değişen okul servis

banner291

banner301

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir