banner269
Öne Çıkanlar Türkiye kundaklama Michael Kellner ABD askerleri VIKZ Almanya

Türkiye'de 1 Mayıs'ı anlatan panel düzenlendi

CHP Berlin Birliği Türkiye’de İşçi Sendikalarının 1 Mayıs’ta yaşadıkları olumsuzlukları gözler önüne sermek için bir panel düzenledi.

banner197
Türkiye'de 1 Mayıs'ı anlatan panel düzenlendi
Türkiye'de 1 Mayıs'ı anlatan panel düzenlendi

CHP Berlin Birliği Türkiye’de İşçi Sendikalarının 1 Mayıs’ta yaşadıkları olumsuzlukları gözler önüne sermek için bir panel düzenledi.

Tiyatrom'da yapılan panelde konuşmacı olarak, Mersin Türk Emekli Sendikasının Şube Müdürü Adil Alaybeyoğlu, Berlin’de IG Metal Sendikası Yabancılar Komisyonu ve Mercedes İşçi Temsilcisi Ferda Sönmez, Türkiye’de ve burada uzun yıllar Sendikayla uğraşmış olan Ruşen Budak katıldılar.


Katılımcılar Türkiye’de sendikalaşma işçi hakları ve emeği sorunları üzerine kaçınılmaz olarak olumsuz ve karamsar bir tablo çizmek anlamına geldiğini şöyle dile getirdiler. 

“Sendikal hak ve özgürlükler sadece son on yılda çalışanların toplu hakları sendikalaşma, toplu pazarlık ve grevi de içeren toplu eylem hakkı bazen tümüyle yasaklandı, tümüyle yasaklanmadığı dönemde sınırlandı veya kâğıt üzerinde tanınarak uygulanmada kullanılmaz hale getirildi. 2002 sonrası dönemde sendikal haklar açısından ciddi bir aşınma yaşandı. Bu aşamanın sonuçları hem nitel mevzuat, uygulama, toplumsal siyasal etki hem de nicel sendikalaşma, toplu sözleşme kapsamı açısından çarpıcıdır.   Türkiye sendikalaşma oranları açısından 12 Eylül askeri darbesi sonrasındaki 10 yılda 1980' lerin çok daha geri bir düzeydedir. Türkiye’de sendikalaşma oranları konusunda resmi veriler ile fiili durum arasında büyük bir uçurum yaşandığı bilinmektedir. Sendikalar siyasallaşmıştır. Sendikalaşmada OECD'nin en kötüsüdür. Türkiye'de sendikalaşma sektör açısından daha da vahim olduğunun altını çizmek gerekiyor. Sendikalar, işçi ve emekçi sınıfın ekonomik, sosyal ve demokratik hak ve çıkarlarını korumak, geliştirmek, bu haklara kamuoyunun dikkatini çekmek için kurulmuş ve sınıf esasına dayanan kurumlardır.

Sendikacılık, farklı zaman dilimlerinde ve koşullarda, farklı şekillerde karşımıza çıkmıştır. Sendikacılık ve sendikalar, bu ülkenin değişmez ve vazgeçilmez dinamiklerinden biridir. Devletin kolluk güçleriyle karşı karşıya kalmak zorunda olmamalıdırlar.Türkiye'de 3 milyonun üzerinde sendikalı işçi olduğu dile getirilirken Bunların önemli bir bölümü hükümete yakın sendikalar örgütte olduğu ve hükümet sendikalara özellikle etki yaptığı görülüyor. DGB' nin Almanya'da 6 milyon üyesi var.

Çok büyük örgütlenmeye sahipler. Bugün Türkiye'de „Olağanüstü “yasalarla sıkıştırılmış hapsedilmiş tüm imkanları yasalarla elinden alınmış bir sendikalaşma görüyoruz.Sendikaların önüne inanılmaz zorluklar konması devletin tüm zorluklarına ve şiddetine karşı arkadaşlarımızı başarısız göremeyiz.

Bugün din, mezhep milliyetçiliğinin temelindeki örgütlenmeler Türkiye'yi hepimizin şikâyet ettiği hatta korkuttuğu ve sonucunun ne olacağını bilmediği bu durumlara getirildi.”ha-ber.com/Orhan Önaldı    
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir