banner269
Öne Çıkanlar Almanya PKK Spor AB Bayern Münih Angela Merkel

Türkiye kaynaklı sorunlar ve çözüm önerileri çalıştayı yapıldı

CHP Berlin Birliği'nin düzenlediği Türkiye kaynaklı sorunlar ve çözüm önerileri çalıştayı katılımcılar tarafından büyük ilgi ile karşılandı.

banner197
Türkiye kaynaklı sorunlar ve çözüm önerileri çalıştayı yapıldı
Türkiye kaynaklı sorunlar ve çözüm önerileri çalıştayı yapıldı

CHP Berlin Birliği'nin düzenlediği Türkiye kaynaklı sorunlar ve çözüm önerileri çalıştayı katılımcılar tarafından büyük ilgi ile karşılandı.

Theater28 salonunda gerçekleştirilen Panele Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili ve parti içi eğitimden sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, CHP Parti Meclis Üyesi Emre Çam, CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat ve Yönetim Kurulu üyeleri, Duisburg Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ayşe Cavdar, eğitimci Dr. Ertekin Özcan, sosyal güvenlik uzmanı Rıza Kavasoğlu yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.Berlin CHP Birliği Başkanı Kenan Kolat, açılış konuşmasında Türkiye’den davetli gelen misafirleri tanıtarak tüm katılımcılara teşekkür etti. Panele Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili ve parti içi eğitimden sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Avrupa'da yurtdışında yaşayan Türkler ‘in sorunlarını değerlendirmek üzere Berlin'e geldiklerini belirtti.Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, “Gerçekten bizim için çok önem arz etmekte çünkü birincisi interaktif etkileşimli bir panel oldu. Bir diğeri Panelin hemen arkasından masalar oluşturularak beş ana konularda yurt dışında yaşayan sorunları masaya yatırdık.

Türklerin buradan çıkan sonuçları hepsini tek, tek değerlendirerek çıkan sonuçları, kanun teklifi haline getirerek parlamento da şu anda iktidar olan AKP partisine sunacağız ve onlarında bu sorunları çözmesi için kolaylaştırıcı rol oynayacağız. Diyeceğiz ki teklif bizden buyurun gelin tartışalım. Bu sorunları hep beraber çözelim.
Bu son derece verimli bir çalışma, bütün bu çalışmaların bir tarafı da Almanya hükümetidir ve yurt dışındaki vatandaşlarımızın yaşadığı ülkelerin hükümetleridir yani biz tek başımıza Türkiye olarak bu sorunları çözemeyiz.  Almanya ile beraber çözmesi lazım işte bu nedenle Türkiye'nin diğer ülkelerle dış ilişkileri son derece önemli, dış politikamızı yeniden gözden geçirip Atatürk'ün çizdiği „Yurtta sulh cihanda sulh “İlkesi üzerine kurgulayıp yolumuza devam etmemiz gerektiği konusuna   dikkat çeken Atıcı, “Ancak bunu yapar isek dış ülkelerle ilişkilerimiz iyi boyutta olur. Ve sorunlarımız daha kolay çözülür. Aksi halde „Hey Almanya “dediğimiz zaman buradaki sorunlar katmerlenerek daha da çözülmez hale gelir veya yurt içinde üç beş oy fazla alacam diye „One minute “dersen bu durumda da evet birkaç kişinin hoşuna gidebilir, ama bunun bedelini dışarda yaşayan vatandaşlarımız öder.İşte bu bedeller ödenmesin diye iç politikaya ilave olarak dış politika kullanılmamalı ve dış ülkelerle ilişkilerimiz gayet akılcı ve diplomatik bir düzeyde tutulmalı nazik bir dille sürdürülmelidir” dedi.CHP Parti Meclis Üyesi Emre Çam ise, “Çalışta çalışmaları öncesi yurt dışındaki vatandaşların Türkiye kaynaklı sorunları ve çözüm önerileri hakkında ana konulara açıklık getiren konuşmalarla dövizli askerlik düzenlenmesi, Yurt dışı Türkler Bakanlığı, mavi kartlılara seçme seçilme hakkı, emeklilik işlemlerinin konsolosluklar kanalıyla yapılması, Kamu bankalarının Türkiye ye havale masraflarının alınmaması, yurt dışında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın talepleri halinde devlet tarafından ücretsiz yapılması, yurt dışında yaşayan Türkleri için millet vekili seçilmeli, Bürokratik işlemlerin kolaylaştırılması, Kapıkule sınır kapısında saatlerce süren bekleme süreleri en aza indirilmeli, borçlanarak emekli olanların yurt dışında sınırsız çalışmalarının önü açılmalı, izin sezonunda uçak fiyatlarının asgariye indirilmesi gibi daha birçok konular hakkında görüş birliğine varılarak rapor haline getirilerek kanun teklifi olarak parlamentoda hükümete sunulacak” şeklinde konuştu.Ayrıca Berlin CHP Birliği Kadınlar Kolu Başkanı Demet Kılıç tarafından, Cumhuriyet Halk Partisi`nin kuruluş günü anısına hazırlanan muhteşem pastayı keserek kutladılar.  


ha-ber.com/Orhan Önaldı
  
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir