banner269
Öne Çıkanlar PKK Spor Almanya Bayern Münih AB Angela Merkel

Türkçe ve Türk Kültürü dersleri risk altında

T.C. Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği bir basın bildirisi yayımlayarak, Almanya’nın başkenti Berlin`de MEB öğretmenleri tarafından Alman okullarında sunulan Türkçe ve Türk Kültürü dersleri risk altında olduğuna dikkat çekti.

banner197
Türkçe ve Türk Kültürü dersleri risk altında
Türkçe ve Türk Kültürü dersleri risk altında

T.C. Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği bir basın bildirisi yayımlayarak, Almanya’nın başkenti Berlin`de MEB öğretmenleri tarafından Alman okullarında sunulan Türkçe ve Türk Kültürü dersleri risk altında olduğuna dikkat çekti.


Eğitim Müşaviri/Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Cemal Yıldız’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Berlin'de yaklaşık 40 yıldan bu yana devam eden ve MEB öğretmenleri tarafından Alman okullarında sunulan Türkçe ve Türk Kültürü dersleri risk altında. 
Bu öğretim yılından itibaren Berlin Mitte Belediyesi ve Ocak 2018 tarihinden itibaren ise Friedrichshain/Kreuzberg Belediyesi sınıf kullanım ücreti talep etmektedir.  Mitte ilçesi Belediyesi, okulların açılmasına iki hafta kala Başkonsolosluğa gönderdiği yazıda, 17 okul için yaklaşık 27400 Avro kira ücreti talep etti. Okulların açılmasından bu yana iki hafta geçmesine rağmen ilgili mercilere yaptığımız itirazlar ve görüşmeler sonuç vermedi ve çocuklarımız iki haftadan bu yana Mitte Belediyesi sınırları içindeki 17 okulda Türkçe dersine girememektedir. Söz konusu okullarda 571 öğrenci Türkçe ve Türk Kültürü dersinden mahrum kalmaktadır. 
Eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala böyle bir talebin gelmesi hiçbir şekilde pedagojik değildir. Velilerimiz ve çocuklarımızı da üzen bu durumun son zamanlarda iki ülke arasındaki artan siyasi gerilimin bir sonucu olduğu yönünde işaretler bulunmaktadır. Eğitimin siyasi çekişmelere kurban edilmesi ve siyasi anlaşmazlıkların faturasının çocuklara çıkarılması kabul edilebilir bir husus değildir.
Çocuklar her iki toplumun da geleceğidir. Berlin'de 300 bin Türk kökenli insan yaşamaktadır. Bazı okullardaki Türk kökenli öğrenci sayısı %70'lere ulaşmaktadır. Özellikle Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki iki belediyenin Türkçe derslerine karşı tutumu manidardır. Bizim çabamız yurtdışında yaşayan çocuklarımızın iyi bir eğitim alması ve bu arada ana dillerini öğrenerek çok dilli yetişmesi yönündedir. Ana dili eğitimi bir eğitim hakkı olup öğretmenlerimiz bu dersleri uzun yıllar önce iki ülke arasında imzalanmış kültür anlaşması ve AB düzenlemeleri gibi uluslararası anlaşmalar çerçevesinde velilerimizin talebi üzerine vermektedir. Çok dilliliğin faydaları her platformda dile getirilirken yerine bir alternatif koymadan, Almanya'da yaşayan, çalışan, vergi veren ve ülke kalkınmasına katkıda bulunan velilerin taleplerine rağmen aniden Türkçe derslerinin önüne değişik bahanelerle engeller çıkartılması düşündürücü ve endişe vericidir. Bu tutum yabancılara karşı olan toplum kesimlerini memnun edecek ve cesaretlendirecektir. Hatta bu tür uygulamalar Berlin'de Mitte belediyesi sınırları dışındaki bazı okullarda başlamıştır. Talep olmasına rağmen okul idaresi keyfi olarak ben artık okulumda Türkçe dersi istemiyorum demektedir. Bu gelişmeleri kaygı ile izliyoruz.
Veli ve öğrencilerimizin beklentisi, Berlin Eğitim yönetiminin konuya el atması ve iki ilçede Türkçe ana dili dersinin engellenmesinin önüne geçmesi yönündedir. 
Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
Prof. Dr. Cemal YILDIZ
Eğitim Müşaviri/Eğitim Ataşesi “

ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir