''Türkiye’de Almancı olmak Almanya’da yabancı olmaktan daha zor''

Yaklaşık 40 yıl önce Berlin’e gelen İlyas Bakır Türkiye’de geçirdiği maddi hasarlı bir trafik kazasından sonra Türkiye’de adalet arıyor.

''Türkiye’de Almancı olmak Almanya’da yabancı olmaktan daha zor''

 
''Türkiye’de Almancı olmak Almanya’da yabancı olmaktan daha zor''

Yaklaşık 40 yıl önce Berlin’e gelen İlyas Bakır Türkiye’de geçirdiği maddi hasarlı bir trafik kazasından sonra Türkiye’de adalet arıyor.

Berlin’de yıllarca inşaat sektöründe çalışan İlyas Bakır şu anda bir emekli. Aynı zamanda uzun süredir tarih araştırmaları yapıyor. Ayrıca Bakır, şimdiye dek pek çok toplumsal projede sorumluluk üstlenmiş.

İlyas Bakır 20 yıl önce Bursa’nın Gemlik ilçesinde Berlin’deki yaşamına paralel bir yaşam kurmuş. Ev ve araba edinmiş. Yılın belli dönemlerini Gemlik’te geçirmeye başlamış. Bütün zorluklarına karşın Türkiye’de yaşamayı tercih ederken, bu yılın Ocak ayında geçirdiği bir maddi hasarlı trafik kazası sonrası Türkiye’ye olan inancını büsbütün kaybetmiş. “Bundan sonra sadece turist olarak giderim Türkiye’ye” diyor.

Bakır, 20 Ocak’ta Gemlik’in işlek sokaklarından birinde kendi aracıyla seyir halinde iken ters yönden gelen başka bir aracın kendisine çarpması sonucu bir kaza geçirmiş. Bilirkişi raporuna göre karşı taraf %100 kusurlu bulunmuş. Ancak karşı tarafın sigorta ya da kasko şirketi Bakır’ın hasarını karşılamayı kabul etmemiş. Şirket ancak mahkeme kararı ile ödeme yapabileceğini belirtmiş.

Bunun üzerine Bakır, Gemlik Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açmış. Kendisini isyan ettiren dava sonucunda, dava dosyasına da giren bilirkişi raporunda karşı tarafın %100 kusurlu bulunmasına karşın üçte iki oranında Bakır suçlu bulunmuş. Bu duruma göre mahkeme başkanı hasarın sigorta şirketi tarafından değil, kaza yapan kişi tarafından ödenmesine hükmetmiş. Ancak hasarın yaklaşık üç katı kadar olan mahkeme masraflarını ve karşı tarafın avukatlık ücretini İlyas Bakır ödemek zorunda kalmış. Bir de görünmeyen masraflar var elbette: Duruşmaları takip etmek üzere sık sık Türkiye’ye seyahat etmek zorunda olmak gibi.Bakır, “Yüzde yüz haklı olmama karşın mahkeme beni cezalandırdı. Suçlu haklı çıkacaksa bu mahkemeler neden var. Sadece Almancı olduğum için bu durumla karşı karşıya kaldığımı düşünüyorum. Türkiye’de Almancı olmak, Almanya’da yabancı olmaktan zormuş” haykırışında bulunuyor.

Bakır’a, Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulunabileceği söylenmiş. Aynı süreci baştan yaşamaktan korkan Bakır, “Yargıtay’daki davanın sonucunu görmeye ömrüm yetecek mi acaba?” diye soruyor ve ekliyor “Türkiye’de adalet yok!”.

ha-ber.com / Onur Doğanay / BerlinGüncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2015, 08:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
no capulcu
no capulcu - 4 yıl Önce

mahkemede care biterse konuyu muhalif partilere aktarsin. yardim etmezlerse ab-mahkemesine sikayet etsin.

SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321