"Ticarette durağanlığa yer yoktur"

Avrupa’da 9 ülke ve Almanya’nın 5 bölgesinde 17 şube ile faaliyet gösteren kısa adı EUBA olan Avrupalı İş Adamları Birliği’ne bağlı derneklerin temsilcileri Berlin`de EUBA Avrupa II. Kongresi’nde bir araya geldi.

"Ticarette durağanlığa yer yoktur"

"Ticarette durağanlığa yer yoktur"

Avrupa’da 9 ülke ve Almanya’nın 5 bölgesinde 17 şube ile faaliyet gösteren kısa adı EUBA olan Avrupalı İş Adamları Birliği’ne bağlı derneklerin temsilcileri Berlin'de EUBA Avrupa II. Kongresi’nde bir araya geldi.

Yaklaşık 200 delegenin katılımı ile gerçekleştirilen EUBA Avrupa II. Kongresi akşamında ise ekonomi ve siyaset dünyasının önde gelen temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları ve basın temsilcilerinin katıldığı bir gala programı yapıldı.

Sabah saatlerinde başlayan kongreye Almanya ve Avrupa’nın birçok ülkesinden yoğun ilgi gösterildi. Almanya’nın çeşitli eyaletlerinin yanı sıra, İsveç, Danimarka, Hollanda, Belçika, Fransa, İsviçre ve Avusturya’dan iş adamları bir araya geldi.Kongrenin açılış konuşmasını EUBA Avrupa Genel Sekreteri Abdulhalim Baysal yaparken şu hususlara temas etti; Kurulduğumuz günden bu güne istikrarlı bir performans artışı kaydettiğimiz bilgisini sizlerle paylaşmak isterim. 2017 yılında da bir önceki yıla göre ivmesi artan çalışmaları ile dikkat çeken bütün EUBA şubelerimizi, değerli yöneticilerini ve üyelerini can-ı gönülden tebrik ediyorum.
Değerli Arkadaşlar,

2018 yılı hedeflerimizi daha yükseklere koyacağız, geçtiğimiz sene yüzde yüz artış kaydettiğimiz performansımızı yine iki katına çıkarmak için çalışacağız. 2017 de üyelerimize sunduğumuz hizmetlerimiz ile başarılı bir yıl geçirdiğimize inanıyorum. Yaptığımız B2B ler, ticari geziler, yeni oluşumlar, seminer ve Work-Shop lar ile üyelerimizin kişisel gelişimlerinden, kurumsal gelişimlerine kadar katkı sunduk. Ticari faaliyetlerinin ve çapraz ticaretlerinin gelişmesine katkı sunduk. Bu katkılarımızın yanında yapmamız gereken en önemli çalışmalardan bir tanesi de uluslararası iş ağımızı güçlendirmek olmalıdır. Birbirimizi daha yakından tanımalı, fırsatlarımızı paylaşmalı, ortaklıklarımızı geliştirmeli en nihayetinde Avrupa’da daha güçlü bir ağ oluşturmalıyız. Bulunduğumuz ülkelerdeki, felsefemize uygun, ticaret ahlakına sahip her iş adamına, inancı ve dünya görüşü ne olursa olsun ulaşmalı, irtibat kurmalıyız.Bu iş adamlarına ulaşırken en donanımlı halimizle karşılarına çıkmalıyız. Donanımlı olmak, işimizin gereklerini ve gerçeklerini bilmekle olur. Donanıma ulaşmak çalışmakla olur, çalışmalarımızı ortaya koymakla olur. Hayatta ve özellikle de ticarette durağanlığa yer yoktur, Heraklit’ten bu yana aynı nehirde iki kere yıkanılmıyor. Bu akışkanlığa ayak uydurmalı ama ayaklarımızı da yere sağlam basmalıyız. Sürekli büyüme ve üretme hedefimiz, kontrollü ve istikrarlı bir büyüme olmalıdır. Kontrol demek ise her şeyi elimizde tutmak demek değildir, iş bölümü ve kurumsallaşma kontrolü elde bırakmak olarak algılanmamalıdır.

Kongreye ev sahipliği yapan EUBA Doğu Almanya Başkanı Halil Kaya, yaptığı hoş geldiniz konuşması ile misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür etti. Son olarak kürsüye gelen EUBA Avrupa Genel Başkanı Cahit Kerenciler, EUBA olarak 2017 yılı hedeflerine ulaşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, 2018 hedeflerinin daha yüksek olması gerektiğinin altını çizdi.Konuşmaların ardından geçilen oturumda Avrupa’da faaliyet gösteren EUBA Dernekleri yaptıkları çalışmaları birer sunumla anlatarak mali raporlarını sundular. Öğleden sonraki oturumda yapılanlar değerlendirilirken, 2018 faaliyet planı oluşturuldu. Ardından EUBA Avrupa Genel Kurulu gerçekleştirilerek, bundan sonraki dönemde yönetime gelecek olan iş adamları seçildi, Cahit Kerenciler Başkanlığında yeni yönetim oluşturuldu.

Kongre sonrasında yine Mercure Hotel’de Gala programı gerçekleştirildi. Gala programına kongre katılımcısı iş adamlarının yanı sıra, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi, Sudan Büyükleçisi, çeşitli ülkelerin misyon çalışanları, Almanya ve Berlin’den sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile ekonominin önde gelen ismleri iştirak etti. Programın onur konuklarından olan BVMW – (Bundesverband mittelständische Wirtschaft, Unternehmerverband Deutschlands) Almanya müdürü Patrick Meinhardt bir konuşma yaptı, Meinhardt konuşmasında kısa bir sürede ulaştıkları iş adamı ve yapmış oldukları faaliyetler ile EUBA nın büyük bir iş başardığını belirtti ve birlikte projeler için hazır oldukları vurgusunu yaptı.Son olarak programın kapanış konuşmasını EUBA Avrupa Genel Başkanı Cahit Kerenciler yaptı. Kerenciler, katılımcılara yaptığı teşekkür konuşmasında, hedeflerinin büyük küçük demeden tüm işadamlarına ulaşmak, onların sorunlarını çözmek ve gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak istediklerini vurguladı.

Programın sonunda sponsorlara teşekkür plaketi verilirken EUBA Awards olarak adlandırılan ödüller takdim edildi buna göre, en iyi üye çalışması ve en çok seminer çalışması ödülünü EUBA Güney Almanya, en başarılı şubeleşme ve organizasyon ödülünü EUBA Avusturya, kurumsal çalışma ve olağanüstü başarı ödülünü EUBA Doğu Almanya ve En iyi etkinlik ödülünü ise EUBA İsveç aldı.ha-ber.com/Berlin

 
Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 00:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER