Uğur Mumcu Berlin'de anıldı

24 Ocak 1993 yılında evinin önünde otomobiline yerleştirilen bombanın sonucu suikast kurban giden Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu 26. ölüm yıldönümünde Berlin'de anıldı.

Uğur Mumcu Berlin'de anıldı
Berlin HDB Halkçı Devrimci Birliği'nin düzenlediği anma etkinliğinde Cumhuriyet gazetesi yazarı Enver Aysever, konuşmacı olarak katıldı.
 
Berlin Tiyatrom salonunda yapılan anma etkinliğine dernek ve sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaşlar tarafında büyük ilgiyle karşılandı.


 
HDB Başkanı Ahmet İyidirli,” Türkiye’de özgürlük ve demokrasi mücadelesi vermiş birçok aydınımız için saygı duruşunda bulunulan anma toplantısında 26 yıl geçmesine rağmen halen birçok faili meçhul olayın aydınlatılmamış olması mücadele azmimizin daha da kuvvetlenmesi gerektiğine inanıyorum. Bu anlayışla yol arkadaşım Enver Aysever'in aramızda olması bize güç katıyor. Bu etkinliğin düzenlenmesinde katkı sağlayan herkese ayrıca teşekkür ederim” dedi.


 
 
Gazeteci yazar Enver Aysever, konuşmacı olarak katıldığı anma etkinliğinde, “Türkiye'de özgürlük ve demokrasi mücadelesi vermiş Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Çetin Emeç gibi daha birçok aydınımızı karanlık güçler tarafından bizden koparıldılar. 


 
Türkiye'de bir taraftan yöresel kuşatma altında kapitalizmin vahşi saldırısı altında dün de bugünde yarında bizim gibi ülkelere şeriatçılıkla, dincilikle, mezhepçilikle, saldıracaklar. İnsanın iradesini hiç kimseye devretmemesi ne bir parti başkanına, şeyhine, hocasına, hiç kimseye iradesini kendinden oluşturmaya özen göstermesi ve insanların laikliğe ihtiyacı vardır. Bizim coğrafyamızda çok önemli mesele daha vardır. Cumhuriyetçi ve laik olacaksın. Yoksul insanların kanını emenlerin halkın çocuklarının elinden tutup ayağa kaldıracaksın. Maalesef yoksul halktan bir millet oluşturulmaya çalıştırılmıştır.


 
Biz sosyalistler milliyetçi kavramını kullanmayız. Yurtseverlik kavramını koyarız. Benim yurtseverliğimin içinde Hrand Dink de vardır. Tahir Elçi de vardır. Uğur Mumcu da vardır. İnsanların Ermeni mi Sünni mi olduğuna bakmayız. 6-7 Eylül olaylarında yurdumuzdan giden Ermeniler, Rumlar arkasından halen yas tutuyoruz. Onlar olsaydı ülkemiz daha zengin olurdu. Biz Sivas'ta diri diri yakılan ülkemizin aydınlarımızı değerlerimizin biliriz.


 
Bütün bu geleceğimize sahip çıkarız. Bugün sıkıştığınız zaman ortalıkta Atatürk ticareti yapmak Atatürk'e en büyük kötülüktür. Tayip bey ben defalarca Ergenekon, balyoz davalarının bir uydurma bir düzmece olduğunu dile getirmiştim ve haklı çıktık. Bugün ülkemizde medya, seçim, hükümet, anayasa, meclis var deniyor. Maalesef bunların hiçbiri yok. Bizleri köşeye sıkıştırılmış bir toplum haline getirmeye çalışıyorlar. Türkiye bu yanlışın cezalarını en ağır şekilde ödemektedir. Bugün devletin Suriye politikası çökmüştür. Suriye'nin iç işlerine karışmakla bütün komşularımıza acımasız zarar vermiştir “dedi.        
 

 
ha-ber.com/Orhan Önaldı/Onur Doğanay
 
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321