BİRAZ DA KENDİN İÇİN GÜNEŞ TOPLA!

BİRAZ DA KENDİN İÇİN GÜNEŞ TOPLA!

,,…Bugün hiçbir şey yapmadım deriz. -Bir şey yapmadım ne demek? Yaşadınız ya! bu sizin yalnız başlıca işiniz değil, en parlak, en onurlu işinizdir. -Bana büyük işle çevirmek olanağını verselerdi, neler yapmaya gücüm olduğunu gösterirdim, deriz. Önce siz kendi hayatınızı düşünmeyi, çevirmeyi bildiniz mi? Bildinizse bütün işlerin en büyüğünü görmek için büyük fırsatlara gerek yoktur; hangi mevkide olursa olsun, perde arkasında da perde önünde de insan kendini gösterir. Bizim işimiz kitap doldurmak değil, ahlakımızı yapmaktır.’’ diyor Montigne, Fransız hümanist düşünür, yazar.

Nasıl yaşayacağımızı, ne için yaşayacağımızı bilmeden daha koskoca bir ömrü tüketip yaşama ihanet etmiyor muyuz? Hakkımız var mı buna? İnsanın hayatına ihanet etmesi insanlık suçu değil midir? 
Ahlaksızlıktır bu.

Erdemli yaşamın ne olduğunu öncelikle anlamak gerekiyor. 

Franz Kafka tutuğu günlüklerin birinde; ,,15 Ağustos, boşa geçen bir gün. Yaşayabildiğim kadar sersemce yaşayıp gidiyorum.’’ yazmış. Aslında Franz Kafka gibi bir yazar için böyle bir gün bile boşa geçmiş sayılmaz, en azından düşünüp güneş toplamıştır.

Tutuklu CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, kendisine yapılan adaletsizliğe karşı kimseyle görüşmeyeceğini, insanın ölürken yalnız öleceğini ve dik ölmesi gerektiğini düşünüyor. Haksız mı?

Kendi hayatını egoya dönüştürüp başkalarına aman dilettirmek istemiyor. Sayın Enis Berberoğlu’nun uğradığı haksızlığın bir an önce son bulup özgürlüğüne kavuşmasını diliyorum.

Yani nerde ve nasıl yaşıyor olursak olalım, her şeyden önce hümanist yaşayabilmenin onurunu ve erdemini öğrenmemiz gerekiyor.

Bir insanın yaşamına hümanist temele dayandıracak eğitim verilmezse, somut örnek: Atatürk’e hakaret eden yabancılaşmış ahlaksız hayatı yaşayan mahlukları görmekten kurtulamayacağız.

Buna benzer ahlak dışı davranışlara karşı, topluma, bu davranışa sebep olan kaynağı koruma güdüsünü yüklemek, toplum zehirlenmesinin devamı anlamına gelir ki; tam da tersi gerekiyor aslında, hümanizmi yani laik anlayış için kararlı bir iradelik şart.

Yaz tatiline girdiğimiz bu güneşli günlerde tembelleşirken bol bol da güneş toplamanızı tavsiye ederim. 

Zekeriye Uçar

YORUM EKLE
YORUMLAR
Oya Wrubel
Oya Wrubel - 13 ay Önce

Merhaba Zekeriya Bey, tam da yazin ortasinda kapali ve bol yagmurlu bir pazari pazarin ertesine baglayan su saatlerde okudum degerli yazinizi. Kullandiginiz bazi cumleler o kadar ortustu ki bugunle... Kimene gore az kimine gore cok sey yaptim. Ama inanin cok zor bir gundu! Bizim kulturumuzde ki en buyuk SIKINTI ne biliyor musunuz? Su "kimine gore..." Kime ne? Aman birileri ne der? Aslinda birilerini birakipta kendimiz ve dogruladimiz icin yasamayi ogrendigimizde, gercek ozgurlugu tatmaya baslayacagiz. Gecmisi dusunup gelecek kaygisiyla bize ait etmedigimiz su gunu de kaybediyoruz ya hoyratca. Hesaplar... Planlar... Dik bir durusu olmali su insan denen yaradilmislarin. Korkmadan cekinmeden ama saygiyla ama sevgiyle... Bazen kendisi icin gunes toplamali yagmur yagsa bile... Kime kalmis ki bu fani dunya. Aslinda gunes toplamak icin o gunesi gormek gerek, o parlak isiklarinda icini aydinlatmak gerek. Bunun icinde bakmak yetmez ki... Gormek gerek. Yetmez ki gostermek gerek... O kadar karanliga inat, bakan korlere inat... Gulumsemek gerek okadar aciya inat. Direnmek gerek... Aninin tadina varmak gerek.
Ben bu saatte dahi dahi dogacak gunesi bekliyorum toplamaya devam etmek icin...
Saygilar sunuyorum.
Oya Wrubel

Gulendam senjul
Gulendam senjul - 13 ay Önce

Duygu ve dusnnce fikirleriniz harika tebrikler bu dusnce fikileriniz size yakisir sekilde olmus topragiin evladina zekeriy beyede yakisir seklinde olmus sevgiler selamlar

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321