Türkiye-Almanya arasında para transferine dikkat

TDU yuvarlak masa toplantılarının bir yenisini daha gerçekleştirdi. Türk-Alman İşverenler Derneği (TDU) üyelerine yönelik düzenli olarak yaptığı yuvarlak masa toplantılarından birini daha gerçekleştirdi. 

Türkiye-Almanya arasında para transferine dikkat
Türkiye-Almanya arasında para transferine dikkat

TDU yuvarlak masa toplantılarının bir yenisini daha gerçekleştirdi. Türk-Alman İşverenler Derneği (TDU) üyelerine yönelik düzenli olarak yaptığı yuvarlak masa toplantılarından birini daha gerçekleştirdi. 

Loggia Restaurant’ta gerçekleşen toplantının bu kez konusu “Türkiye-Almanya Arasında Para Transferi” ve “Kara Para Aklama Yasası” idi. Konuya ilişkin TDU üyelerinden Süreyya İnal ve Esma Tekin söz alarak birer sunum yaptı. TDU Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Kaplan’ın selamlama konuşmasından sonra söz alan Süreyya İnal, Türkiye’de ve Almanya’da emlak, turizm ve otelcilik ve gastronomi gibi alanlarda yatırım yapan iş insanlarını ne gibi vergi yükümlülükleri beklediğine ilişkin bilgi verdi. Öncelikle Almanya’dan Türkiye’ye para transferine değinen İnal, bu durumda Türkiye tarafından herhangi bir sorun olmazken Almanya tarafı bu paranın nasıl kazanıldığını, miras kaynaklarını ve vergilerin nasıl verildiğini sorguladığını vurguladı. İnal, büyük miktarlar söz konusu olduğunda bir avukat ve muhasebeci yardımıyla başvuruda bulunulmasını önerdi. İnal, Türkiye’de ödenmek zorunda olunan miras vergisi ve gayri menkul edinmek için tapu rayiç bedeli gibi konularda bilgi verirken, yapılacak herhangi bir nakit para transferinde 10.000€’yu aşan miktarlarda gümrüğe başvurulup gümrük vergisi ödenmesi zorunluluğunun altını çizdi. Aksi takdirde belirli bir ceza ile karşılaşılacağını belirti. İnal, ülkelerarası yüksek miktar para transferi söz konusu olduğunda herhangi bir şekilde vergi danışmanlığı alınmasını önerdi. 
İkinci olarak, Türkiye’den Almanya’ya yatırımda bulunma durumunda ise son zamanlarda Türkiyeli yatırımcılar için yerine getirilmesi gereken kimi formalitelerin devreye girdiğini söyleyen İnal, öncelikle Türkiye’deki tüm ödemeler Türk Lirası üzerinden yapılmak zorunda olduğunu, ikinci olarak 2000 TL üzeri nakit transferlerde kimlik bilgilerinin belirtilmesi gerektiğini belirtti. Ancak bir yabancı firma olarak Türkiye’de dövizle ticaret yapılmasının önünde bir engel bulunmadığını vurguladı. Almanya’da yatırımda bulunacak Türk firmaları için çok büyük engeller bulunmadığını dile getiren İnal, bunun için Alman makamlarına kayıt yapılması gerektiğini ve gerekli bilgi ve danışmanın oradan alınabileceğini söyledi. Bu şekilde Almanya’da girişimci olarak etkinlik gösterilebileceğini sözlerine ekledi.    


  
Esma Tekin ise şunları kaydetti: “GeldWäscheGesetzt yani Kara Para Aklama Yasası en hassas konuların en başında olanıdır. Özelikle yurtdışına çıkacak olan paraların kontrolü Bafin tarafından ehemmiyetle sıkı tutulmaktadır. Bankalar, banka memurları yüzde yüz sorumludur. 10.000€’nun üzerindeki her türlü işlemlerinizde (sadece para transferi değil, ticari hesaplar hariç, hesabınıza para yatırırken dahil) paranızın kaynağını belgelemeniz gerekmektedir. Örneğin; Türkiye'ye 10.000€ havale çıkarmak istediğinizde, eğer elden biriktirdiğiniz bir para ise, hesabınıza giriş cicisi olmak zorundadır. 10.000€ ve üzeri bar para transferlerinizde ya da bir yıl içinde yapmış olduğunuz havale toplamı 10.000€’yu buluyor ise, hesap ekstrenizi, pasaport, ikametgâh bilgilerinizi beyan etmeniz zorunluluğu vardır. Ancak banka memuru, duruma göre, inisiyatifine dayanarak on bin Euro’nun altındaki para transferlerinizde de belge talep edebilir. Buda sizi şaşırtmamalı ve gerekli açıklamaları yapmanızı naçizane öneririm”.ha-ber.com/Onur Doğanay
Fotoğraflar: Hüseyin İşlek
Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2018, 19:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321