banner269
BİZ NEDEN KEMALİSTİZ? SENDEN KEMALİST OLUR MU?
 
Biz; ulusçuluğu (milliyetçiliği); sınırlar ötesi bir amaç olarak gözetmeyen, ırkçılığı kesinlikle yadsıyan çoğulcu bir düşünce olarak benimsediğimiz, aynı topraklar üstünde, benzer koşulları paylaşan insanlarımızın dışarıya karşı korunma ve dayanışma gereksinimlerini karşılayan bir düşünce olarak anladığımız için Kemalistiz.
 
Sen; ulusçu değilsin ki... “Elhamdülillah şeriatçıyım.” diyen sen değil misin?
Yurttaşlarımızı benden olan, benden olmayan diye ortadan ikiye bölen sen değil misin?
Senden olmayana, hanidiyse, bu topraklarda yaşam hakkı tanımayan sen değil misin?
 
Biz; egemenlik ulusunsa, ülkenin kimler tarafından, hangi kurum ve kurallarla yönetileceğinin de ulus tarafından belirlenmesine inandığımız, devletin ülkemiz halkının devleti olduğuna inandığımız için Kemalistiz.
 
16 Nisan 2017 tarihli halkoylamasında çaldığın oyların sana verdiği yetkilerle TBMM’ni işlevsiz konuma getiren sen değil misin? Ne kurum bıraktın halk egemenliğine dayanan demokratik sistemde ne kural. Ülkeyi tapulu malı sanan sen değil misin?
 
Biz; ayrıcalıkları olmayan toplum kesitlerinin tümünü halkımız olarak tanıdığımız için Kemalistiz.
 
Toplumun senden olan kesimine sınırsız ayrıcalıkları veren sen değil misin?
 
Biz, koşullara koşut olarak; salt kurumların değil, düşüncelerin de değişmesinin gerekliliğini bildiğimiz, dünya görüşümüz sürekli devrimcilik olduğu için Kemalistiz.
 
Sen ve avenen sizin gibi düşünmeyenleri, canınızın istediği yöntemlerle, sorgusuz, kanıtsız hapislere attınız. Yıllarını çaldınız insanların. Canlarını aldınız. Canlarından ettiniz.  Ne aş bıraktınız ne iş ellerinde.
Evrime inanmayandan, bırakın sürekli devrimciliği, devrimci olur mu? Sizden Kemalist olur mu?
 
Biz; ekonomide devletin görevinin doğrudan yatırımcılık olduğu kadar, özel girişimleri de desteklemek, düzenlemek ve denetlemek olduğuna inandığımız için Kemalistiz.
 
Elde ne varsa, yok pahasına, sattınız. Devletten eser bırakmadınız ekonomide. Ekonomimizi yerlerde sürüklenir duruma getirenler sen ve şürekân değil misiniz?
 
Biz; bir çağdaşlaşma ve aydınlanma ideolojisi olan Kemalizm açısından laikliğin demokrasi anlamındaki cumhuriyetçiliğin, ulusçuluğun, devrimciliğin ve halkçılığın olmazsa olmaz koşulu olduğuna inandığımız için Kemalistiz.
 
Laiklik ilkesinin altına dinamit koymak anlamına gelen imamlara nikâh kıyma yetkisinin doğruluğunu savunan; “Siz isteseniz de istemeseniz de bu yasa meclisten geçecek!” diyen biri nasıl Kemalist olur? Olabilir? Sen, bizim aklımızla alay mı ediyorsun?
 
Biz; Osmanlı İmparatorluğu içinde dili ve tarihi unutturulmuş, kendine güvenini yitirmiş bir halktan çağdaş, başı dik, kendisiyle gurur duyan bir ulus yaratan o büyük kurtarıcı ve kurucuya bilinçli bir biçimde bağlandığımız için Kemalistiz.
 
“600 yıllık saltanatın 90 yıllık reklam arası sona erdi.” diyene, onu dedirten sen değil misin?
 
Şimdi; bana bir deyin hele bakalım, siz; bizim Kemalist olma gerekçelerimizin hangisinden yana bir tavır sergilediniz bugüne değinki yaşamlarınızda?
 
Biz; Mustafa Kemâl Atatürk'ün izinde değiliz. Yolundayız.
Senden, sizden ne haber?
 
O yolda yönümüz çağdaşlığa ve aydınlığa doğrudur.
 
Sen; muassır medeniyetin çağdaş uygarlık anlamına geldiğini daha dün, 10 Kasım 2017 de anlamaya başladın. Aydınlık kesmez seni. Sen; zifiri karanlığı seversin.
 
Ne hurafelere inanırız ne tekkelere ne cemaatlere...
 
Bizim gerçek yol göstericimiz bilimdir. Sen; gerçekleri fizikötesinde arayan bir yolun yolcususun.
 
Onun yolu bizi tam bağımsızlığa götürecek olan yoldur. Hiçbir alanda bağımlılığı kabul etmeyiz. Çünkü; herhangi bir alanda bağımlı olmanın tam bağımsız olmamak olduğunu O öğretti bize.
 
Bağımsızlıktan ne anlıyorsun? BOP un eşbaşkanı olmakla övünen sen değil misin?
 
Yurt savunması söz konusu değilse eğer; savaşın cinayet olduğuna inanırız. İlkemiz “YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ”tır bizim.
 
Ne yurtta barış var ne de dünyada. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı dışında kışlasından çıkmayan askeri teee Katarlara kadar sen gönderdin. Irak'ta, Suriye'de, Afganistan'da savaşlara sen soktun.
Daha dün Rusya'dan S-400 füzelerini sen soktun silahlı kuvvetlerin envanterine.
 
İlkesi barış olmayandan Kemalist olur mu?
 
Biz; özgürlüklere sınır koymamaya evet diyoruz.
 
Sen; OHAL’le, KHK lerle ülkeyi yasaklar ülkesi durumuna getirdin.
 
Biz; yurttaşlarımız arasında din, mezhep, dil, etnik köken, renk ayırımı yapmayız.
 
Sen; bu ayrımı her fırsatta ve pervasızca yapıyorsun.
 
Biz Kemalistler, demokrasinin yasama, yürütme ve yargı güçlerine güveniriz. Onlar arasındaki dengeyi bozacak girişim ve uygulamalardan uzak durmak demokrasinin en önde gelen, tartışılmaz kuralıdır.
 
Sen; o dengenin altına bomba koyup patlattın.
 
Senin bugüne değin, Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili olarak yaptıklarının ve yapmadıklarının dökümünü yapmış Yılmaz Özdil 10 Kasım 2017 tarihli yazısında. Okursan sen de anlayacaksın senden neden Kemalist/Atatürkçü olmayacağını, olamayacağını.
 
Şu birkaç gündür yaptıkların ve söylemlerin yetmez. Senin yerinde olsam, hiç zaman yitirmeden çekerim ayağıma körüklü çizmeleri. Giyerim bacağıma balık sırtı desenli gri jokey pantolonunu. Sırtıma alırım arkası kuşaklı balıksırtı desenli gri ceketi. Oturturum başıma aynı kumaştan yapılmış sekiz köşe kasketi. Alırım elime bir asa Netekim Kenan gibi.
 
Ama; ne yapsan nafile... Onda boy 1 metre 67 santim...
Sende, neredeyse, deve kıçı yağlayacak kadar uzun...
 
Uymayacak!
 
Zorlama!
 
Senden ne Kemalist olur ne de Atatürkçü.

 
 
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir