Türk işadamları müteahhitlik dalında başarılı

Almanya Türk Toplumu'nun (TGD) Türk Alman Perspektifleri toplantısına katılan Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler, ''Türkiye gibi kendisini son dönemde iyi geliştiren bir ülke görmedim'' dedi

Türk işadamları müteahhitlik dalında başarılı

 

 

Türk işadamları müteahhitlik dalında başarılı

Almanya Türk Toplumu'nun (TGD) Türk Alman Perspektifleri toplantısına katılan Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler, ''Türkiye gibi kendisini son dönemde iyi geliştiren bir ülke görmedim'' dedi

Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler, Türkiye gibi son dönemde kendisini geliştiren bir ülke görmediğini söyledi.

Rösler, Almanya Türk Toplumu'nun başkent Berlin'de düzenlediği ''Türk Alman Perspektifleri'' konulu toplantısına katılarak Türk işadamlarına hitap etti.

Vietnam kökenli Alman bakan burada yaptığı konuşmada Türk işadamlarının müteahhitlik dalında dünyada Çin'den sonra ikinci sırada geldiğini ifade etti.

Rösler, Irak ziyaretinde başbakan Maliki'nin misafirhanesinde kaldığını ve o misafirhaneyi Türk işadamlarının yaptığını öğrendiğini belirterek kendi ülkesi adına bu duruma gıpta ettiğini ifade etti.

Türkiye'nin Almanya'nın bir numaralı ticari partneri olduğuna dikkati çeken Rösler, her geçen gün iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin arttığına işaret etti.

berl-tgd-topl-rosler-d.jpg
berl-tgd-topl-rosler-c.jpg

Vize sorunu

Türk işadamlarının Almanya sınırlarında yaşadığı vize problemine de değinen Alman bakan, ''Hem ülkeniz için yatırım çağrısında bulunacaksınız hem de vizeyi sorun edeceksiniz. Bu biraz mantıksız geliyor'' dedi.

Ekonomik gelişmelerin sürekli artan bir ivme gösterdiği bir ortamda vize sorununun daha da ciddiye alınacağına inandığını dile getiren Rösler, Türk işadamlarının vize konusuyla kırıldığını bildiğini kasım ayında bu konuda hükümet ortaklarıyla bir görüşmede bulunacaklarını bildirdi.

Almanya'da gelecekte bir gün Türk kökenlilerin federal düzeyde bakanlık görevinde bulunacağına inandığını vurgulayan Rösler, göçmenlerin daha fazla fırsat eşitliğine sahip olması gerektiğini ifade etti.

berl-tgd-topl-rosler-f.jpg
berl-tgd-topl-rosler-b.jpg

Uyum konusu

Rösler, Almanya'da ''Nereden geliyorsun'' sorusunun sorulduğu müddetçe uyumun tamamlanmış olmayacağını bildirerek, ''Bu soru sorulmadığı zaman toplumlar arası bütünleşme sağlanacaktır'' dedi.

Rösler, 15 Kasım'da Türkiye ile Almanya arasında bir enerji anlaşmasının imzalanacağını da sözlerine ekledi.

berl-tgd-topl-rosler-j.jpg
berl-tgd-topl-rosler-k.jpg

Büyükelçi Karslıoğlu

Toplantıya katılan Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ise Türkiye'nin son dönemdeki ekonomik durumunu rakamlar vererek anlatı.

Karslıoğlu göreve geldiği 10 aydan bu yana 13 eyalet ziyaret ettiğini ve yılsonuna kadar iki eyaleti daha ziyaret edeceğini belirtti.

Büyükelçi Karslıoğlu Türk Alman ilişkilerinin her geçen gün arttığını sözlerine ekledi.

berl-tgd-topl-rosler-i.jpg

TGD Başkanı Kenan Kolat

TGD Başkanı Kenan Kolat da söz konusu toplantıları düzenlemekteki amaçlarının iki ülke arasında he geçen gün artan ilişkilerin ne durumda olduğunu görmek ve bu konular üzerinde var olan sorunların dile getirilmesini sağlamak olduğunu söyledi.

berl-tgd-topl-rosler-g.jpg
berl-tgd-topl-rosler-e.jpg
berl-tgd-topl-rosler-l.jpg

ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2012, 22:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321