Öne Çıkanlar AB Almanya Türkiye Fransa Suriye Recep Tayyip Erdoğan

"Türkçeme Dokunma" sloganıyla protesto

Türk Cemaati Başkanı Bekir Yılmaz, "Kimse'nin Türkçe'me dokunmaya hakkı yok. Belediye'nin engelleme tutumu kabul edilemez" dedi.

"Türkçeme Dokunma" sloganıyla protesto

"Türkçeme Dokunma" sloganıyla protesto

Berlin Türk Cemaati Moabit Belediyesi önünde gerçekleştirdikleri eylemde Başkan Bekir Yılmaz, "Kimse'nin Türkçe'me dokunmaya hakkı yok. Belediye'nin engelleme tutumu kabul edilemez" dedi.

Moabit Belediyesi önünde toplanan kalabalık ellerinde yazılı pankartlarla „Türkçe'me Dokunma adıyla Moabit Belediyesi önünde Mathilde Jacob Platz 1 adresinde eylem düzenledi. Berlin Türk Cemaati'nin düzenlediği eyleme diğer sivil toplum örgütleri temsilcileri yanı sıra vatandaşlar ve öğrenciler de katıldı.Berlin Türk Camaati Başkanı Bekir Yılmaz, basına yapmış olduğu açıklamasında Türkçe ana dili eğitimini Berlin, Hamburg, Baden-Württemberg, Aşağı Saksonya eyaletlerinde konsolosluk gözetiminde konsolosluk öğretmenleri tararfından yapılırken, Kuzey Ren Wesfalye Eyaleti bu eğitimi kendi öğretmenleri ve kendi müfredatı ile üstlendi. 40' senedir bu sistemle birlikte devam ediyorduk.Berlin'deki Mitte Belediyesi olmak üzere Neukölln ve Kreuzberg belediyeleri tahsis ettikleri tesisler için kira talebinde bulunuyorlar. Yani Türkiye ile olan gerginliği, Berlin eğitim birimleri ilçelerde ve senatolarda kararlar alarak burda yaşayan, burda doğan, burda büyüyen, çocukların sırtından bir tartışma başlatıyorlar. Bu Türk toplumu tarafından kabul edilir bir tutum değil.Şöyle bir konseptle geliyor olmuş olsalar, sıkıntı yok. Tamam biz bundan böyle Türkiye'den öğretmen istemiyoruz. İşte şu kadar eğitilmiş öğretmenimiz ve dersliklerimiz var. Bundan sonra bir tarih belirlenir, bu tarihten sonra biz Türk çocuklarına dil eğitimi Türk Kültürünü öğreteceğiz deninse hıç bir sıkıntı olmayacağını dile getiren Yılmaz,“ Ortada bir konsept bir proğram yok. Sadece Türkiye den gelen müfredat içerisinde ulusalcılık dinci söylemlerin olduğu idda edilerek birden bire ücret talep ediliyor. Bunuda kesin kez biliyorlar. Bu ücretin verilmeyeceğini, haliyle de bu derslerinde ortadan kaldırılacağını Berlin Türk Cemaati olarak burada doğmuş, bura da büyümüş, ilk okul çocukları için siz kalkıp Türkiye'den kira talep edemezsiniz. Bunlar Moabit'in, Neuköln ve Kreuzber'in çocukları yeri geldimi her fırsatta bunlar bizim çocuklarımız diyorsunuz, geleceğimiz diyorsunuz ondan sonra da Türkiye'den kira talep etmek, akla ziyan biz buna ihtiraz ediyoruz. Buna bir aklı selim yol bulunmalı bu ana dili eğitiminin şu veya bu yolda devam edilmesi gerektiğine vurgu“ yaptı.ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol