TSM'den Berlin Eyalet Meclisi'ne dilekçe

Berlin'de faaliyetlerini sürdüren Türk Spor Merkezi (TSM), kentteki Türk amatör kulüplerinin sahalarda maruz kaldıkları yabancı düşmanlığı olaylarını Berlin Eyalet Meclisi'ne taşıdı

TSM'den Berlin Eyalet Meclisi'ne dilekçe

 

 

TSM'den Berlin Eyalet Meclisi'ne dilekçe

Almanya'nın başkenti Berlin'de faaliyetlerini sürdüren Türk Spor Merkezi (TSM), kentteki Türk amatör kulüplerinin sahalarda maruz kaldıkları yabancı düşmanlığı olaylarını Berlin Eyalet Meclisi'ne taşıdı

TSM Başkanı Burak Işıkdağlıoğlu, Türkyurt kulübü Başkanı Mehmet Ekşi, FC Kreuzberg Başkanı Cemal Doğan ile SV Nor Wedding kulübünün Başkanı Gülyaşar Esgin ile birlikte, ırkçılık olaylarını anlatan dosyayı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eyalet Meclisi Üyesi Tom Schreiber'e teslim etti.

Işıkdağlıoğlu, görüşmeden önce yaptığı açıklamada, sahalardaki ırkçılık ve yabancı düşmanlığı olaylarının tahammül edilemeyen bir boyuta geldiğini belirterek, 2 ay içinde 7 dosyanın ellerine geçtiğini ve bunun bir skandal olduğunu belirtti.

Bu olaylardan kulüplerin, futbolcuların ve seyircilerin etkilendiğini ifade eden Işıkdağlıoğlu, olayları Berlin Futbol Federasyonu'na bildirdiklerini kaydetti.

Dosyaların spor mahkemesinde görüşüldüğünü belirten Işıkdağlıoğlu, sorumluların cezalandırılmaması durumunda protesto eyleminde bulunacaklarını ifade etti.

Işıkdağlıoğlu, Schreiber'e daha önce sorunları anlattıklarını dikkati çekerek, bu olaylarla ilgilenmeyi kendisinin istediğini sözlerine ekledi.

tsm-meclis-dil-c.jpg

Schreiber de, ırkçı ve yabancı düşmanlığı olaylarının hemen kamuoyuna ve polise duyurularak ilgili kimseler hakkında suç duyurusunda bulunulması gerektiğini belirterek, Berlin Futbol Federasyonu'nun daha duyarlı olmasını istedi.

Schreiber, ırkçı ve yabancı düşmanlığı olaylarının Meclis'te spor komisyonunun gündemine gelmesi gerektiğini kaydetti.

SV Nord Wedding Başkanı Esgin, çoğunluğu Türk kökenli olmak üzere yüzde 98'i yabancı futbolculardan oluşan bir kulübün başkanı olduğunu belirterek, yabancı düşmanlığı olayları olduğunda suçlu olan takımın değil, kendilerinin cezalandırıldığını belirtti.

tsm-meclis-dil-b.jpg

ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2012, 22:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321