''Türkiye'de hukuk ayaklar altında''

Hüsamettin Cindoruk, Berlin'deki temasları çerçevesinde Alman Parlamentosu Bundestag üyesi üç parlamenter ile görüşmelerde bulundu

''Türkiye'de hukuk ayaklar altında''

 

 

''Türkiye'de hukuk ayaklar altında''

Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği tarafından Berlin'de düzenlenen Milli Anayasa Kurultayı'na başkanlık eden, eski TBMM Başkanı ve Milli Anayasa Forumu Yürütme Kurulu başkanı Hüsamettin Cindoruk, Berlin'deki temasları çerçevesinde Alman Parlamentosu Bundestag üyesi üç parlamenter ile görüşmelerde bulundu. Bundestag'da gerçekleşen görüşmelerin ilki Sol Parti milletvekili ve Meclis Dışişleri Komisyonu üyesi Michael Liebich, ikincisi Yeşiller Partisi'nden Memet Kılıç ve üçüncüsü koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti milletvekili ve Dışişleri Komisyonu üyesi Dr. Hans-Werner Ehrenberg ile yapıldı. Görüşmelerde AKP hükümetinin antidemokratik uygulamalarının yanı sıra Suriye krizi ele alındı. Stefan Liebich ile gerçekleşen görüşmeye CHP Mersin Milletvekili İsa Gök de katıldı.

''Atatürk Devrimleri tasfiye ediliyor''

Parlamenter demokrasinin olmazsa olmazı kuvvetler ayrılığı ilkesinin AKP hükümeti tarafından hiçe sayılması, Türkiye'nin Atatürk Devrimleri ile elde ettiği kazanımlarının Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında kurulmak istenen sözde Ilımlı İslam devleti aracılığıyla adım adım tasfiye edilmesi, AKP hükümetinin Ergenekon tertibinde oynadığı rollere değin bir dizi konu TBMM E. Başkanı Cindoruk tarafından görüşmelerde Alman parlamenterlere aktarıldı.

Cindoruk, ‘‘Türkiye'de 1960'lardan bu yana bütün askeri müdahalelere tanıklık eden, mağdur olan bir kimse olarak şunu söyleyebilirim: Türkiye'de hukuk hiçbir zaman bu denli ayaklar altına alınmamıştır. 8 milletvekili seçildikleri halde esir tutuluyor. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek sırf savunmasından dolayı 24 yıl hapse mahkûm ediliyor. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu doğrudan hükümete bağlandı.

''İktidara çıkılır, sonra inilir''

Hapishanede mahkeme kurmak, mezarlıkta hastane açmaya benzer. Yalnız şurası da bilinmelidir, havada hiçbir uçak kalmaz. Mutlaka inmek zorundadır. Siyasette de böyledir. İktidara çıkılır ve tekrar inilir. Davutoğlu ve Erdoğan ikilisi, maceracı ve hukuk tanımaz politikalarıyla Türkiye'yi ve bölgeyi büyük felaketlere sürüklüyorlar. Bundan Türkiye kadar Avrupa da zararlı çıkacaktır, hiç şüpheniz olmasın‘‘ dedi.

Bundestag'da Dışişleri Komisyonu üyeliği yapan Dr. Hans-Werner Ehrenberg ile Stefan Liebich, TBMM E. Başkanı Cindoruk'un anlattıklarından dolayı şaşkınlıklarını gizleyemezken, Türk muhatapları ve Alman meslektaşlarıyla yapacakları ikili görüşmelerde bundan sonra AKP'nin uygulamalarının bilinmesi için özen göstereceklerini belirttiler. Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich, konuyu Meclis Dışişleri Komisyonu'na taşıyacağını, gerekirse Bundestag'da da konuyu dile getirebileceğini belirtti. Yeşiller Partisi'nin Türk kökenli Milletvekili Memet Kılıç ise, Cindoruk'a kaygılarını paylaştığını ve en son Silivri Toplama Kampı'nda esir tutulan gazeteci-yazar, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile görüşerek, yaşanan hukuk katliamına tanık olduğunu söyledi.

ha-ber.com / Barış Göktepe / Berlin

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2012, 22:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321