Uğur Mumcu Berlin’de törenle anıldı

HDB, Berlin’de Uğur Mumcu’yu anmak üzere bir toplantı düzenledi. 

Uğur Mumcu Berlin’de törenle anıldı
Uğur Mumcu Berlin’de törenle anıldı

HDB, Berlin’de Uğur Mumcu’yu anmak üzere bir toplantı düzenledi. 

Halkçı Devrimci Birliği Berlin (HDB) katledilişinin 25. Yılında Uğur Mumcu için Tiyatrom’da bir anma etkinliği düzenledi.


Etkinliğe Türkiye’den davet edilen Gazeteci-Yazar Nevşin Mengü, “Türkiye´de yeni nesil araştırmacı gazetecilik/eleştirel habercilik ve medyanın durumu” konulu bir konuşma yaptı. Sanatçı Sıddık Doğan’ın söylediği türkülerle başlayan etkinlikte, HDB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet İyidirli bir açılış konuşması yaptı. İyidirli konuşmasında, Uğur Mumcu’nun birliklerinin üyesi olduğunu, sık sık Berlin’e geldiğini ve birlikte pek çok etkinlik düzenleyerek önemli çalışmalarda bulunduklarını söyledi. Ayrıca, Uğur Mumcu’nun Türkiye için çok önemli bir değer olduğunun altını çizen Ahmet İyidirli, Mumcu’yu yitirmekten duydukları acıyı dile getirdi. Ancak, onun çalışmalarını ve düşüncelerini her zaman canlı tutmakta kararlı olduklarını vurgulayarak bu doğrultuda gelecekte de çabalayacaklarını söyledi. Daha sonra söz alan Gazeteci Nevşin Mengü, günümüzde Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu karanlık sürece ilişkin basın ve medya açısından değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de artık özgür bir basından söz edilemeyeceğini belirten Mengü, basın mensuplarının çoğunlukla iktidara yandaş olmayı seçerek kişisel çıkarlar peşinde koştuklarını söyledi. İktidarı çeşitli bakımlardan eleştiren ve sadece işini iyi yapmaya çalışan basın mensuplarının ise AKP iktidarının baskısı nedeniyle mesleklerini ve yaşamlarını dahi sürdüremeyecek durumda olduklarının altını çizdi. 


Nevşin Mengü, şu anda gündemde olan TSK’nın Afrin’e askeri müdahalesi üzerinden yandaş basında ne denli yalan haberler üretildiğini çeşitli örneklerle gösterirken, gerçeği ortaya çıkarmak ve halka doğru bilgileri haber yoluyla ulaştırmak için çabalayan basın mensuplarının ise vatan haini ilan edilmesini eleştirdi. Mengü, vatan evlatlarını kişisel iktidar hırsıyla ve yalanlarla ne idüğü belirsiz maceralara sürüklemek mi vatan hainliği, yoksa gerçeklerin ortaya çıkmasını savunmak mı vatan hainliği diye sordu. Türkiye’nin maalesef iyi bir yönde gitmediğini, bu durumu değiştirmek için herkesin bir şeyler yapması gerektiğini belirten Nevşin Mengü, bu bağlamda Avrupa’da yaşayanlara da önemli görevler düştüğünü söyledi. Mengü, Türkiye’deki muhalefeti de eleştirerek yeterli olmadığını, daha farklı ve güçlü muhalefet yapılması gerektiğini dile getirdi. Ayrıca, gençler başta olmak üzere artık Türkiye’de yaşayan pek çok insanın ülkeden bir yolunu bulup ayrılmak istediğini de sözlerine ekledi.Uğur Mumcu’yu anma etkinliği, Nevşin Mengü’nün katılımcılardan gelen soruları yanıtlamasının ardından Sanatçı Sıddık Doğan’nın tekrar sahne almasıyla sona erdi.  

ha-ber.com/Onur Doğanay/Orhan Önaldı
Fotoğraflar: Mustafa Temel
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2018, 23:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321