Yalnız Kral'ın Trajedisi

Berlin İlahiyatçılar Derneği (İL), Türk Eğitim Derneği (TED) MOCCA ve Berlin Veliler Topluluğu'nun (BVT) her yıl düzenledikleri gezilerin bu seneki durağı saraylar şehri Potsdam oldu

Yalnız Kral'ın Trajedisi

 

 

Yalnız Kral'ın Trajedisi

Berlin İlahiyatçılar Derneği (İL), Türk Eğitim Derneği (TED) MOCCA ve Berlin Veliler Topluluğu'nun (BVT) her yıl düzenledikleri gezilerin bu seneki durağı saraylar şehri Potsdam oldu

Gezide katılımcıları en çok etkileyen konu ise çocuğu olmadığı için köpekleriyle yaşayan ve onlarla gömülmeyi vasiyet eden kral Büyük Friedrich'in trajedisi oldu.

Yaklaşık 30 kişilik grup, Sans Souci Sarayı'nın bahçesindeki mezarının başında Prusya Devleti'nin gelişmesinde önemli rol oynayan devlet adamı hakkında rehberlerinden bilgi aldılar:

''Potsdam 300 yıl önce garnizon şehrinden Avrupa'nın en muhteşem konut şehirlerinden biri haline geldi. Prusya kralları Potsdam'da ve çevresinde bir Barok rüyasını gerçekleştirdiler, ardından gelenler ise şehrin görüntüsünü klasisizmin dev anıtlarıyla geliştirdiler. 1990'da Potsdamer kültür ortamı - o zamanlar her iki Alman Eyaleti'nin ortak isteği ile - UNESCO-Dünya mirası olarak kabul edildi. O zamandan beri Sanssouci, Yeni Bahçe, Babelsberg, Glienicke ve saraylarıyla Pfaueninsel dünya kültür mirası olarak kabul edilmektedir, 1992'de Sacrow ve Heilandskirche saray ve parkları bunlara eklendi, 1999'da ise bu liste 14 adet anıtla genişledi; bunların içinde Lindstedt saray ve parkı, Russische Kolonie Alexandrowka, Pfingstberg'deki Belvedere, Kaiserbahnhof ve Babelsberger Park'taki rasathane bulunmaktadır.. Dünya mirasları toplam olarak yaklaşık 500 ha park alanını ve 1730 ila 1916 yılları arasından 150 binayı kapsamaktadır..

turk-dern-gezi-b.jpg
turk-dern-gezi-f.jpg

Casuslar köprüsü

Berlin'i Potsdam'a bağlayan Glienicke Köprüsü soğuk savaş yılları sırasında casusların değiş tokuş yapıldığı yer olarak ünlü.

Büyük Frederick ‘in daveti üzerine Voltaire uzun yıllar bu sarayda kalır. Bach'ın da kralın isteği üzerine, zamanın koşullarına göre epey uzakta olan Leibzig'ten sık sık buraya ünlü füglerini çalmak için geldiği bilinmektedir.

Bölgedeki dikkat çekici bir başka eser Neues Palais‘tir. Prusya'nın 7 yıl Savaşlarındaki başırısını kutlamak için inşa edilen saray, gücü ve zaferi temsil etmesi için ağırlıklı olarak mermer ve taştan inşa edilir. Bir konut olmaktan daha çok gösteriş ve varsıllık simgesi olan sarayda 200 den fazla oda, bir de tiyatro salonu bulunur. 1914 yılında imparator II. Wilhelm , I. Dünya Savaşı bildirisini burada imzalar.

Bölgede yer alan bir başka olan Schloss Cecilienhof, II. Dünya Savaşı'nın ardından Potsdam Konferansı'na ev sahipliği yapar. Churchill, Truman ve Stalin burada bir araya gelerek barış görüşmelerini yapar.

turk-dern-gezi-c.jpg
turk-dern-gezi-g.jpg

Keşke Kral olsaydım

Bu gezide arkadaşlıklar pekişti. Havanın güzel olması geziye ayrı bir hava kattı. Kral olmak isteyenlerin sayısı oldukça fazlaydı.

Friedrich der Große'nin vasiyeti

''Beni köpeklerimle birlikte gömün'' İnsanla hayvanlar arasındaki sevgiye bir daha şahit olduk. Friedrich der Große'nin köpekleriyle birlikte gömülmek istemesi ibret alınması gereken bir vakıa. Güç- kuvvet ve ihtişam...Sonuç; Köpekleriyle birlikte gömülmeyi vasiyet eden yalnız bir kral....''

turk-dern-gezi-d.jpg
turk-dern-gezi-h.jpg

Berlin'de hakimler var

''Berlin'de hâkimler var!..'' Bu deyimin değişik versiyonları var, bir tanesi şöyle:

Prusya Kralı Frederik , ormanda yemyeşil bir alanda bir saray yaptırmaya karar verir. Ancak , saray yaptırılmak istenilen yerde bir değirmen vardır. Bu değinmeni satın almak gerekmektedir. Değirmenin sahibi Sans - Souci adındaki köylü, değirmenini bir türlü satmak istemez . Önerilen büyük paraları reddeder. Kral bu duruma kızar.

Değirmenciye "Sen benim kim olduğumu biliyormusun ? " diye sorar .

Köylü "Biliyorum siz kralsınız " der. Ama yine de değirmenini satmaz.

Kral , "O zaman ben de zorla alırım " diye azarlar köylüyü . Köylünün yanıtı ise, hukuk tarihine geçecek niteliktedir." Siz kral olabilirsiniz, ama Berlin'de yargıçlar var ".

Bu yanıt kralı sevindirir . Ülkesinin adaletine duyulan güven onu umutlandırmıştır. Saray yapılır. Değirmen ise olduğu yerde kalır. Kral, Prusya devleti var oldukça bu değirmenin korunması emrini verir. Saraya ise köylünün adını verir. Sans - Souci.

turk-dern-gezi-e.jpg
turk-dern-gezi-i.jpg

Parayı elindeki miktar kadar harca

Her bireyin veya ülkenin ölçü olarak alabilecegi bir kuralıda getirmiş Friedrich der Große: ''Parayı ancak elinde olan miktariyla harcayabilirsin (yani borçlanma)'' demiş. Bu prensip göz önünde bulundurulsaydı bir çok ülke (Yunanistan gibi) bugün borç batağında debelenmezdi.

turk-dern-gezi-k.jpg
turk-dern-gezi-j.jpg

Potsdam mutlaka gezilip görülmeli

Friedrich der Große bütün elindeki imkanlara rağmen, diğer kralların yaptığını yapmamış. Reformist bir kral olmuş. Hukuku üstün tutmuş. Halka mahkemelerde dava açma hakkı vermiş. İnsan haklarını ön plana çıkarmış. Bütün bunları niçin yapmış? Niçin ihiyaç duymuş? Bu konularda kendi kişiliği mi belirleyici olmuş (babasindan gördügü baski!!)? Yoksa Fransız reformistlerinden mi etkilenmistir? Üzerinde konuşulması gerekir....

Gitmediyseniz ve görmediyseniz, hemen yola çıkın, Potsdam orada duruyor. Onlarca görülmeye değer eser ve doğal güzellikleriyle sizi bekliyor. Ancak bir rehber size eşlik etsin.

turk-dern-gezi-l.jpg

ha-ber.com/ Zülfikar Kam

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2012, 22:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321